Czech Masters a Česko mezi elitou, už bez jakýchkoliv pochyb

Nedávno se po Praze, a velmi nenápadně, začaly objevovat první reklamní plakáty na připravovaný srpnový svátek golfu na Albatrossu. A na nich nebyl nikdo jiný, než bývalá světová jednička Lee Westwood. Teď k němu přibyly další dvě hvězdy. Americký bouřlivák a dvojnásobný major šampion John Daly a starý známý, člen vítězného týmu z Gleneagles, Jamie Donaldson. A český turnaj European Tour se tak definitivně zapsal mezi elitu.

Více o: D+D Real Czech Masters , European Tour

_RDP0699.jpg
Foto: © GOLFee.cz

Je pravděpodobně velice málo pamětníků, kteří by v Česku na vlastní oči viděli bývalé světové jedničky, kterými byli Bernard Langer nebo Vijay Singh.

Jako třetí v historii, který kdy Českou republiku navštíví a zahraje si turnaj European Tour je Lee Westwood. Jedna z velkých ikon současného golfu.

Je také velice málo golfistů, kteří vůbec počátky evropského golfu v Mariánských Lázních nebo na Karlštejně pamatují. To bylo ještě v dobách, kdy u nás golf hrálo méně než 10 tisíc hráčů a hřišť bylo do dvacítky.

Přesto se objevily promotérské firmy, které byly ochotny podobný podnik zorganizovat. Tradice se ale neudržela a zhroutila se obvykle po odchodu hlavního sponzora.

Moc z nás už pomalu nepamatuje ani Čeladnou. Opět v podstatě soukromý svátek golfu postavený na jednom promotérovi a sponzorovi. Z dlouhodobého hlediska těžko udržitelný projekt, který byl, a pak najednou zase ne.

Ono tak nějak všechno souvisí se vším a na opravdový golf jsme asi ještě nebyli připraveni.

I když je česká golfová historie starší více jak 100 let, i když zde máme více než 100 hřišť, na evropskou golfovou mapu nás dostal až začátkem letošního roku Filip Mrůzek. Jeho první body do světového žebříčku nás dostaly mezi státy, se kterými se již, minimálně na evropské úrovni, počítá.

Ať chceme nebo ne, musíme se na naši golfovou republiku podívat zvenku, a ten pohled může být diametrálně odlišný. Až donedávna jsme byli v podstatě neviditelní. Je to smutné, ale bez většího úspěchu hráčů nás nikdo ani nezaregistruje.

Teď už je všechno trochu jinak a vše do sebe začíná pomalu zapadat.

Když byl před pěti lety ohlášen první turnaj Challenge Tour na Kunětické Hoře, moc mediálního zájmu nevzbudil. Je to přeci jenom druhá evropská liga a promotér Relmost si prošlapával první cestičky k české golfové laxní veřejnosti.

Nepomohl tomu ani říjnový termín a dnes už ani nikdo nepamatuje, že Ondřej Lieser skončil na skvělém 33. děleném místě a cutem prošli i Martin Příhoda, Filip Mrůzek nebo Rudolf Nechanický junior.

Jsme prostě pořád jako diváci stejní, zhýčkaní a nikdo než vítěz nás moc nebere.

Moc se nemluvilo ani o druhém ročníku, který už se konal v červnovém termínu, byl mnohem víc propagován a ve startovním poli tenkrát byli Brooks Koepka, Byeong-hun An, Pelle Edberg nebo Robert Dinwiddie, kteří dnes hrají stabilně jak na PGA, tak na European Tour.

Na 30. děleném místě tenkrát skončil Ondřej Lieser a na 43. pak Stanislav Matuš. Jiní Češi svou šanci v domácím prostředí nevyužili. Včetně nováčka a tenkrát neznámého Petra Dědka juniora.

Když přišlo oznámení návratu European Tour do České republiky, na Albatross, kam jednoznačně patří, rozdělila se golfová populace na dvě poloviny. Na „hmm, a co“, a na ty, kteří veřejně vyhlašovali „uvidíme, kdoví jestli nebo možná jednou a naposledy.“

Možná takový opravdu jsme a ani sami nevíme, co chceme. Jak z diváckého, tak z hráčského pohledu. Každý ví, kdo by měl hrát a kdo ne, každý ví, koho by měl promotér pozvat, nebo, že už dopředu ví, že nebude na co koukat.

Musím se tomu pousmát. Ono je vždy na co koukat. Nemusí to být světová jména. Na European Tour to je minimálně světový golf.

Jamie Donaldson, který vyhrál první ročník, byl pro mnohé také neznámým hráčem, a byl to právě on, kdo přispěl posledním bodem k vítězství Evropanů v Gleneagles a možná si tak definitivně otevřel dveře do světového golfu.

Ale vraťme se zpět.

Ono to není jen o tom, že se u nás odehraje jeden turnaj European Tour. On už je třetí v řadě, další dva před námi a další v jednání. To už jako tradice vypadá. U Challenge Tour už jsme navíc na čísle pět, na Slovesnku tři.

Je to obdivuhodné a takhle asi vznikají dlouhodobé projekty a ne jen výkřiky do tmy.

