OČIMA KLUBISTŮ: V kůži dobrovolnice. Poprvé a na LET

Za všechno může můj partner Petr - vášnivý golfista a golfový nadšenec vůbec. Nebýt jeho přání zkusit si funkci caddyho na LET 2013 a doprovázet nějakou mladou krásnou golfistku, tak bych se ani o možnosti dobrovolnice nedozvěděla. Ale touha být mu nablízku mě přiměla k takové práci…

Více o: Honma Pilsen Golf Masters , Ladies European Tour , Zážitky klubistů

_RDP3180.jpg
Foto: © Robin Drahoňovský

Večer před turnajem jsem se zaregistrovala, vyfasovala trička barvy lila, bílou kšiltovku, cedule s nápisy "STOP" a "TICHO" a hlavně jsem obdržela minimum informací. Bláhově jsem se domnívala, že proběhne nějaké školení, kde bude každému jasně specifikováno, co a jak bude dělat - opak byl pravdou.

Vybrala jsem si jamku č. 13 - jednu z nejvzdálenějších. Zde byl zároveň i hole-in-one. Na moji otázku, jak jamku najdu a zda mne ráno na ni někdo doveze, mi bylo odpovězeno, že ji najdu v pohodě a dojít si tam musím sama. Nezbylo mi tedy nic jiného, než se na nový den řádně vyspat.

Den první start 1. kola

Vstávám nezvykle brzy v nedalekém penzionu, odjíždím do stanu dobrovolníků, vyzvedávám si důležitou ceduli "STOP" a "TICHO" a sama vyrážím cca v 06:30, pěšky, jen s batůžkem a litrem vody na svoji třináctku. Po cestě nasávám všemi smysly vůni ranní posečené trávy, vnímám to úžasné ticho a kochám se přírodní scenérií.

Ač nemám žádný plánek hřiště, tak jaksi intuitivně dorazím na svoji jamku. Mým úkolem je celý den zajišťovat hladký přechod flightů z jamky č. 12 na jamku č. 13 a zde také v době odpalů zastavit na cestě případná projíždějící golfová autíčka nebo ztišit hlučné diváky tak, aby hráčky mohly komfortně odpálit.

Společnost mi dělá mladá a zkušenější scoristka Zuzana, od které za pochodu sbírám pár užitečných rad, neboť ona není na rozdíl ode mne na takovéto akci nováčkem. Naštěstí při ranních flightech není žádný nápor diváků, tak se v klidu můžu připravit na "nájezd" s Klárou Spilkovou. Zde si ověřuji, že cedule "STOP" a "TICHO" je diváky respektována a dodržována, za což se jim snažím poděkovat úsměvem.

Ve chvilkách mezi jednotlivými flighty mi to nedá a snažím se také např. posbírat z odpaliště zlámaná týčka, aby bylo moje dočasné pracoviště čisté a v pořádku. Vadí mi také pohled na rozházené vody pro hráčky, proto je pečlivě řadím do řady a otáčím vždy etiketou dopředu. A tak den hezky ubíhá, slunce svítí, ale starostlivost o dobrovolníky nějak vázne. První svačina přijíždí až nějak kolem jedenácté hodiny a studený oběd až v pozdních odpoledních hodinách a to se ho musím dožadovat! Zkrátka na čerstvém vzduchu nějak víc vyhládne.

Celý den si všímám hráček, jejich reakcí, jejich chování, jejich oblečení a zjišťuji, že není nad naše české golfistky, které téměř všechny prochází kolem nás s úsměvem na tváři na rozdíl od chladně se tvářících cizinek.

Také si soukromě testuji golfového diváka a vidím, že na akci přišla většina disciplinovaných, inteligentních, golfem žijících příjemných lidí. I když na druhou stranu, pár náfuků, kteří všude byli nejmíň 3x a všechno znají, bych na prstech jedné ruky napočítala také.

