POSTŘEH: Pohled na golf z venku může být zkreslený

Nedávno se v českém tisku objevily dva články o ekonomice českého golfu. Poprvé byl článek otištěn v prosinci v ekonomickém týdeníku E15, podruhé pak minulý týden v deníku Lidové Noviny. Oba články uvedené v ekonomických rubrikách řeší, a světe div se, upadající ekonomiku českých hřišť a golf jako drahý sport. Takový je pohled na český golf z venku. Otázkou je, zda je pravdivý nebo nepoukazuje-li na věci, které v golfu raději nikdo vidět nechce.

Více o: Poznámky

120105832.jpg

První článek moc emocí nevzbudil, byl více o ekonomice a poukázal na fakt, že investice do moderních golfových hřišť jsou dlouhodobými projekty nebo jen hračkou zámožnějších investorů.

Co k tomu dodat. Pokud se někdo rozhodne investovat své prostředky do výstavby golfového hřiště, měl by mít spočítánu návratnost nebo vstupní investici rovnou odepsat. To je fakt a potvrdí vám ho většina majitelů.

Je asi mediálně přitažlivé postavit obsah článku na realitě, že výstavba hřišť stagnuje nebo, že počet golfistů neroste.

Ano, to je pravda, ale uvědomme si, že počet hřišť, který už před několika lety překročil stovku, je na počet obyvatel Česka opravdu velký luxus. Výstavba hřišť tak nemůže růst do nekonečna a jednou se zastavit musela.

Co je však alarmující, jsou další fakta, na která oba články poukazují.

Počet golfistů neroste

Nechtěná pravda, která je asi největší otázkou dneška. Jak do golfu přilákat nové hráče nebo zmobilizovat ty staré, kteří už z golfu odešli.

Zde by se měl autor pravděpodobně zeptat přímo na České golfové federaci, v jejíž gesci medializace a popularizace golfu je. Případně podpora již existujících projektů, které situaci částečně řeší.

Poukazovat pouze na projekt Hraj golf změň život, který už dobíhá spíše ze setrvačnosti, je jen polovinou pravdy a žádné nové projekty, snad s výjimkou golfu pro děti, se nepřipravují.

Medializace golfu ven je tak v poslední době pouze na straně majitelů hřišť a ze strany ČGF nefunguje ani ta vnitřní, mezi golfisty nebo golfová média.

Golf je drahý

Dovolím si tvrdit, že ani zde v obou článcích není uvedena celá pravda. Golf je stejně cenově strukturovaný jako jakýkoliv jiný sport nebo volnočasová aktivita.

Samozřejmě je možné poukázat jen na špičku ledovce, na trenéry, kteří si za 50 minut lekce naúčtují tisíc korun a sada golfových holí stojí dvacet nebo fíčko tisíce tři.

Je také pravda, že i když se ceny začínají přizpůsobovat reálné kupní síle, vývoj je pomalý a kdysi posazené ceny do kategorie luxusu klesají velmi pomalu. To platí pro vše, co s golfem souvisí, s hracími fee, službami i golfovým vybavením.

Nicméně od loňského roku si můžete na akademickém hřišti zahrát od 150 korun. Na běžné devítce od 200. Hodinu s trenérem pořídíte od 300, míček na driving za korunu nebo základní kurz golfu se třemi holemi pod tisíc korun.

Pokud byste si chtěli připlatit a s golfem to opravdu mysleli vážně, pak roční členství se základní výbavou, ročním hracím poplatkem a prvními tréninky pořídíte od 6000 korun.

Golf je nepřátelský

Opravdu? Možná ještě před několika lety byla ke hře vyžadována zelená karta a členství v klubu. Dnes je už většina hřišť veřejných a v doprovodu zkušeného hráče pustí do hry v podstatě kohokoliv.

Uzavřená hřiště jsou jen dvě. V Berouně, kde se jedná o klubové, a Casa Serena u Kutné Hory, které je dokonce soukromé. Kdekoliv jinde si za určitých podmínek zahraje každý.

Golfových akademií je po celé republice 22, najdete je na všech místech a můžete si na nich zahrát s celou rodinou. Hole a míčky vám za mírný poplatek půjčí. Jen se o nich moc nemluví a nejsou zatím dostatečně propagovány.

Nejsou samostatně uvedeny ani v přehledu hřišť vydaným ČGF a dodnes jsou prezentovány jako hřiště veřejná, nikoliv cvičná nebo akademická, což může být také matoucí.

Kulhá i fakt, že v Česku právě tento typ hřišť chybí a bylo by potřeba do městských hřišť investovat. Nebylo, stačilo by využít to, co téměř třetina hřišť sama nabízí nebo jen pomoci těm, která se z nedostatku zájemců uzavírají.

Kde golf zaspal?

V medializaci navenek. Golf je opravdu stále trochu zahleděný do sebe, žije si v ilegalitě jako v 80. letech a nechce se podívat z bubliny ven. Důkazem jsou pak i tyto články.

Nikoho příliš nevzruší. Proč taky. O golfu se vždy psalo v souvislostech s podvody, daňovými úniky, politikou nebo kdejakým kmotrem. Teď se to trochu změnilo a zdá se, že si ekonomičtí novináři našli nové téma, ekonomiku českých golfových hřišť.

A navíc jak je zvykem, povrchně a bez znalosti věci. Ale nedivme se jim, nikdo s nimi již velmi dlouhou dobu nepracuje a informace si musí hledat sami.

Je smutné, že zde máme nejen federaci, ale i dva spolky majitelů hřišť nebo českou PGA, kteří by na podobné mediální výstupy měli reagovat a pokusit se pohled na golf, jako sport, konečně změnit.

Ukázat, že není uzavřený, není nepřátelský a není drahý.

Co oba články naznačují?

Špatnou práci s negolfovou veřejností a médii obecně nebo možná jen zahleděnost sama do sebe.

Podaří se to někdy někomu změnit?


4.8 / 5 (38×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.