Nejvíce nepochopená nebo zapomenutá pravidla

Poslední dobou vidím stále více případů, kdy hráči sami rozhodují o situacích, které buď nepochopili, nebo si je jen špatně vykládají. Přiznám se, že už jsem sám sebe také několikrát nachytal a pár jasných pravidel zapomněl nebo na turnajích viděl rozpory mezi hráči při špatném řešení zcela jasných pravidlových situací. Asi nejhorší hláška poslední doby je „To máš v outu, to si dropneš na dvě hole“, ale tak jasnou věc snad ani řešit raději nechci. Přesto, opakování je matka moudrosti.

Více o: Golfová pravidla

482296387.jpg
Foto: getty images sport

MÝTUS: Hráč, který je mimo green musí hrát dřív, než hráč, který má svůj míček na greenu.
FAKT: Vždy platí pravidlo, že první hraje hráč, který je dále od jamky. A nic na tom nezmění ani skutečnost, je-li na greenu nebo mimo něj. Má-li tedy před sebou jeden hráč putt ze vzdálenosti 20 metrů a druhý je mimo green pět metrů od jamky, stále platí, že první hraje puttující hráč. Přesto neexistuje žádný trest pro hru mimo pořadí a jde jen o urychlení hry, nikoliv nutnost. Pouze u hry na jamky vás protihráč může za hru mimo pořadí donutit dobrou ránu opakovat.


MÝTUS: Míček, který po doteku hole spadne z týčka, se počítá jako rána.
FAKT: Ani omylem. V mnoha případech se míček vrací zpět na týčko a rána se nepočítá, tedy pokud se jedná o situaci, kdy se hráč omylem při založení dotkne míčku na týčku. Toto pravidlo platí pouze v případě, že se jedná o míč ve hře, tedy pokud například první ranou promáchnete a hrajete již druhou ránu.


MÝTUS: Pokud hrajete týmovou soutěž, můžete stát v linii puttu nebo za jamkou partnerovi naznačovat směr puttu.
FAKT: Ani náhodou. Nikdo podle pravidel, ani caddie, ani partner ve hře, nesmí hráči ukazovat směr puttu v momentu odehrání míčku. Podle pravidel nesmíte partnerovi ani ukázat místo tak, že byste se dotknuli greenu. Správné místo můžete pouze ukázat, aniž byste se čekoholov na greenu nebo kdekoliv dotknuli. Pokud ovšem v linii puttu stojí váš protihráč, můžete ho požádat, aby odešel. Pokud vás bude rušit i nadále, je to bohužel pouze neetické, nikoliv trestné.


MÝTUS: Pokud zahrajete míček do vody, můžete zahrát provizi a pak jít míček hledat.
FAKT: Bohužel nikoliv. Pokus jste si 100% jisti, že jste zahráli do vody, nehrajete provizi, ale odehraný míček už je míčem ve hře (plus jedna trestná). Provizi hrajete pouze v případě, kdy si nejste jisti, zda míček z vodní překážky vyskočil a leží mimo ni. Pokud ovšem míček v překážce přeci jenom najdete, provizi odehrát nemůžete.


MÝTUS: Pokud váš míček skončí ve vodní překážce označené žlutými kolíky, vždy můžete dropovat na dvě hole od místa, kde míček hranici překročil.
FAKT: Na dvě hole (nikoliv blíže jamce) se dropuje pouze u červené vody. U žluté vody máte jen tři možnosti: 1. Hrát míč tak, jak leží, 2. Hrát z původního místa (s jednou trestnou) a 3. Dropovat míček kdekoliv dozadu v linii bodu překročení překážky a vlajky (a taky s jednou trestnou).


MÝTUS: Míček v červené vodě lze dropovat jen na dvě hole.
FAKT: Stejně jako u žluté vody máte tři možnosti. 1. Hrát z původního místa, 2. Dropovat na dvě hole, ne blíže jamce a 3. Dropovat dozadu kdekoliv v linii jamky a místa překročení vodní překážky. u bodu 2 a 3 vždy bohužel s jednou trestnou.


MÝTUS: Míček mohu na greenu označit kdykoliv, stejně jako zvednout z greenu odhozenou vlajku.
FAKT: Bohužel. Pokud už je jednou míček v pohybu, ve hře, není povoleno dodatečně markovat míčky a zvedat pohozenou vlajku na greenu. Pokud se tedy míček dotkne jiného míčku nebo vlajky, je za to trest, dvě rány nebo v jamkovce dokonce ztráta jamky.


MÝTUS: Pokud najdete míč v nehratelné pozici, vždy si ho můžete dropnout na místě, které vám dává nejlepší možnost jeho odehrání.
FAKT: Ani to tak úplně neplatí. Opět máte tři možnosti (a opět s jednou trestnou). 1. Hrát z původní pozice, 2. Dropovat kamkoliv dozadu v linii původní pozice míče a vlajky a 3. Dropovat na vzdálenost dvou holí, nikoliv blíže jamce.