V průběhu odpoledne se ale začínají stahovat tmavá mračna a turnaj je odpískán z důvodu přicházející bouře. Přichází liják, jehož intenzita se stále stupňuje a začíná se ochlazovat. Všichni jsme svoláni na určené místo, odkud nás postupně sváží do zázemí turnaje. Déšť neustává a činnost dobrovolníků je ve večerních hodinách odpískána. Jsem tomu ráda, protože prokřehlá a zmáčená se těším na horký nápoj a hlavně na suché oblečení. Zjišťuji, že funkce dobrovolníka rozhodně není med!

První den končí a já se děsně těším na sprchu a postýlku…

Den druhý start 2. kola - cut

Na sobotu opět nezvykle brzy vstávám a modlím se, aby počasí vyšlo. Zkušeně kráčím svojí ranní půlhodinovou procházkou ke své jamce č. 13. Druhý den začínám s novým scoristou Petrem. Je ale chladno a děkuji Bohu, že nám pořadatel zapůjčil také nepromokavé bundy.

Celé dopoledne žádám u pořadatelů zajištění nějakého teplého nápoje. Marně. Někdy by víc předvídavosti neuškodilo. Na moje urgence je odpovězeno, že se to řeší, ale nějak se to v průběhu celého chladného dopoledne nevyřešilo. Pozoruji, jak často nevyužitá, jezdí prázdná golfová autíčka sem a tam…

Opět zajišťuji golfistkám ničím nerušené odpaly a bohužel, jediná, která nedbá a nerespektuje zdviženou ceduli "STOP"“ je srnka, která přebíhá z jedné části lesa do druhé. Druhý den končí velmi pozdě, až kolem deváté hodiny večerní, jelikož se dohrává den předešlý, který stopnul liják. Večeři dostáváme až po 21 hodině ve stanu, kde nefunguje osvětlení. Nevadí, hlavně, že chutná.

Mám toho za celý den až nad hlavu, 14 hodin venku mi stačí - netřeba dodávat, na co se nejvíce těším. Sprcha a postel - po tom teď toužím nejvíce!

Den třetí finálové kolo

Poslední ráno začíná později. Jupíií, můžu si v neděli pospat déle! Pohled z okna je přívětivější. Rozhodně bude teplíčko. Hrdě tisknu vyzvednuté nezbytné propriety a kráčím si opět nádhernou procházkou ke své jamce vytoužené. Překvapí mě mile můj scoring partner Petr, který přináší z domova termosku s výbornou kávou na ranní zahřátí. Bodlo to, ale dnes není tolik třeba jako předešlý chladný den.

Finále začíná a je vidět i zvýšený počet diváků. Den je ze všech tří nejnáročnější!!! Několik hráček je míčkem hodně blízko pinu, ale hole in one ne a ne padnout. Škoda, ale nablýskané BMW 320 GT si žádná neodveze.

Všimnu si, že blízko odpaliště stojí mladý, urostlý, fešný divák, značkově oblečený a zapaluje si cigaretu. Upozorňuji ho na zákaz kouření a vzhledem k jeho celkové vizáži tak nějak interně očekávám urážky a odmítnutí a hlavně nerespektování mé prosby. Jsem ale obrovsky a mile překvapená, že ačkoliv má tento divák víc jak polovinu cigarety nevykouřené okamžitě přede mnou típne…No jo, golfový divák, je slušně vychovaný divák…

Finále končí a společně se všemi diváky, hráčkami a dobrovolníky se přesunujeme s posledním flightem na poslední jamku č. 18. Vstřebávám závěrečné okamžiky té úchvatné atmosféry. Německá golfistka vítězí - škoda, tolik jsem fandila Češkám!!! Kráčím ještě na závěrečné foto všech dobrovolníků s vítězkou a jsem ráda, že jsem téměř vedle ní. Alespoň nějaká památka…

Dny byly náročné, únavné, dlouhé, ale stálo to za to! Myslím, že příští rok jdu do toho znovu! Sportu zdar a golfu zvlášť.

Autor: Renata Pěničková


4.9 / 5 (73×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.