Ladies European Tour pokračuje na sestupné dráze I

V minulém týdnu proběhl na Novém Zélandu první turnaj letošního ročníku ženské evropské profesionální série LET, který již potřetí na domácí půdě vyhrála světová jednička Lydia Ko. Jak si však série Ladies European Tour vede v mezinárodním kontextu?

Více o: Klára Spilková , Ladies European Tour

_RDP1864_1.jpg
Melissa Reid
Foto: © robin drahoňovský

Při této příležitost se stojí za to podívat na postavení soutěže LET v mezinárodním kontextu a vyvrátit některá mediální a marketingová klišé, která se bohužel za poslední roky i na toto  téma nabalily.

Celá bublina přirozeně souvisí s tím, že se této soutěže již 6 let pravidelně a konkurenceschopně účastní jako jediný český golfista skutečně mezinárodního formátu Klára Spilková.

Už z této podstaty to však vede k nesebektitickému pohledu českých golfových médií i fanoušků na celou problematiku Ladies European Tour.

Vše je navíc umocněno také tím, že v České republice se již několik let (od roku 2011) pořádá jeden z turnajů první evropské dámské série.

V první řadě je třeba vyvrátit buď úmyslně překroucený či pouze odborně nekompetentní pohled na paralelu mezi nejvyššími mužskými a ženskými profesionálními soutěžemi ve světě.


Skutečná mezinárodní pozice LET

V mužské kategorii je nejlepším profesionálním okruhem americká PGA TOUR, za ní je sice relativně daleko, ale pořád ještě “v dohledu” PGA European Tour.

Dále zeje obrovská, řádová mezera či spíše propast.

V ženském profesionálním golfu je situace naprosto odlišná.

Dominantním ženským okruhem je americká LPGA Tour, po ní následuje s odstupem, ale ještě “v dohledu” japonská JLPGA Tour, dále potom s další “dírou” korejská KLPGA Tour a teprve na čtvrtém místě se nachází LET.

Zatímco celkové finanční výhry za turnaje na okruhu PGA European Tour jsou “pouze” zhruba o 75% nižší oproti PGA TOUR, pak v tomtéž ukazateli je LET vůči LPGA Tour horší téměř pětkrát.


Trendy v posledních letech

Ještě větším problémem jsou ale trendy vývoje jednotlivých ženských profesionálních tour.

Zatímco americká LPGA či například korejská KLPGA Tour v posledních letech dynamicky rostou, LET je bohužel na sestupné křivce a pomyslné nůžky mezi nimi se navíc každým rokem velice rychle rozevírají.

Ostatně tento z pohledu LET negativní trend je patrný na první pohled z následující tabulky.

  Celkové finanční dotace v USD v roce 2015 Počet individuálních turnajů v roce 2015 Celkové finanční dotace v USD v roce 2010 Počet individuálních turnajů v roce 2010
LPGA 59 100 000 31 41 400 000 24
LET 12 926 479 19 14 557 093 25

Rozdíl v managementu

Z pohledu celkových finančních dotací byla LET na svém vrcholu v roce 2012.

Právě v tomto roce proběhla změna na pozici generálního ředitele LET, kterým se stal Němec Ivan Khodabakhsh.

Od tohoto roku bohužel probíhá každoroční pokles základního ukazatele výše celkových finančních dotací a také počtu turnajů na sérii LET.

Z pohledu ekonomické terminologie tak nejde ani o stagnaci, ale spíše o recesi či úpadek.

Tento sestupný trend by se dal na první pohled obhájit odkazem na “objektivní” skutečnosti mezinárodní ekonomické krize v uplynulých letech.

Bohužel tento argument nemůže v žádném případě obstát ve světle faktu, že pod vedením Michaela Whana, který se stal komisionářem LPGA v roce 2010, tato americká tour doslova kvete.

LPGA se tak stala jednoznačně dominantním okruhem na ženské profesionální golfové scéně.

Suma sumárum, nabízí se jednoznačný závěr, že Ivan Khodabakhsh ve své manažerské roli v rámci LET zatím neobstál a vede tuto organizaci lidově řečeno “od desíti k pěti”.


Změny na LET v posledních letech

Suma finančních odměn z turnajů není nepochybně jediným kritériem úspěchu každé profesionální golfové série a samozřejmě také další parametry, jako jsou například servis a péče o hráče na okruhu, jsou při tomto hodnocení velice důležité.

Nicméně bohužel i v profesionálním golfu platí, že “peníze jsou až na prvním místě”, protože hlavním mimosportovním cílem hráček je vydělat si na své živobytí.

V posledních letech se v kalendáři LET bohužel hodně turnajů ruší, a to především na evropské půdě.

Na druhé straně málo turnajů přibývá, a pokud ano, pak mimo evropský kontinent.

V roce 2013 tak po mnoha letech zmizely z kalendáře LET turnaje ve Švýcarsku, Irsku a Rakousku.

V roce 2014 jeden turnaj v Číně a v loňském roce se již nehrály turnaje s dlouholetou tradicí v Německu, Itálii, Španělsku, ani tradiční turnaj na Slovensku.

Na druhé straně do kalendáře LET přibyly v roce 2012 turnaje v Číně a Anglii, o rok později turnaj ve Švédsku a v posledních 2 letech pak vždy po jednom turnaji v Číně.

Přesun turnajů na ženské evropské tour z Evropy na jiné světadíly by v dnešním globálním světě nebyl zásadním problémem, kdyby byl doprovázen celkovým růstem finančních dotací.

Bohužel je tomu přesně naopak, což znamená, že členské hráčky mají vyšší cestovní náklady, potýkají se s únavným cestováním sem a tam a navíc hrají celkově o menší peníze.

Zásadním problémem je také to, že jelikož je turnajů na LET málo, netvoří až na výjimky bloky (swingy) s několika zřetězenými turnaji za sebou.

Navíc jsou mezi turnaji velké kalendářní díry, což znamená jednak vyšší cestovní náklady, problémy s aklimatizací a také to, že hráčky nemohou na tomto okruhu získat soustavnou a dostatečnou herní praxi.


Jaký je tedy kalendář LET pro rok 2016 a co Klára Spilková, DRUHÝ DÍL článku naleznete ZDE


4.6 / 5 (19×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.