MÝTUS: Kdykoliv pro usnadnění pozice můžete odstranit autový kolík, plot nebo cokoliv, co značí hranice hřiště.
FAKT: Nic, co značí hranice hřiště (plot, ohrada, zeď), tedy i bílé kolíky, nesmíte za žádných okolností odstranit a míč musíte hrát tak, jak leží. Druhá možnost je prohlásit míček za nehratelný a postupovat dle předchozích možností.


MÝTUS: Míček lze označit a zvednout pouze na greenu.
FAKT: Omyl. Kdykoliv, míček můžete označit a zvednout kdekoliv na hřišti, zvláště v případech, kdy by vadil jinému hráči v postoji nebo ve hře. V tomto případě (mimo green) jej však nesmíte za žádných okolností očistit nebo jakkoliv upravit. Ale pozor, to neznamená, že míček označíte, zvednete a třeba strčíte do kapsy. Pozorně si přečtěte příspěvek Víti Štroufa v komentářích.


MÝTUS: Pokud míček nenajdete, můžete zpět na původní místo a hrát provizi.
FAKT: Provizi můžete zahrát pouze v případě, že si nejste jisti, že míček najdete. Pokud se vracíte zpět, nejedná se o provizi a váš původní míč je definitivně ztracen. I kdybyste ho napodruhé šťastně objevili. Ve hře už je nový míč.


MÝTUS: Pokud se váš míček zastaví na okraji cesty (nepohyblivá závada), můžete použít úlevu pouze na vzdálenější straně cesty.
FAKT: Není to pravda. Vždy si musíte najít nebližší místo úlevy (ne blíže jamce) a nezáleží, na jaké straně budete míček umisťovat. Jakmile najdete nevhodnější místo, které nebrání ani vašemu švihu, ani postoji (nikoliv směru rány), můžete míček dropovat na vzdálenost jedné hole.


MÝTUS: Suché koryto potoka neoznačené barvenými kolíky není voda.
FAKT: Bohužel je, není-li v místních pravidlech uvedeno jinak. Jakékoliv suché koryto potoka nebo rybníka je považováno za vodu a musíte se řídit pravidly o vodní překážce. Nemůžete tedy za míček například zakládat hůl, ale, pokud je míček v nehratelné pozici, můžete použít jednu ze tří možností hry z vody.


MÝTUS: Každý míček nemohu prohlásit za nehratelný.
FAKT: Můžete. Záleží na vašem rozhodnutí, jaký míček je pro vás a v jakém případě nehratelný. I v případě, že se vám nepodaří první rána z týčka a víte, že hrát třetí z odpaliště je výhodnější než z roughu před odpalištěm, můžete míček prohlásit za nehratelný a s jednou trestnou hrát z původního místa. V tomto případě si jej můžete i znova natýčkovat a hrát jako třetí ránu.


MÝTUS: Pokud jsem artista a trefím míček vícekrát, tolik ran si taky zapíšu.
FAKT: Nikoliv, i vícenásobné trefení míčku ve vzduchu se počítá jen jako jedna rána, a to jak ve hře na rány, tak ve hře na jamky. Double nebo triple dotek bude vždy jen jedna rána odehraná a jedna trestná, tedy 1 odehraná + 1 trestná jako bonus za vícenásobné trefení míčku, ...naštěstí.


MÝTUS: Trefený vlastní bag je za dvě trestné rány.
FAKT: Nikoliv, po změně pravidel si za tuhle hloupost nebo vlastní lenost připíšete jen jednu trestnou ránu navíc.


Taky už jste nějaké to pravidlo zapomněli nebo popletli? Já ano, přeci jenom zkoušku způsobilosti jsem skládal před mnoha lety a některá z těchto pravidel jsem dloho neopužil.

A pokud se dostanete na turnaji do problému, nebudete si vědět rady s pravidly nebo se budete dohadovat ve flightu a budou navrhovány dvě varianty řešení sporné situace, není nic jednoduššího, než hrát obě varianty dvěma míčky. Oba výsledky pak do karty zapsat.

Každý turnaj má svůj soutěžní výbor, se kterým můžete ex-post situaci řešit. Má to jen jedno pravidlo. Vše vyřešte dřív než podepíšete kartu. Pokud ji podepíšete, už nic nevyřešíte, nebude totiž co a bude vyřešeno za vás.

Platí to, co jste podepsali.

Pokud je to horší výsledek, než jste opravdu zahráli, bude vám počítán. Pokud je to lepší výsledek, než jste reálně zahráli a nějaká ta trestná vám v součtu chybí, budete diskvalifikováni.

Máte také něco, nad čím jste kroutili hlavou a tvrdili, že tak to není a mýlili jste se?


Poznámka autora: A protože výklad pravidel je složitý, berte to prosím jen jako lehkou verzi a připomenutí. Přesné znění si najděte přímo v pravidlech, koneckonců, každý z nás by je měl mít vždy u sebe v bagu. Víťo, díky za upřesnění některých sporných nebo špatně popsaných situací.


4.9 / 5 (44×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.