Czech PGA, Czech ONE, bude tour a budou mít hráči žně?

Již minulý týden prosákla na veřejnost informace o ukončení spolupráce české PGA s promotérem Czech PGA Tour společností Českou 1. Pak byla tato zpráva potvrzena na webu českých profesionálů a ihned nato byla ohlášena tisková konference promotéra za účasti dvou profesionálních hráčů, ale bez CPGA. Všichni čekali, co bude dál s českou profesionální sérií. Možná nebude jen jedna, ale dokonce dvě nebo snad tři. Kdo ví?

Více o: Czech PGA Tour

Kaskada-36_1.jpg
Ondřej Lieser
Foto: © 2014 fotomaly / Martin Malý

Pro pochopení celé informace a kauzy, která se stala událostí tohoto týdne – a zdaleka nekončí – je potřeba udělat krátký úvod.

O co jde

Jsme evropská země, ale nejsme Francie, nejsme Itálie, Španělsko, Švédsko, a nejsme asi ani nám golfově nejbližší Rakousko.

Základnu naší profesionální scény netvoří stovky hráčů, kteří by spolu bojovali o místo na výsluní, první místo v žebříčku nebo zaplavovali evropské satelitní túry, případně kvalifikační školu na European a Challenge Tour.

Svým způsobem stále mluvíme o zázraku a statistické chybě, kterou je dnes v našich poměrech jediná evropská hráčka Klára Spilková. Mluvíme o zázraku, kdy dva čeští hráči v domácím prostředí prošli po 21 letech cutem na European Tour.

A nebyli to dva profesionálové.

Mluvíme o naší české PGA Tour, která se dnes stará o méně než 20 hrajících profesionálů a její základnu tvoří z 90 % „nehrající“ učitelé golfu.

Pokud se podíváme na celou věc tímto pohledem, a vezmeme v úvahu, že pro každého trenéra je prioritou počet odučených hodin na cvičné louce, musíme se zeptat: „Opravdu? Vy chcete pořádat profesionální túru pro necelých 20 hráčů a jen pro lokální žebříček?“.


Podívejme se, o kom se tady vůbec bavíme

Petr Gál – 21 let, momentálně nejmladší profesionál, který už od 15 let posbíral mnoho zkušeností, díky Relmost týmu a rodinnému zázemí má možnosti hrát v zahraničí, což sám preferuje. Na české tour se objevuje jen sporadicky.

Martin Příhoda – 23 let, druhý nejmladší hráč, který jako jediný preferuje českou sérii, na které v roce 2015 odehrál 12 turnajů. Nevyhrál ani jednou.

Filip Mrůzek – 24 let, momentálně nejlepší český profesionál, jehož cíle jsou již teď jasné. Challenge Tour, Pro Golf Tour a další evropské turnaje, na které se dostane. Jeho účast na české tour bude asi jen velmi sporadická a pokud se vejde do jeho plánovaného kalendáře. V roce 2015 odehrál sedm turnajů, pět z nich vyhrál.

Ondřej Lieser – 24 let, patrně druhý nejlepší hráč, který si vítězstvím v Q-school Pro Golf Tour zajistil kartu na německou sérii, ve které se hraje nejen o body do světového žebříčku, ale také o pět karet na Challenge Tour. Jeho budoucnost by tedy měla být také jasná, prioritou by měly být zahraniční turnaje.

Stanislav Matuš – 27 let, člen nového Prague Golf Teamu, jehož prioritou bude dostat hráče co nejdříve do Evropy. Bude se stejně jako Lieser soustředit na Pro Golf Tour. Pokud nebude muset a bude mít výjezdy do Německa finančně zajištěny, doma ho moc neuvidíme.

Jan Cafourek – 27 let, jedna z dalších velkých nadějí. Na české tour odehrál sedm turnajů a patrně jeho cílem bude, stejně jako u Mrůzka, soustředit se na Challenge Tour a Pro Golf Tour. Bude čekat na nabídku, zda po něm nesáhne někdo z týmu Relmostu promotéra Petra Dědka nebo Prague Golf Teamu Michala Krejčího.

Lukáš Tintěra – 30 let, člen Relmost týmu, který pokud dostane šanci, pojede na Challenge Tour nebo jako v minulosti, sáhne po Německu. Případně až v poslední řadě po domácí sérii.

Marek Nový – 31 let, člen Prague Golf Teamu. Stejně jako Mrůzek nebo Matuš se pokusí plně využít možností a bude hrát za hranicemi. Pokud se mu opět začne dařit, raději své umění prodá tam, kde se hraje o jízdenky do Evropy nebo zajímavé prize money.

Aleš Kořínek – 32 let, člen Relmost týmu, který také více využívá možností zahrát si Challenge Tour. Jeho výkonnost jde pomalu nahoru a pokud bude mít šanci, zahraje si raději venku.

Roman Šebrle – 40 let, bývalý desetibojař, který se mezi profesionály pohybuje první rok. Pro medializaci tour je její nezbytnou součástí a svým přístupem k tréninku nebo zkušenostmi z atletiky může být pro ostatní nepostradatelný. Na tour odehrál 10 turnajů a doma pravděpodobně zůstane.

Deset hráčů české profesionální špičky, z nichž jediní Martin Příhoda a Ondřej Lieser odehráli všechny turnaje. Bohužel možná také oni dva dají v budoucnu přednost německé sérii, kde se hraje o zajímavější bonusy.


Potřebujeme tedy vlastní profesionální tour?

Pokud se podíváme na stávající situaci, pak se v Česku hraje tzv. série učitelů nebo-li Czech Pro-Am Teaching Tour, tedy série turnajů určená pro učitele golfu, která není nijak časově a finančně náročná.

