POZNÁMKA: Kvalitní turnaje v Česku už umíme, hráči ale chybí

Šestnáct českých golfistů - jedenáct profesionálů a pět amatérů - dostalo šanci poměřit své síly s druhým sledem evropské špičky na Czech Challenge na Kunětické Hoře. Konečné vysvědčení je hodně bídné. Známka: nedostatečná. S jedinou výjimkou, kterou byl Lukáš Tintěra. Jediný z českého kontingentu, který se prokousal cutem.

Více o: Challenge Tour , Kunětická Hora , Poznámky

Kaskada-44.jpg
Ondřej Lieser
Foto: © 2014 fotomaly / Martin Malý

Na straně českých hráčů bylo ještě před započetím turnaje hned několik výhod. Tou největší znalost prostředí i hřiště. Ostatně, jen několik dní před podnikem „druhé evropské ligy“ si mohli Kuňku otestovat při turnaji Czech PGA Tour. Už tehdy ale přišlo varování, když české špičce "ujel o parník" Nizozemec Sven Maurits.

Přesto se před třetím ročníkem Czech Challenge objevovaly pozitivní prognózy a tipy. Cutem projde šest hráčů… Před rokem to byli dva: Ondřej Lieser a Stanislav Matuš. Vlastně tři, ale loni Tintěra nenastoupil do čtvrtého kola.

Optimismus, ani ten opatrný, ale nebyl na místě. Cutem letos prošel jediný Tintěra. Druhý nejlepší z českých hráčů Marek Nový ztrácel na hranici cutu propastné čtyři rány. Důvod? Vlastně žádný z českých hráčů nebyl schopen zahrát dvě konzistentní kola na úrovni znamenající postup do finálových kol.

Naději po prvním kole vystřídala u několika hráčů beznaděj po druhém, v opačném případě přišel pozdní finiš po pokažené úvodní rundě. Ostatně i Tintěra prošel cutem po téměř zázračném "zmrtvýchvstání". Po prvním kole hrál čtyři nad par, ve druhém zapsal pět ran pod par i díky hole-in-one na osmé jamce…

Turnaj D+D Real Czech Challenge dostal tu nejvyšší známku i od ředitele turnaje Garyho Butlera. "Je to jedno z nejlepších hřišť a turnajů na Challenge Tour," chválil turnaj i jeho zajištění Butler. Stejně jako samotní hráči. Ten kontrast je zřetelný: připravit v Česku turnaj na špičkové úrovni lze, připravit na stejnou úroveň i tuzemské hráče se zatím nedaří.

"To, že cutem prošel pouze Lukáš, to mě zklamalo. Myslím, že se musí čeští hráči hodně zamyslet nad svými výkony a hodně přidat v tréninku," přiznal i Petr Dědek, šéf promotérské společnosti Relmost.

Aby se český golf posunul o nějaké to patro výš, potřebuje kvalitní hráče. To potvrdil i švédský profesionál Joel Sjöholm, který má zkušenosti i z European Tour. "Český golf potřebuje hvězdy. Ve Švédsku se to daří. Každý rok se objeví noví hráči, z nichž mohou vyrůst hvězdy typu Henrika Stensona. Proto se se musíte zaměřit hlavně na dětský a juniorský golf," naznačil Sjöholm možný recept.

Jako "živá voda" na další francouzské golfisty účinkovaly i úspěchy Victora Dubuissona. "Ukázal nám cestu. Pro mě je motivací v další práci a snaze dostat se na European Tour," potvrdil vítěz z Kuňky Thomas Linard.

Český golf by si mohl klidně dát inzerát: Hledáme golfovou hvězdu. Nástup možný ihned… Realita ale je - a nejspíš ještě pár let bude - krušnější. Letošní Czech Challenge byl potvrzením i vzkazem. Tvrdým, bolestným, ale jasným.


4.9 / 5 (28×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.