V Česku jsme na tom dobře, hůře je na tom Evropa, nejhůře Amerika

Pokud Česká republika počítá úbytek golfistů v jednotkách a Evropa v tisících, pak Spojené státy rovnou v milionech. Ke stagnaci golfu dochází po celém světě a k zásadnímu zlepšení nedošlo ani v loňském roce. Na rozdíl od Ameriky nemáme Tigera Woodse, přesto rosteme a golf ve Spojených státech teď chce zachraňovat právě Woods.

Více o: Golfová pravidla , Tiger Woods

_RDP8111.jpg
Foto: © Robin Drahoňovský

Jak jsme na tom my?

V roce 2014 byl úbytek počtu golfistů v České republice přibližně na počtu 105. Lepší to nebylo ani v loňském roce a celková čísla říkají, že nás ubývá.

Není to ale celá pravda a čísla někdy dokážou lhát nebo být interpretována jiným způsobem. Dobrá zpráva je, že dramaticky vzrostl počet odehraných kol a peněz bylo v golfu utraceno mnohem víc. Mluví se až o 1,3 miliardě korun.

Čím to je?

Tak jak lidé z golfu odcházejí, tak naštěstí také přicházejí a dochází k postupnému ozdravování členské základny.

Ti co přicházejí, mají zájem hrát a své peníze utrácet na golfových hřištích. Ti co odcházejí, už stejně delší dobu nehráli, jen se teď rozhodli s golfem definitivně skončit.

Špatná zpráva tedy je, že se „staré“ golfisty nedaří pro sport dlouhodobě udržet.

Přesto nejvyšší procento hráčů je v seniorské kategorii (cca 20 %) – od letošního roku již od 50 let – a nejvíce golfistů je ve věku 51 let.

No, nejsme zrovna sport pro nejmladší skupinu hráčů.

Další „špatná“ zpráva je, že se navyšuje počet tzv. volných golfistů, kteří odmítají registraci na České golfové federaci, a golf hrají jen pro radost, bez turnajového stresu a hádejte proč?

Dobrá zpráva je, že v Evropě jsme na tom vlastně nejlépe a počet aktivních golfistů narůstá.

Pokud to bylo v roce 2013 něco málo přes 25 tisíc hráčů, o rok později to bylo již něco málo přes 30 a v loňském roce se mluvilo již o téměř 40 tisících hráčů, kteří prošli českými golfovými hřišti.

V celkových počtech je ovšem i zatím nejasné procento hráčů bez registrace, jejichž počet se odhaduje na přibližně 7 až 8 tisíc. Výjimkou tak nejsou ani nabídky golfových klubů s členstvím bez této „povinné“ registrace.

Takže, i když počet registrovaných hráčů klesá, počet hráčů, kteří opravdu hrají, ale celkově roste.


A jak Spojené státy, a co na to Woods?

Poprvé od roku 2011 došlo i ve Spojených státech k meziročnímu nárůstu. Podle Národní golfové nadace si v roce 2015 poprvé golf vyzkoušelo neuvěřitelných 2,2 milionu potenciálních hráčů starších šesti let.

Bohužel definitivně se také s golfem rozloučilo více než 600 tisíc aktivních hráčů.

Možná tak skončilo čtyřleté období stagnace a golf je na dobré cestě začít opět růst.

Podle slov prezidenta americké golfové nadace Joe Beditze má řešení jednoduchou odpověď: „Golf potřebuje více přátelské prostředí pro začínající hráče. Je to jako když provozujete čerpací stanici. Přijedou nebo nepřijedou, otázkou je vždy cena.“


Mimo debatu tentokrát nezůstal ani Tiger Woods, jež svým vstupem na golfová hřiště dokázal ke golfu koncem minulého tisíciletí přilákat nejvíce nových zájemců. Celosvětově.

„Jak si udržet hráče? Jak jim přinášet stále novou zábavu a jak ty stávající v golfu udržet? To je jedna z nejdůležitějších otázek. Golf stagnuje. Máme mnoho nových hráčů, ale nedaří se nám je dále motivovat a po čase zase odcházejí a tento stav není dlouhodobě udržitelný,“ nechal se slyšet Woods.

