OČIMA KLUBISTŮ: Dobrovolníkem na turnaji LET Slovak Open 2014 - I.

Mezinárodní turnaje se nehrají jen v Čechách nebo na Moravě. Hrají se i na Slovensku a tam míří řada českých dobrovolníků, kteří žijí golfem a chtějí zažít víc, než být jen divákem. Mezi nimi najdete i jednoho z našich klubistů, rozhodčího a několikanásobného dobrovolníka Eduarda Zlatušku. Ve dvou dílech vám předkládáme jeho zkušenosti a zážitky z turnaje LET Slovak Open.

Více o: Evropská hřiště , Ladies European Tour , Tále , Zážitky klubistů

DSC_5450-_2_.jpg
Golf Resort Tále
Foto: © archiv autora
Prohlédnout další fotky
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT
 • Allianz Ladies Slovak Open presented by RESPECT

Před cestou

Vše začalo už loni na LET v Plzni, kde jsem byl dobrovolníkem. Pár kolegů se o LETce na Slovensku zmínilo a turnaj si velice pochvalovali. Plán na letošní rok byl tedy jasný, zúčastnit se turnaje Ladies European Tour na hřišti Grey Bear, Tále. Přihlásili jsme se tři. Já,bratr Václav a můj golfový parťák Petr Šubert.

Poslední zmiňovaný se nakonec musel dva dny před turnajem odhlásit. Turnaj se na rozdíl od české akce hrál čtyři dny, od čtvrtka 19. do neděle 22. června 2014. Ve středu ve 13:00 byla naplánovaná pro dobrovolníky akademie a odpoledne akreditace s briefingem.

Týden před samotným turnajem mně došel email se všemi potřebnými informacemi:

 1. Pokyny pro dobrovolníky, kde se uváděly již jednotlivé pozice (já měl dva dny dělat walking marshala a dva dny walking scorera, bratr všechny čtyři dny hole marshala)
 2. Důležité kontakty a adresy pro nás pronajatých penzionů a celý dobrovolnický program
 3. Příručka dobrovolníka, popisující instrukce pro práci dobrovolníka přímo na hřišti. Samozřejmostí byly mapy hřiště s vyznačenými evakuačními body a směry evakuace pro případ bouřek.

Prostě dokonalé.


Na cestě

Ze Středočeského kraje vypadala trasa šíleně, zvlášť když jsem nechtěl jet po naší slavné D1. Po cestě jsem ještě musel vyzvednout u Olomouce bratra. Trasa měřila cca 450 km a zhruba 6 hodin za volantem. Měl jsem jediný cíl, stihnout akademii a tudíž být tam nejlépe do oběda. 

Z Čáslavi jsem vyrazil již o půl čtvrté ráno, směr východ. Nejsem zvyklý cestovat  tak brzo a cesta se vlekla (na Chrudim, Vysoké Mýto, Mor. Třebovou a dál na Olomouc). Tam mě již vysíleného vystřídal bratr. Bylo na čase.

Pokračovali jsme na Valašské Meziříčí a dál směr Žilina. Nemělo smysl kupovat si na ten kousek před Žilinou dálniční známku, když hned vedle ní vedla pěkná silnice.

V Martině jsme otočili na jih na Turčianské Teplice. Pokud si myslíte, že nic horšího než naše D1 není, tak to změníte hodně rychle názor. Je to úsek asi 40 km dlouhý, místními přezdívaný Tankodrom.

Cesta tlumiči milovaná (viz fotka). Dál to již byla jenom krásná cesta, přes pohoří Velké Fatry do Bánské Bystrice a dál až do malé vesničky Bystrá okr. Brezno, cca 3 km od hřiště.


Na akademii

Jako dobrovolníci jsme se mohli účastnit již středeční akademie pod vedením dvou velice přátelských hráček tour, Stefanie Croce z Itálie a Anais Maggetti ze Švýcarska. Pro anglicky nemluvící zde byl dokonce připraven tlumočník, místní trenér.

Hráčky nám hodinu předváděly své nejlepší kousky, snažily se nám předat aspoň nejdůležitější golfová moudra, která by měla šanci v nás amatérech zakořenit.

Následovala diskuse, kde jsem se například dozvěděl, že si hráčka bere na hru pouze 7-8 míčků, hraje pouze míčky od svého sponzora, nehraje back spin, má ráda raději evropskou než americkou tour, protože na naší je větší sranda a pohoda mezi hráčkami.

Také bohužel, že spojení profesionální tour a rodinného života moc nefunguje. Mají to těžké, být každý  týden někde jinde. Svorně však dodávají, že se jim život profesionálky líbí, protože mají nejlepší práci na světě, hrají přece golf!


Mezi dobrovolníky

Na akreditaci jsem dostal dvě krásná světle modrá trička (ženy měly fialová) a kšiltovku, která ze mě udělala hned jiného člověka - golfového dobrovolníka.

Samotné dobrovolníky vedlo šest vedoucích, kteří si nás podle funkcí rozdělili a provedli seznámení s pravidly práce dobrovolníka, kdo četl příručku, již mnohé znal. Takže když jsem byl dostatečně poučen na práci walking marshala, přešel jsem do čekající skupiny scorerů.

Jako walking marshal jsem měl na starost doprovod elitního flightu, během čehož jsem měl usměrňovat diváky u odpališť, u greenů a jinde na fervejích. Jako walking scorer jsem zase měl doprovázejícím hráčkám počítat údery. Po každé jamce hlásit vysílačkou počet ran a stávající skóre do centrály, v angličtině.

