Když vám radost z golfu dá za jeden den víc, než 20 turnajů

Jsou turnaje a turnaje. Nechci zde hodnotit jejich kvalitu, spíš zážitek. Něco, co si z turnaje odnesete, a není to věcná cena. Něco co se naučíte, a není to nový švih. Ve většině případů se hrají turnaje na úpravu hendikepu, běžně na stableford, ale občas se hrají jiné formáty. A to byla neděle 13. července v Hořehledech.

Více o: Hořehledy , Pošumavská golfová liga , Poznámky

20140713_084601.jpg
PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy, 13. července 2014
Foto: © GOLFee.cz
Prohlédnout další fotky
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy
 • PGL Ryder Cup 2014 Hořehledy

Pošumavská golfová liga má každé léto svůj svátek a hrají se tři formáty najednou. Fourball, foursome a jamkovka. Na třikrát devět jamek, mezi 36 hráči a tradičně, již poosmé, na hřišti v Hořehledech. Letos to byl již devátý ročník a opět se opakoval souboj mezi Mladými střelami a Ostřílenými borci.

Co vám podobný formát turnaje může dát? Hodně. Dostanete se mezi partu lidí, které baví golf. Mezi partu lidí, kde nerozhoduje hendikep, ale momentální výkonnost a připravenost na týmovou soutěž. Mezi partu lidí, kteří nehrají o ceny, ale o papírový diplom, který je víc, než jakákoliv jiná hodnotná věcná cena.

Svůj první Pošumavský „Ryder Cup“ v Hořehledech jsem absolvoval v loňském roce. Když přišla pozvánka na ten letošní, neváhal jsem ani minutu, a jen čekal, jestli se mezi 36 vyvolených dostanu. Když mi byla nominace potvrzena, nemohl jsem se neděle dočkat.

Ono je to totiž něco úplně jiného

První devítku jdete ve dvojici. Hrajete každý svým míčkem, na svůj výsledek, kde se počítá ten lepší ze dvou proti dvěma soupeřům. Je to vlastně taková týmová jamkovka, kdy si můžete nejen radit a pomáhat. Můžete se i s druhou dvojicí hecovat nebo se jen můžete v rámci pravidel pokusit soupeře vhodně zvolenou poznámkou vyvést z míry.

Je neuvěřitelné, jak lehce dokážete druhou dvojici podcenit. Pokud přece hraji s místním hráčem, který nejen že golf umí, ale hřiště také dobře zná, nemůže se nic stát. To ale v tomto formátu neplatí. Manželská dvojice, která proti nám nastoupila, nás téměř rozsekala a končili jsme na osmé jamce. První velké ponaučení.

Foursome je už zase něco jiného. Musíte zvolit správnou taktiku, znát hřiště a nasadit hráče tak, jak jim jednotlivé jamky sedí nebo jak byste mohli získat byť minimální výhodu. Pak už se jen střídáte, jednu ránu hrajete vy, druhou váš týmový parťák. To samé platí pro odpaliště.

Druhá devítka byla navíc velká výzva. Nastoupit proti opravdu ostříleným, a místním borcům, z nichž jeden je místní šéf s přezdívkou „chip-in“ je opravdu něco, co vám dá mentálně zabrat. Když se navíc ukáže, že "chipin" není jen přezdívka, a na páté jamce pošle míček chipem z fairwaye přímo do jamky. Hodně vám zatrne.

Přesto musíte hrát svou hru a trpělivě čekat na chybu soupeře. Dokázat ji využít a soustředit se na každou další ránu. Když se pak probojujete až na devátou jamku a získáte nečekaný bod pro svůj tým, nepoznáte lepší pocit. Druhé velké ponaučení.

Jamkovku bohužel hned na začátku přerušila bouřka. Přesto i dvě odehrané jamky nikdy nezapomenu. Možná i díky rozehranosti se vám podaří zahrát svůj nejlepší výsledek na jamce, kterou vždy proklínáte. Snažíte se útočit i z pozic, kde byste jinde volili opatrnost nebo naopak hrajete opatrně bez zbytečného risku, když máte nahráno. Třetí velké ponaučení.

Interaktivní mapku hřiště HOŘEHLEDY naleznete ZDE

Je to jiný golf. Není to boj jednotlivců, kdy váháte nad tím, zda krotit své emoce, jak se soustředit na svou hru a kde hledáte oporu jen ve své hlavě. Tady máte vedle sebe vždy spoluhráče, který vás podrží nebo se v rámci týmové soutěže můžete pošklebovat nad nepovedenou ranou svých soupeřů.

Je to jiný golf. O golfu vám řekne mnohem víc, než 20 odehraných turnajů, kdy bojujete jen sám se sebou a s hřištěm a nemáte ani čas si uvědomit, že by to měla být v první řadě zábava a odpočinek. V Hořehledech to bylo o radosti a o velkých zkušenostech, které se budou na ostatních turnajích hodit.


A kolik nás celá ta legrace stála?

Organizace je v rámci party, denní fee je v Hořehledech o víkendu za 600, ranní kafe a domácí bublanina za 50, polévka mezi hrou za 35, čerstvá bageta za 39 korun. Navíc se dá přímo v areálu ubytovat a velmi pěkný a útulný pokoj zde pořídíte od 700 korun.

Jo, a ještě jeden koupený míček. Snad proto, že byl místní a hřiště dobře znal. Snad proto, že jsem si na něj napsal "Koukej a vyhraj!“ a ono se to nakonec povedlo. I taková drobnost dokáže motivovat a správně utroušená poznámka  může soupeře pěkně rozhodit.


4.9 / 5 (34×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.