Hraje se na hřištích nedaleko Prahy a ve většině případů pouze na jedno kolo proto, aby i učitelé golfu získali svou tzv. playing-ability, tedy dokázali, že golf hrát opravdu umí.

Letos se odehrálo 6 turnajů (5 jednodenních a jeden dvoukolový v Praze na Černém Mostě).

Vítěz Money Listu 2015 Lukáš Lizánek si za šest turnajů vydělal 31 tisíc korun. Poslední hodnocení 32. dělení Karel Skopový jun. a Robert Schovánek pak 900. (ne, nechybí tam žádná nula, opravdu 900 korun).

A pak je tu "velká" Czech PGA Tour.

Série, která se v posledních dvou letech snažila ukázat svůj potenciál, organizačně se profesionalizovala a v loňské sezóně poprvé hráčům nabídla zahrát si o karty na turnaje The Gecko Tour a dokonce Challenge Tour.

A teď zde vznikl problém.

Po dvou letech velice úspěšné spolupráce mezi českou PGA a promotérem Česká 1 se již od 16. listopadu začalo šuškat cosi o vypovězení smlouvy. Tato informace byla oficiálně potvrzena o čtyři dny později přímo na stránkách PGAC velmi krátkým a nenápadným sdělením:

„Představenstvo PGAC dne 16. listopadu rozhodlo o ukončení spolupráce s promotérem Czech PGA Tour. Česká 1, spol. s r.o. již není oficiálním promotérem Czech PGA Tour. V příštím roce bude pořádání turnajů opět v režii PGAC, jak tomu bylo do roku 2013. Další informace a plánovaný kalendář turnajů poskytne představenstvo PGAC na tiskové konferenci v prosinci.“

Česká 1 kontrovala svoláním tiskové konference za účasti dvou profesionálních hráčů Filipa Mrůzka, vítěze žebříčku Order of Merit 2015 jak PGAC, tak i Czech PGA Tour a Romana Šebrleho, který je s promotérem spojen od začátku jeho činnosti v roce 2014.

"Slyšeli jsme o tom. Dělat ale jakékoliv závěry je předčasné. Golfovou terminologií bych řekl, že byl odehrán míček a náš spoluhráč si myslí, že je v autu. My říkáme, že není, že uvidíme, až k míčku dojdeme, ale zatím si raději dáme provizi," řekl na tiskové konferenci jednatel společnosti Česká 1 Pavel Krenk.

Sezona 2016 je již podle Krenka zajištěna na 80 %, včetně finančních prémií ve výši 6,5 milionu korun. „Smluvně by mělo být zajištěno čtrnáct turnajů v Česku a jednáme o dalších v Polsku a nově v Maďarsku,“ potvrdil Krenk.

Pokud se vrátíme zpět a položíme si otázku pro kolik špičkových hráčů je celá tour pořádána a kolik z nich je vůbec možné doma udržet, musíme možná trochu kroutit hlavou.

A možná budeme příští rok ještě víc.

Pokud nedojde k dohodě, budou zde série dvě, obě pro profesionální hráče a pravděpodobně i nejlepší amatéry, možná ve stejných termínech, jen se budou muset o těch pár zbývajících a zajímavých hráčů rozdělit.

Vždy je několik možností a možná se nakonec budou smát hráči, kteří budou mít širší nabídku turnajů, dvojnásobné prize money a plný turnajový kalendář.

Ale vraťme se do reality

Sehnat dnes peníze a celý projekt finančně zajistit je velice obtížné, pokud byl problém finančně pokrýt tour jednu, o to větší bude problém pokrýt túry dvě.

Může se také stát, že pro ten zbytek české špičky, která nebude hrát raději v zahraničí nebude nic.

A pokud to ještě někomu není jasné, pak bychom se ještě možná mohli podívat o co v evropském golfu jde.

V Evropě se hrají čtyři satelitní túry (Alps Tour, Pro Golf Tour, Nordic Golf League a PGA EuroPro Tour). Tedy série, ve kterých se v každé hraje o pět karet na Challenge Tour (kategorie 13) a prvním čtyřem v každém turnaji se počítají body do světového žebříčku OWGR.

V Česku nic takového nemáme.

V satelitních túrách se hraje o prize money ve výši od 700 tisíc do 1 434 tisíc USD.

Všechny turnaje mají cut, počet hráčů je od 120 do 160, turnaje mají minimálně 3, ale spíše 4 kola a každá série má svou kvalifikační školu. Počet turnajů je v těchto sériích od 16 do 28.

V Česku hraje každý kdo se přihlásí, turnajů je 12, čtyřkolový turnaj je jen jeden a prize money jsou 168 tisíc USD.

Pokud bychom vzali jen Polsko, a nebavme se o počtu golfistů, pak jeden z jejich turnajů (LOTOS Polish Open) je od letošního roku součástí Pro Golf Tour, tedy hráčsky velmi zajímavé satelitní série nebo chcete-li, třetí evropské ligy.

V Česku žádný podobný turnaj nemáme, a ten jediný, WGM Beroun Czech Open, který se hraje na čtyři kola s cutem, se ani do žebříčku OWGR nepočítá.

Chápu tyto „politické“ tahy, ale místo bourání toho, co funguje a je dobře finančně zajištěno, by bylo možná důležitější použít svého politického vlivu na něco jiného.

Třeba na vstup některého z českých turnajů nebo celé série do satelitní tour a otevřít více českým hráčům cestu do Evropy.

Ale to bychom asi zase možná nějaké cizí museli pustit sem.

Všem nám jde přece hlavně o český golf nebo ne?


4.8 / 5 (25×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.