CO MĚ POBAVILO? Konference o pomalé hře

Není nic lepšího, než sezvat činovníky golfu do St Andrews, dobře je pohostit a představit výsledky dotazníku, který vyplnili sami golfisté. A hned máme překvapující informaci. Největším problémem současného golfu je pomalá hra. Po několikadenní poradě máme i výsledek. Budeme je za jejich pomalost penalizovat a zkrátíme čas ze šesti na pět hodin. Jenže, mám na to trochu jiný pohled.

Více o: Poznámky

profimedia-0262007944.jpg
Foto: © Profimedia

Těch porad jsme už zažili hodně, těch článků, které na téma pomalé hry vyšlo, jsme četli snad ještě víc. Každý si na pomalost hráčů na hřišti stěžuje, ale recept dodnes nikdo nenašel.

A neznají ho ani na PGA nebo European Tour, kde by se dalo očekávat, že golf hrají ti nejlepší, kteří zrovna tak často míčky nehledají.

Poslední podobné setkání všech, kteří světový golf řídí, proběhlo před několika lety. A výsledek? Za tu dobu se hra ještě prodloužila. Z pěti hodin na šest.

Až se skoro obávám, že pokud bude pokračovat stejný trend. I po velké poradě náčelníků v domově golfu se za pět let budeme bavit nikoliv o šesti, ale o hodinách sedmi.

Co jsme se dozvěděli?

Zkrátíme jamky, resp. donutíme hráče, aby hráli z předsunutých odpališť. Povoláme do služby více maršálů, aby pomohli hráčům s hledáním a naprostá revoluce, posekáme tu protivnou vysokou trávu, které se česky říká raf.

Anebo, budeme je penalizovat, dáme jim trestné rány nebo je rovnou vyženeme z hřiště.

Tleskám tomuto nápadu. Proč od golfu nevyhnat i ten zbytek věrných.

Nebo taky můžeme stavět golfové Disneylandy, kde greeny mohou mít tvar trychtýře a po stranách fairwaye může být svah, který míčky vrátí na posekaný pažit.

Kde je podstata golfu?

Co mě nejvíc na všem zaujalo je, že si nikdo nepoložil otázku proč? Hledáme víc, než jsme hledali před pěti lety?

Roste snad vyšší tráva? Zhoršila se herní kvalita golfistů?

Řekl bych, že opak je pravdou. Handicapy se vyrovnaly, herní kvalita vzrostla, nových hráčů moc není a ta divoká tráva, ta už dávno odstoupila od fairwayí do velmi uctivé vzdálenosti.

Hřiště dnes připomínají spíše obrovská fotbalová hřiště.

Kde jsou ty zarostlé Kestřany nebo Hluboká, kde vám 20 míčků na hru nestačilo.

O Case Sereně se dodnes vyprávějí neuvěřitelné historky o strašidelném roughu, ale upřímně, letos jsem tam hrál, jen den před českou PGA Tour a tu buš jsem viděl hodně z dálky.

Kde je tedy ten problém?

Nebudu brát v potaz komerční turnaje, kde na každé třetí jamce postává hosteska a nabízí cokoliv, co s golfem nesouvisí. Ano, to jsem zažil a do klubovny jsme došli až za tmy.

Výsledek si už nepamatuji. Myslím, že jsme ho po patnácté jamce přestali zapisovat.

Budu brát v potaz běžnou hru a nebudu hledat něco, co stejně nikdo nikdy nenajde. I kdyby měl maršál za každým flightem nabitou brokovnici pro výstrahu.

Osobně si myslím, že hráče nic nehoní a tempo přizpůsobili počtu hráčů na hřišti. Proč by pospíchali, když ani před nimi, ani za nimi nikdo nejde, a venku je tak krásně.

Začali jsme se courat, golf si víc užívat a přestali sami sebe popohánět.

Vidím to sám na sobě, když nemusím běžet, proč bych to dělal. A přiznám se, někdy se i na hřišti zakecám.

Možná by stačilo hřiště zaplnit golfisty a hra by se zrychlila sama, i bez té konference ve Skotsku.

Věřte mi.

Stačilo si letos zajet na Slapy, o kterých už se pomalu začalo mluvit posměšně jako o hřišti, kde víc jak pět lidí ve flightu už je moc.

Byl jsem tam letos několikrát, o víkendu tam bylo vždy plno a hra frčela jako nikdy předtím.
I bez maršálů.

Pokud chcete zkrátka hrát, hrajete a držíte si tak velký odstup, jaký vám skupinka před vámi dovolí.

A ono to jde.

Možná, místo té porady starších, na které se řešila výška střihu trávy, stačilo řešit otázku, kde vzít nové hráče a hřiště jimi zaplnit.

A hra by možná zase začala odsýpat sama.

I bez zásahu shora.


4.6 / 5 (32×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.