Podle slov promotéra Petra Dědka, náklady na jeden turnaj European Tour jsou přibližně 100 milionů korun.

O prvním roce asi není potřeba mluvit, ani o druhém nebo o třetím. Vyrovnaný rozpočet by podle jeho vlastních slov mohl mít až ten čtvrtý, v roce 2017.

Jediné, co ho tak zatím může těšit je, že si zahraje s Lee Westwoodem turnaj pro-am nebo, že se mu jeho projekt daří, přepisuje dějiny a dnes se musí všem těm, kteří pochybovali smát.

Možná s jídlem roste chuť, ale také náklady, požadavky a očekávání. Teď se těšíme na třetí ročník, který by mohl být přelomový. Není samozřejmě zadarmo a z čisté rozmařilosti nepřijedou ani velké hvězdy.

Jen náklady na ty jmenované tři dělají z celkového rozpočtu přibližně 3 – 5 %.

Teď už jsem opravdu mezi elitou.

Těžko lze českým hráčům nabídnout víc, než si zahrát nebo se třeba jen na Albatross přijít podívat, jak to hrají ti opravdu nejlepší.

Co předvede a kolik toho na hřišti vykouří nebo kolik holí do vody zahodí, John Daly. Jak vyzrál a kolik zkušeností na PGA Tour posbíral Jamie Donaldson nebo jak hraje bývalá světová jednička a držitel 42 titulů Lee Westwood.

Ani diváci už nemohou chtít víc. Registrovaní golfisté mají vstup zdarma, stejně tak jejich rodinní příslušníci do 15 let, ostatní pak za směšně nízké vstupné. Westwood všem navíc a zadarmo, kteří budou mít zájem, předvede své umění a vtip na akademii.

Výčet zábavy v areálu bude nekonečný a bude se o něm podrobně psát ještě hodně. Spíš jsme zvědav, zda se z těch laxních staneme těmi aktivními. Stejně jako když sami hrajeme na hřištích a na turnaj na Albatrossu si uděláme čas.

Jsme mezi elitou.

Dokážeme si to uvědomit a dokážeme si toho vůbec vážit? Uděláme si v srpnu čas, abychom se na ty nejlepší přišli vůbec zblízka podívat, nebo zůstaneme Čechy a počkáme si jen na zprávy v televizi nebo v médiích?

Promotérská společnost Relmost už asi víc udělat nemůže.

Divákům přinesla až pod nos světovou podívanou, hráčům nabídla možnost srovnání a hry mezi opravdovou konkurencí. A do golfu přivedla opravdové peníze.

Není to náhoda, že mezi hosty na tiskové konferenci najednou sedí zástupce Reiffeisen Bank a světového výrobce automobilů Škoda Auto. Kdyby nebylo European Tour, právě Škoda by se soustředila jen na hokej nebo cyklistiku a golf by v jejich hledáčku zájmů zcela určitě nebyl.

Teď je golf třetím preferovaným sportem a stabilně se dostal do jejich marketingových zájmů.

A to nemluvím ani o tom třetím, další světové značce, kterou dnes Pilsner Urquell je.

Je to cesta správným směrem, příklady táhnou a neplatí to jen pro hráče nebo diváky. Platí to i pro případné sponzory, tedy peníze, a tedy i zájem médií. Nejen těch povinných, golfových.

Máme to, co jsme vždy chtěli.

Najednou je tu bývalá světová jednička Lee Westwood, najednou je tu John Daly a najednou je tu Jamie Donaldson, Victor Dubuisson, Robert Karlsson, Paul Lawrie, Stephen Gallacher, Andy Sullivan, pravděpodobně opět Filip Mrůzek, Vítek Novák, Šimon Zach, Lukáš Tintěra a další možná překvapení.

Kruh se uzavírá.

Před rokem prošel cutem na European Tour první český amatér, po 21. letech druhý český profesionál a český golf získal letos na Pro Golf Tour první body do světového žebříčku.

Golf se i u nás začíná stávat minimálně evropským a v kalendáři stabilním partnerem.

Možná to je nadnesené, ale musím se smát skepsi, která vládla před třemi roky, kdy byl první turnaj European Tour na Albatrossu oznámen a kdy mu minimálně polovina našeho golfového minisvěta nevěřila a média se spíše zabývala spekulace kdo, co, za kolik, a kdo ví jestli.

V té době se ještě psalo více o neúspěších, než o úspěších. Dva a vlastně teď už tři roky evropského golfu v Česku právě český golf posunulo o největší kus k tomu světovému a začalo se mluvit a psát o tom co jde, a ne o tom, co nejde.

Jsem zvědav, co přinesou další roky, a jestli si někdo ještě vzpomene na začátky, kdy se všechno rodilo a kdy představy o velkých partnerech byly jen nesplnitelnými sny.

Víc už asi pro golf udělat nejde, teď už je to jen na hráčích a nás divácích. Tak snad tentokrát nezklameme my.

A zase se omlouvám, a už poněkolikáté, Kláře Spilkové, která byla první evropskou hráčkou a zahraje si asi jako jediný Čech golf na olympijských hrách po 112 letech. Pořád je nejúspěšnějším českým hráčem a v daleko skromnějších poměrech Ladies European Tour.


5 / 5 (13×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.