POSTŘEHY GOLFee: nenastoupit, odstoupit nebo neodstoupit

V poslední době se na některých turnajích můžeme setkat se dvěma zvláštními úkazy. Jedním je penalizace hráče za nenastoupení do turnajového kola. Druhým pak nepenalizace hráče v případu, že kolo nedohraje nebo ještě hůře dohraje, ale neodevzdá hrací kartu. Oba případy jsou bohužel špatně.

Více o: Golfová pravidla , Golfová témata

96233484.jpg
Foto: Andrew Redington Getty Images Sport

Nenastoupení do turnaje

První případ je jen špatný výklad soutěžního řádu a HCP systému EGA obecně. Hráče nelze penalizovat za to, že do turnaje nenastoupí. A může to být způsobeno čímkoliv. Nemocí, zpožděním nebo třeba jen tím, že je špatné počasí.

Jsou to rizika, se kterými musí každý organizátor turnaje nebo promotér počítat. Podle pravidel nelze hráče v tomto případě trestat. A už vůbec ne zhoršením hendikepu. Proč? Hendikep je parametr, který určuje hráčovu momentální výkonnost. Nehraje-li, není co měřit.

Je to logické. Toto pravidlo by bylo pak možné zneužít i tím, že by se hráč mohl přihlásit na několik turnajů a tím automaticky zhoršit. Vytvořit si podmínky pro "ten" jeden turnaj, kde chce zahrát a třeba vyhrát. Je to jakási ochrana proti tomuto typu malého podvůdku.

A promotér? V tomto případě nezmůže nic. Vlastně zmůže. Může dát hráče na interní černou listinu a příště ho třeba na turnaj nepozvat nebo mu registraci odmítnout. Hráče za nenastoupení do turnaje podle pravidel nelze penalizovat. A to platí i v případě, že je turnaj dvoukolový a hráč nenastoupí do druhého kola.

PRAVIDLO: Hráč nenastoupil do turnaje - je diskvalifikován - HCP nezhoršuje.

Neodevzdání hrací karty

Druhý případ je možná jen neznalost pravidel ze strany promotérů, nebo vychytralost hráčů pramenící právě z této neznalosti. Neodevzdání hrací karty je jasné porušení pravidel a mělo by být trestáno automatickým zhoršením hendikepu.

Neodevzdáte-li kartu, jste automaticky diskvalifikováni. Soutěžní výbor nemá za povinnost zjišťovat důvod vašeho odstoupení nebo posuzovat zda v neodevzdání karty byl, či nebyl jakýkoliv úmysl. Neodevzdání karty je stejný prohřešek jako podepsaný nesprávný výsledek, tedy diskvalifikace.

A promotér? Někteří to řeší vymazáním hráče ze startovní listiny. Dávají tak vlastně šanci těmto malým podvodníčkům, aby si uchránili svůj hendikep a před odevzdáním hrací karty jednoduše z hřiště utekli.

Jsme-li důslední v dodržování pravidel na hřišti. Měli bychom být stejně důslední i v dodržování soutěžního řádu, který je jasně definován. I toto jsou provinění proti pravidlům, a když ne proti pravidlům, tak alespoň proti duchu hry.

PRAVIDLO: Hráč neodevzdal kartu - je diskvalifikován - HCP zhoršuje.


Setkali jste se už s jedním nebo druhým proviněním proti pravidlům? Jaký je váš názor na penalizaci hráče z důvodu nenastoupení do turnaje nebo naopak přehlédnutí penalizace za nedohrání turnajového kola? Napište nám svůj názor do diskuse.


ANKETA

"Pravidla hovoří jasně. Hráč nemůže být za nenastoupení do turnaje penalizován zhoršením HCP. Přesto nás zajímá váš názor. Měl by být hráč, který do turnaje nenastoupí potrestán?"

Výsledky ankety, které se zúčastnilo celkem 249 uživatelů, dopadly vzácně vyrovnaně.

Pro ANO hlasovalo 49% (123 hlasujících)
Pro NE hlasovalo 51% (126 hlasujících)

Děkujeme za váš názor.


4.9 / 5 (28×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.