OČIMA KLUBISTŮ: Dobrovolníkem na turnaji LET Slovak Open 2014 - II.

Mezinárodní turnaje se nehrají jen v Čechách nebo na Moravě. Hrají se i na Slovensku a tam míří řada českých dobrovolníků, kteří žijí golfem a chtějí zažít víc, než být jen divákem. Mezi nimi najdete i jednoho z našich klubistů, rozhodčího a několikanásobného dobrovolníka Eduarda Zlatušku. Ve dvou dílech a jeho vlastními slovy ve dvou dílech zkušeností a zážitků z turnaje LET Slovak Open.

Více o: Evropská hřiště , Ladies European Tour , Tále , Zážitky klubistů

DSC_5540.jpg
Golf Resort Tále
Foto: © archiv autora
Prohlédnout další fotky
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT

Na turnaji III a IV

Třetí a finálový den jsem nastoupil jako walking scorer. Rozdělili nás do nejlepších flightů, o které byl největší zájem. Vysvětlili nám, co a jak přesně hlásit, jak ovládat vysílačku a předali nám papír se jmény doprovázejících hráček s velmi důležitou tabulkou sloužící pro záznam jejich hry.

Nebylo to vůbec složité, prostě za každou ránu jsem si udělal čárku. Hráčkám jsem počítal také trestné body za nehratelné míče, či za úlevu od vodní překážky.

Při přechodu na další odpaliště jsem vysílačkou anglicky hlásil počet ran a stávající skóre. Aby si byli organizátoři jistí námi podávanými informacemi, tak na každé třetí jamce byli ještě score reportéři.

Ti rovnou a bez okolků zjišťovali skóre přímo od hráček. Já však pracoval jak švýcarské hodinky, bez jediné chybičky. Na prvním odpališti, jsem řešil jen jeden problém a to jak ty hráčky rychle identifikovat?

První nastoupila ve fialovém tričku, bylo rozhodnuto. Ke jménům si ještě přiřadím barvu. To by nebyl tak špatný nápad, kdyby si druhá hráčka neodložila a nepředvedla fialové tričko taky.

Nezbylo než hledat rozdíly a po chvilce jsem také našel. Jedna hráčka měla na hlavě cop a druhá drdol. Díky tomuto primitivnímu systému jsem měl o situaci vždycky jasný přehled.

Rozhodně jsem se nenudil, pokud zahrála hráčka do lesa, šel jsem s ní, pokud se hledal míček, moc rád jsem jí jej pomohl najít. 

Bohužel jsem si také všimnul ochabujícího zájmu ze strany dobrovolníků na jamkách. Bylo to pro ně dlouhé a monotónní. Většina z nich byla na stejném místě čtyři dny, vybíralo si to na nich svoji daň. Byl jsem ovšem pyšný na svého bratra.

Byl dobrovolníkem poprvé. Práci na geenu 10.jamky bral velice profesionálně a jako walking, který procházel vždy celé hřiště, mohu potvrdit, že nebylo lépe zabezpečeného greenu, než byl ten jeho. Pomáhal s hledáním míčku v potůčku i pod stromy.

Hlídal a zastavoval jakýkoliv provoz v okolí, přesně tak jak to mělo být. Odměnou mu jistě bylo spatřit Hole-in-One na vlastní oči. Škoda, že jej hráčka nezahrála na 17. jamce, kde byla vyhlášena cena Škoda Yeti. Za celý turnaj si auto svého nového majitele nenašlo.

Vítězkou se stala Camilla Lennarth ze Švédska, která si za své skvělé skóre -11 odnesla šek na 41.250€ (1.155.000,- Kč). Někdo se mě ptal, kolik si vydělá ta poslední? Tak poslední, 65. hráčka, co prošla cutem, dostala 770€ (21.560,- Kč). Po vyhlášení vítězky byla pro dobrovolníky připravena tombola.


Po turnaji na hřišti

Ač jsme se v pěti lidech snažili, co to šlo, všechny ceny zůstaly doma, na Slovensku. Po neúspěchu v tombole však přišla i jedna výhra pro nás.Vzhledem ke vzdálenosti k našim domovům  nám bylo umožněno zahrát si (v rámci odměny za naše služby) na hřišti již nyní. Hned po turnaji.

Sice jsme nemohli navštívit driving, kde se zrovna měnily turnajové míčky za místní, ale i tak jsme rádi sebrali hole a šli. Sehnal jsem si originální, turnajovou birdie kartu.

Tam vám bylo informací, že z toho zrak přecházel. Já s bratrem z jeho 10. jamky a druhý flight z jedničky.

Zaměstnanci zatím připravili odpaliště na pondělní turnaj, kameny určené pro vyznačení LETkových odpališť zmizely. My však chtěli hrát ze stejných jako hráčky, naštěstí s originální birdie kartou jsme místo vždy jednoduše identifikovali.

Hráčky hráli z různých odpališť, proto jsme si nemohli vypočítat žádný hrací HCP. Nemohu říct, že by mně to na začátku nějak šlo. Škrtal jsem dvě jamky z prvních čtyř (11 a 13). Rychlost velice členitých greenů byla pro nás amatéry neuvěřitelná.

Postupem času jsem si však zvykl a domů jsem mohl odejít s hlavou vztyčenou a čtyřmi pary navíc. Na můj HCP 30,4 to docela šlo.

Na druhé devítce si připadáte, že jste na hřišti úplně sami. Široké a krásně modelované fairway jsou obklopeny vysokými jehličnany tvořícími vysokou, neproniknutelnou zeď. Pokud se do těchto lesíků dostanete, nevěste hlavu. 

Pod stromy je uklizeno a čeká vás tam většinou jenom jehličí, na kterém jde míček lehce dohledat. Vyhrát míček ovšem ven, to je věc jiná.

Druhá devítka je postavena ve stylu linksu. Zde jsou jamky odděleny pouze vysokou trávou, heavy roughem.

Je lepší zahrát si jednu provizi. Jungle je to sice vysoká, avšak ne zas tak hustá, takže šanci na nalezení  mě skórovatelná.

Na každém hřišti najdete jamku, na kterou prostě nezapomenete. Pro mě je tou pravou šestka. Úžasný pravý dogleg s prudkým svahem ke geenu.

Green má takový sklon a rychlost, že se jamka musela každý den vrtat na stejnou, zadní část greenu. Po vzoru několika hráček jsem hrál druhou před green a pak slabounký chip na jeho začátek. Míček pak sjel těch cca 25m přímo k jamce.

Nádhera.

Když jsme se vraceli ke klubovně, již se stmívalo a v public stanu vrcholila zábava pro zaměstnance a dobrovolníky.

Vlastně tam bylo již pouze pár statečných. Občerstvili jsme se šunkou a pár kousky dortíků, přišly po 36 jamkách vhod. Penzion jsme si prodloužili ještě o jednu noc a na zpáteční cestu se vydali až ráno.


A jaké to bylo?

Bylo fajn pozorovat profesionálky při švihu. Jejich švih byl plynulý a plný elegance. Vždy se raději půjdu podívat na dámský golf než na mužskou sérii, protože pánové, tady je stále na co se dívat.

Musím pochválit a hlavně poděkovat všem zaměstnancům rezortu Gray Bear, kteří připravili skvělé hřiště nejenom pro hráčky, ale připravili vynikající zázemí i pro nás, dobrovolníky.

Příští rok jedeme znovu, kdo pojede s námi?

Pro GOLFee.cz Eduard Zlatuška


První díl naleznete ZDE


4.8 / 5 (34×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.