10 možných předsevzetí do roku 2015, předčasně a na zamyšlení

Golfová sezóna 2014 pravděpodobně se včerejší sněhovou nadílkou definitivně skončila a ani můj poslední rezervovaný teetime na 11:10 na Silvestra už na tom nic nezmění. Je čas se zamyslet nad vlastními chybami a začít před koncem roku bilancovat. Za letošní rok se mi podařilo posbírat pár postřehů, které se neustále na hřištích opakují. V mnoha z nich jsem se poznal i já sám, a tak už možná vím, jaká předsevzetí si dát.

Více o: Česká hřiště , Poznámky

453915268.jpg
Foto: getty images sport

Přestanu se chlubit a omlouvat

"Normálně tady hraji pod sto!“. Klasická věta, která se jen s různým číslem na konci neustále na hřištích opakuje. O to vtipněji, když ji pronesete uprostřed opravdu nepovedeného kola. Ušetřete si rozpaky, hrajte svoji hru, ať zahrajete, jak zahrajete, v televizi nebudete. Druhý den si vaši hru už nikdo pamatovat nebude a není třeba se takto hloupě omlouvat. Každý má někdy svůj den.


Nebudu golfovým architektem

„Takhle jamka nemá s golfem ale vůbec nic společného!“. Zase věta, kterou jsem slyšel tolikrát a párkrát řekl i já sám. Kolikrát vás podobně "zasvěcené" komentáře mohou pěkně otrávit nebo vám alespoň do hlavy poslat jiný vzkaz, než který potřebujete. Někdy je lepší se poznámek na architekturu hřiště zdržet. Ani my občas nehrajeme dokonalý golf.


Zkrátím přípravu na rozumné minimum

"Nemohli byste se postavit o pár metrů dál!". Opravdu? Čtyři cvičné švihy a minuta soustředění, to je to, co potřebujete před tím, než odpálím míček? Platí to nejen v poli, ale také na greenu. Každý by měl mít svou rutinu, již dávno bylo dokázáno, že celkově uklidňuje, ale není potřeba to přehánět. Nikdo nemá rád pomalé hráče.


Přestanu být radílkem a chytrolínem

"Nojó, zvednul si hlavu!". Kolikrát jste to slyšeli a kolikrát jste to řekl i sám? Otázka je, zda to chceme slyšet. Obecným pravidlem trenérů je, že by sami nikomu radu nabízet neměli. Na hřišti vám tak dobrý trenér radu nikdy nedá, i když o ni požádáte, tedy pokud nejde o život nebo pokud to už dál prostě nejde. Nikdo nemá rád ty, kteří si myslí, že vědí všechno a o všem.


Nebudu se vymlouvat na špatný den

"Dneska jsem nějak špatně spal, nemám hlavu na golf!“. Jasně, každý má potřebu své nepovedené rány omlouvat nebo se na něco vymlouvat. Kolik už bylo napsáno knih, které popisují golfové výmluvy. Není potřeba se omlouvat nebo stydět, jednou vám to jde, jindy ne. S tím se potýkáme na hřišti všichni. Nechme raději ostatní v klidu hrát.


Vždy budu raději křičet FORE!

"Já myslel, že to tam nedopálím!". A zase jedna z prvních věcí, kterou by se měl každý naučit. Křičet FORE!, když je to potřeba a nekřičet, když to není nutné. Křičet, jen když byste někoho mohli ohrozit. Pokud si nejste jisti, že váš míček letí jen na místo, kde by se mohli pohybovat jiní, zakřičte FORE! A hezky od plic. Nestyďte se. A případně ještě ukažte rukou směr, kam váš míček letí.


Nebudu v žádném případě podvádět

"Jéé, já ho našel!". Nechci tvrdit, že vždy je potřeba hrát mimo turnaje přesně podle pravidel. Upravte si je, pokud chcete, nebo je třeba ignorujte. Použijte mulligan nebo si postavte míček na výhodnější pozici. Hloupé je jen to, pokud kohokoliv přistihnete, jak předstírá, že svůj drajv našel nebo jak nenápadně odhazuje míček na lepší místo. Je to trapné pro vás stejně jako pro ty, kteří to dělají.


Nebudu hrát a krást cizí míčky

"Super, tajtlest jednička!". Co může být trapnějšího, než sledovat kohokoliv, jak na hřišti, několik metrů od vás, zvedá nebo dokonce hraje váš míček. Jak všichni známe, najdete-li míček uprostřed fairwaye, většinou není váš. Míčky jsou číslovány z dobrého důvodu a nejlepší je si svůj míček označit. Předejdete tak na hřišti mnoha trapným situacím.


Nebudu hledačem ztracených míčků

"Sem letěl, tady někde musí být!". Je to jeden z největších důvodu pomalosti golfové hry. Není vůbec špatné si zvolit třeba 2 minuty varování před koncem limitu, který je mimochodem 5 minut. »Ale míčky jsou drahé, přeci je na hřišti jen tak nenechám«. Jenže, také nemusíte hrát jen novými míčky, už i u nás je spousta nabídek na značkové použité míče za dobré ceny.


Nebudu se bát ozvat

„Kam jsi koukal, když si ten míček přemarkovával?“. A mnoho a mnoho dalších příkladů, kdy spoluhráč poruší, a kolikrát nevědomě pravidla, a ve vás se pere ten pocit, zda ho na to upozornit nebo ne. Pokud hrajete rekreačně, je lepší na chybu upozornit a třeba něco nového hráče naučit. Každý jednou začínal a při přechodu na další jamku je vždy času dost.


Poznali jste se v některém z uvedených příkladů, poznali jste někoho, kdo zapadá do těchto vzorců? Hřiště jsou plná golfistů a všichni máme své chyby. Čím méně jich budeme dělat, tím nám mezi ostatními bude líp.

Znáte ještě další příklady? Napište nám je do diskuse, golf se vždy předával z generace na generaci a učení na hřišti patřilo vždy k dobrým mravům. Jen je občas dobré nejdřív promyslet formu, jak to začínajícím hráčům předat. Děláme to přeci všichni i pro sebe.


5 / 5 (25×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.