POSTŘEHY GOLFee: deštník, markování, nebo můžu dohrát?

Podržený deštník nad hlavou hráčky, nebo dotaz na dohrání na greenu za dvě trestné rány, posunutý míček při markování za jednu, nebo vrácený řízek na odpališti. Je spousta drobností, které jsou vidět na hřišti dnes a denně, ale co je a co není v rozporu s pravidly? Zeptali jsme se za vás.

Více o: Golfová pravidla , Golfová témata

183156205.jpg
Foto: Matt Sullivan Getty Images Sport

DEŠTNÍK

Ať chcete nebo nechcete, i deštník je součástí hry. Stalo se na jednom turnaji, že galantní muž přidržel deštník nad hlavou hráčky a ta okamžitě inkasovala dvě trestné rány za nedovolenou pomoc. Ano, v tomto případě byl rozhodčí v právu. Pokud by hráč podržel deštník kdykoliv mimo zahrání míče, bylo by to v pořádku. K deštníkům patří také pravidlo o zdržování hry. Pokud tedy budete manipulací, vzájemným přidržováním deštíků nebo čímkoliv zdržovat, můžete být penalizováni.

PRAVIDLO: Deštník se galantně přidržuje mimo hru. Při hře nebo švihu nikdy.


MOHU DOHRÁT?

Jedno z mylně vykládaných pravidel obecně, které se navíc více váže k pravidlu o pořadí ve hře, než k pravidlu nevyžádané rady, je dotaz na dohrání jamky na greenu. Pokud se hráč na greenu zeptá, zda může dohrát, je to nejen v pořádku, ale pokud je v blízkosti jamky, dohrát by také měl. V tomto případě nejde o verbální deklaraci a obě verze jsou v pořádku, jak otázka (můžu dohrát?), tak oznámení (dohraju!) a ani jedna z variant nemůže být trestnými ranami penalizována.

PRAVIDLO: Na greenu se jamka dohrává, nemarkuje a nemusíte se ani ptát.


MARKOVÁNÍ

U markování je to horší, pokud budete markovat a pohnete míčkem, není to posuzováno jako porušení pravidel a není penalizováno trestnou ranou. Jen vrátíte míček zpět. Pokud pohnete míčkem při odebírání markovátka, pak už minimálně jednu trestnou ránu dostanete. A míček musíte vrátit zpět. Pokud byste hráli z místa, kam se míček pohnul, mohla by vám hrozit dokonce diskvalifikace. Při jamkovce byste mohli o celou jamku také přijít.

PRAVIDLO: Míček se při odstraňování markovátka nesmí pohnout.


ŘÍZKY NA ODPALIŠTI

Většina z nás má potřebu řízky na odpališti vracet. Pokud to děláme, neporušujeme sice žádná pravidla, ale neděláme to správně. Na odpališti se řízky zpět nevracejí. Zasypávají se pískem. Pokud řízek vrátíte, můžete způsobit problém dalším hráčům. Ať už při týčkování nebo při švihu. Vyseknete-li řízek při ráně, nedá se nic dělat. Řízek po cvičném švihu vás může stát i vykázání z hřiště.

PRAVIDLO: Na odpališti se cvičné švihy neprovádějí a řízky se nevracejí.


Setkali jste se s jedním z uvedených provinění proti pravidlům? Jaký je váš názor na penalizaci hráče z důvodu přidržení deštníku, hry mimo pořadí na greenu nebo nesprávného markování? Napište nám svůj názor do diskuse.


ANKETA

"Co podle vás nejvíce škodí golfu v Česku?“.

Výsledky ankety, které se zúčastnilo celkem 680 uživatelů, dopadly podle očekávání. Převládá názor, že největší překážkou golfu je v ceně hracích fee. Až na druhém místě je jeho mediální obraz.

Cena hracího fee 37% (250 hlasujících)
Cena vybavení a služeb 17% (116 hlasujících)
Nedodržování pravidel 18% (120 hlasujících)
Všeobecný pohled na golf 29% (194 hlasujících)

Děkujeme za váš názor.


4.9 / 5 (28×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.