Směšné pravidlo, které vám může zkazit perfektní drive

Obecně se čím dál hlasitěji mluví o tom, co by mohlo pomoci golfu. Je to zjednodušení pravidel. I přesto, že existují pravidla na situace, které se patrně nikdy nestanou, třeba co se sovou v bunkeru – ano i na to je pravidlo – jiná se nemění, třeba tolik diskutované řízky na fairwayi.

Více o: Golfová pravidla

profimedia-0005386361.jpg
Foto: © Profimedia

Některá ze zastaralých pravidel už odvál čas, jiná se stále drží. A úplně jiná byla – za poněkud pochybných okolností – přidána. Přesto se stále nemění pravidla, která by bylo možno lehce, jednoduše, rychle a hlavně spravedlivě změnit.

Nemusíme se zrovna bavit o situaci, kdy vám míček přistane na slupce od banánu – nad tím se dá diskutovat a existují různé varianty výkladu. Bavíme se o pravidlu, kdy vám míček přistane v hlubokém řízku na fairwayi.

Něco podobného si užil Emiliano Grillo v prvním kole turnaje Tournament of Champions na Havaji. Poslal perfektní drive na střed fairwaye, a ten doběhl do opravdu hnusné a hluboké díry po vyseknutém divotu.

V tomto případě je pravidlo naprosto jasné: smůla, míč se musí hrát tak, jak leží.

Svým způsobem nelze než jednoduchost pravidla obdivovat.

V tom je mimochodem i jeho největší kouzlo. Jenže, komukoliv se může zdát, že silové prosazování této jednoduché logiky může být v rozporu s pravidly o údržbě hřiště, která jsou součástí golfové etikety.

A kromě toho, zjednodušení pravidel není stejné jako jejich naprostá nepřítomnost.

Jaké by snad mělo být řešení?

Řekněme, že jednoduché:

Míč se nalézá v oblasti, která byla poničena jiným hráčem. Udržení stejné kvality hřiště pro všechny hráče je stejně obtížné, jako udržet hřiště v perfektním stavu po celou dobu turnaje.

Pro části hřiště, které se dočasně ocitnou v havarijním stavu, třeba vyseknuté divoty, by měly platit pravidla jako pro půdu v opravě.

Co je půda v opravě? Nic jiného, než místo, které není v danou chvíli pro hru vhodné nebo způsobilé.

A pokud je v opravě, může hráč využít pravidlo o beztrestném dropu.

Přitom je to tak jasné. Místo s vyseknutým drnem není nic jiného, než část hřiště, která by měla být – a bude – v nejbližší době opravena a je nevhodná pro hru.

Ani pravidlo samotné nemusí složité

Řekněme, že by mohlo znít třeba takto:

Zahrajete-li míč do místa, které je označeno jako půda v opravě, máte možnost využít pravidla o beztrestném dropu. Všechny vyseknuté divoty na fairwayi jsou automaticky dočasně označeny jako půda v opravě.

Případ uzavřen.


Bohužel nikoliv pro Emiliana Grilla a všechny z nás, kteří svůj míček najdou na fairwayi v tak bezútěšné pozici a jsme v pasti a potrestání za skvělý drive, který se nám rekreantům tak často nepodaří.

Nezbývá než zatím poprosit všechny, kteří za sebou řízky nechávají, vracejte je zpět. Nechcete přeci, aby i vám jiný hráč zkazil ránu, která teprve možná přijde.

Další změna pravidel se očekává už 1. ledna 2018, nemusíme tak čekat další čtyři dlouhé roky, a třeba právě toto – poněkud hloupé – pravidlo bude změněno.


5 / 5 (23×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.