Otázky času nebo peněz nejsou ničím novým. Aktuální otázkou je jak z golfu udělat větší zábavu a jak ho pro nové hráče nastavit více přátelsky.

O něco podobného se pokouší na svém hřišti Bluejack National nedaleko Houstonu.

Není to vyložené městské hřiště, je dokonce soukromé, je ale na okraji velké aglomerace a vyznačuje se nízko střiženou trávou a téměř absolutní absencí roughu a i když je postaveno ve velmi zalesněné oblasti, hráči nikdy nemají mezi stromy problém míč nalézt nebo ho dokonce odehrát.

Jsou to drobnosti, které dělají hru nejen zábavnou, ale velmi pomáhají tempu hry a nejdůležitějším faktorem je, že hra celkově působí jednodušeji a hřiště je pro hráče přátelštější.

A pak je tu ještě rodinné hřiště PAR 3, které má jen 10 jamek. Bylo postaveno právě pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Jamky jsou nejen dlouhé od 30 do 100 metrů, jsou navíc ozvučené a osvětlené. Golf se tak zde dá hrát i v noci.

A jeden bonus navíc, cena je jednotná, celodenní a záleží na každém kolik, nebo jak dlouho chce hrát. Neplatí zde ani tradiční dress code a vstup je povolen nejen v jeansech, ale i v tričku bez límečku.

Podle Woodse to je jeden ze způsobů, jak potenciálním zákazníkům představit golf, investice do hřiště není vysoká, je lehce opakovatelná a mohla by být v budoucnu pro golf tím správným řešením.

„Teď záleží na oddanosti golfových hřišť nebo klubů. Jak jsou ochotni pro golf něco udělat, změnit nebo vybudovat podobné typy hřišť, které by byly branami pro nové zákazníky a pomohly by jeho růstu,“ dodal Woods.

A má pravdu. Při otevření rodinného hřiště padla i první hole-in-one, kterou zahrál 11letý mladíček, a zpráva ihned obletěla celý svět. Aby ne, když prvním z gratulantů byl Tiger Woods.


Proč hrají ti neregistrovaní?

Ve Spojených státech se mluví jen asi o 8 % registrovaných hráčů, tedy o těch, co hrají soutěžní golf.

Amerika je ale postavena na jiném základu a golf patří k běžným sportům. Přeci jenom zde hraje golf skoro 30 milionů lidí.

Evropa je proti tomu se svými skoro 6 miliony hráčů postavena na sportovním a klubovém základu.

Zatímco v našich končinách je členem klubu přibližně 80 % hráčů, pak v Americe to je procent pouze 20.

Přesto, o co hrají ti neregistrovaní, jak se poměřují a v čem vidí tu výzvu?

Odpověď je velmi jednoduchá. Hrají podle pravidel o malé dobrovolné sázky, tedy jednoduše řečeno o prachy.

Různé formáty a obvykle nekompromisně na jamky nebo rány. Stablefordem se nezatěžují a na handicap se nikdo neptá.

Konečně pravidla – tedy zákon – hovoří jasně.
Hrát o peníze je povoleno, když:

  • hráči se obecně navzájem znají
  • účast je dobrovolná a je omezena jen na hráče
  • peníze, které jsou předmětem sázky, poskytují sami hráči
  • peněžní částky nejsou obecně považovány za nepřiměřeně vysoké
  • nejedná se o Organizované soutěže, jejichž účelem je generování zisku

Co tedy řešit.

A prosím old dogs, aby mě nekamenovali. Sám si golf bez trička s límečkem nedovedu představit a o peníze zásadně nehraju.

Jen mi někdy vadí ta upjatost a striktnost, se kterou ženeme nás nemehla do soutěžního golfu a vyrábíme z každého sportovce a někdy vylhané číslo handicapu spíše hráče na hřišti rozděluje nebo zbytečně kastuje.


4.9 / 5 (18×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.