OČIMA KLUBISTŮ: Jak jsem hrál golf v zemi soba

Na úvod mého zážitku si dovolím několik málo informací o zemi, kterou navštěvuji již několik let, ale co by golfu propadlý maniak, jsem ji zkusil až letos poprvé. Švédsko je golfu zaslíbenou zemí, a tak není divu, že zde najdete 450 hřišť, na nichž můžete potkat necelého půl miliónu místních registrovaných hráčů.

Více o: Zážitky klubistů

MEMO0028.JPG
Arvika, Švédsko.
Foto: © Petr Pařízek
Prohlédnout další fotky
  • Švédsko, Arvika
  • Švédsko, Arvika
  • Švédsko, Arvika

Vzhledem k velikosti této země, vás čeká velmi rozdílný druh hřišť od jižních přímořských přes lesní či parková ve střední části země až po severská typicky drsná hřiště. Jedno ale mají společné. Nachází se v překrásné přírodě, kde na vás dýchne klid a pohoda. Místní tolerantní obyvatelé jsou také velmi pohodovými společníky, vždy ochotní pomoci či poradit, a tak není divu, že zde je golf opravdu tím pravým "golfem".

Já jsem se pohyboval v oblasti Varmland, což je střední Švédsko, poblíž města Arvika u norských hranic. Nejbližším hřištěm pro mne bylo Eda golfklub, dokonce bylo tak blízko, že se na něj dalo doplout na lodi, kterou jsem používal pro svůj další koníček - rybaření. Po zaplacení fee 260 švédských korun (na koruny x3) a ujištění od obsluhy, že tato částka stačí na celý den, jsem se vydal na hřiště.

Hned druhá jamka ukázala, že se nacházím na poloostrově. Mírný dogleg vlevo a po celé levé straně jezero. Následující jamka opět po celé levé straně jezero, navíc vpravo stráň a dvě jezírka, vše zakončeno greenem, který jakoby čněl nad jezerem. Pár dalších jamek mne uvedlo do říše bříz, osik a všude přítomných hub. Jamky jsou poskládané kolem kopců, takže člověk vydá poměrně dost energie při neustálých pokusech zdolat ten nejvyšší.

Podle mého názoru ozdobou zdejšího hřiště jsou jamky číslo 12 a 17. První jmenovaná je třípar dlouhý 168 metrů. Sice z dosti velkého kopce, leč skoro celý přes zátoku a rákosí až na green. Opravdu lahůdková první rána na mě čekala z odpaliště jamky č. 17, které je umístěno na skalce nad vodou a vede přes dvě zátoky opět nějakých 160 metrů.

Před touto jamkou je upozornění, zřejmě pro slabší nátury, že drop zóna je umístěna až za oběma zátokami. No nezkuste to. Opět zafungovalo štěstí a alespoň pro tento okamžik jsem byl „za vodou“. Na celém hřišti najdete mnoho míst, která lákají k tomu na chvilku se zastavit a jen tak se kochat krásnou přírodou. Třeba výhled přes jezero na skály a lesy v okolí. Evidentně se tady s tím počítá - pro tento případ je zde mnoho odpočívadel.

Hřiště jsem hrál celkem dvakrát. Poprvé jsem tu potkal pouze pracovníky údržby hřiště. A když jsem hrál podruhé, potkal jsem zde dvě - snad to nebudou číst - stařenky. Naprosto pohodové a i pro spoustu o hodně mladších golfistů by mohly být vzorem. Jejich tempo hry bylo úžasné, a to si ještě stačily o vše řádně povykládat. Úroveň hřiště bych hodnotil jako střední, kvalita fervejí dobrá, jen je třeba se připravit na hodně vody. A to všude. Greeny skvělé, střední rychlost.

Na závěr snad jen přání a slib sám sobě. Až pojedu zase příští rok, bez holí to určitě nebude. Vždyť jen v samotném okolí Arviky (60 km) se nachází dalších deset hřišť. A pro zájemce z řad cestovatelů - od střední části Švédska na sever bez kvalitního oblečení je i golf tak trochu o zdraví.

Petr Pařízek pro GOLFee


4.9 / 5 (21×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.