Šel se mnou ještě kolega, který nesl informační tabule s aktuálním výsledkem našich hráček. Václav měl činnost trochu monotónní, byl hole marshalem celé čtyři dny, a to vždy na stejné jamce.


V penzionu

Po páté hodině  jsme  se konečně dostali do našeho penzionu Duhový Pstruh. Za celý den jsme již byli úplně vyprahlí a žízeň byla veliká. Bohužel ve venkovní hospůdce, patřící k našemu penzionu, došlo točené pivo.

Záplata ve formě lahvové Plzně by nevadila, kdyby nestála 1,7€ (50 Kč) V sousedním penzionu Grand, od něhož odjížděl každé ráno autobus na hřiště, na nás čekala hospůdka s opravdu skvělou společností. 

Golfista, kam se podíváš. Zde jsme byli zase pohromadě, Češi a Slováci, golfisti a negolfisti, dobrovolníci, kedíci a členové místního golfového klubu. Diskuse se zde táhly každý den dlouho do noci. Toto místo se stávalo pro dobrovolníky alfou a omegou poturnajové zábavy.


Na turnaji

První  turnajový den hráčky startovaly ze dvou jamek, současně z 1. a 10. jamky. Můj flight - Vikki Laing, Hannah Burke a Nikki Garrett startoval z 10. jamky až ve 12:33, takže jsem tak nechvátal. Pozoroval jsem hráčky na drivingu, jenž je v Tálech umístěn hned vedle odpaliště první jamky.

Přešel jsem ke cvičnému greenu a marně odhadoval, jak rychlé greeny asi budou.  Na 10. odpališti měla čestnou funkci  startérky, bohužel dnes již bývalá, slovenská reprezentantka  Zuzana Kamasová, která je první ženou, která kdy vyhrála turnaj série LET z východní Evropy.

Stalo se tak v roce 2011 na turnaji Lalla Meryem Cup v Maroku. Než přišly mé hráčky, byl jsem moc rád, že jsem s ní mohl prohodit pár slov.

Říkal jsem si, že když už s holkami půjdu dva dny jako marshal, představím se aspoň kedíkům. Rušit hráčky bylo zakázáno, dokud hráčka nepotřebovala něco od dobrovolníka, bylo mluvení na ně tabu.

Jak jsem se představil první starší dámě ve funkci kedíka, všechny se na mě vrhly. Já vám to vůbec nečekal. Pokud si myslely, že jsem si zapamatoval jejich křestní jména, tak byly pěkně vedle. Od tohoto krásného okamžiku jsem byl součástí jejich týmu, flightu.

Byl jsem za to moc vděčný a snažil jsem se na ně dávat pozor, jak nejlépe jsem mohl. Práce však nebylo mnoho. Turnaj probíhal při bezplatném vstupu bez jakéhokoliv zájmu slovenských diváků. Přičítám to malému počtu hřišť, vysokým cenám fee na slovenských hřištích a tím pádem malé hráčské základně.

To je na rozbor pro někoho jiného.Takže i když jsem stále pozoroval všechny směry pro případné zastavení projíždějící buginy, či upozornění přicházejících fanoušků, mával jsem jen veverkám, liškám a jednomu šedému medvědu. Bral jsem to však profesionálně a na množství diváků jsem nehleděl.

Ruku s cedulí STOP jsem měl vztyčenou vždy, když šla hráčka k odpalu. Nálada ve flightu se nezhoršovala ani při ne zas tak ideálním výsledku. Musel jsem vysvětlit, že opravdu nejsem ze Slovenska, ale z Čech. A že se hlavně kedíci těší do Plzně na pivo, bylo jasné.

Velice zábavný flight. Konečné skóre prvního dne bylo +5, -2,+5.


Na turnaji II.

Druhý den jsme startovali z jedničky již v osm ráno. Dělal jsem to samé co předešlý den, bohužel se stejným počtem diváků. Litoval jsem Hannah, která se začala rychle zhoršovat a na čtyřech jamkách zahrála tři bogey.

Do konce kola jich ještě pár přidala a předvedla i double bogey. Atmosféra houstla s přibližujícím se cutem, ten se naštěstí  vyšplhal až na +8 a prošly všechny tři.

Po hře jsem se šel najíst do public stanu, kde jsme dostávali na oběd a na večeři teplé jídlo. K snídani se k pečivu servírovaly salámy, sýry, kupa ovoce a zeleniny. Nechyběl doplňovaný zásobník na čaj, džus a kávu.

Kuchaři se rozhodně neměli za co stydět, moc mně tam chutnalo.

Já jsem vyrazil první den s 1,5 litrovou petkou vody, která se v batohu pěkně pronesla. Na další dny jsem byl již vybaven pouze dostačující půllitrovkou. Dobrovolníci na statických místech to měli horší, byli na hřišti od samotného rána do pozdního odpoledne.

Zde to ovšem nebyl žádný problém. Ať byli na jakémkoliv stanovišti, tak tam byli ve dvou. Kdykoliv si jeden z nich mohl zajít na oběd nebo se občerstvit. Ve volném čase jsem se rozhodl jet  podívat na jeden z vrcholů Nízkých Tater, Chopok.

Lanovka jezdí jenom do 16:30, takže dolů leda pěšky. Při pohledu na informační tabuli ukazující teplotu na vrcholu 2°C mě přešla chuť úplně. Ale je tady krásně.

Pro GOLFee.cz Eduard Zlatuška


Druhý díl naleznete ZDE


5 / 5 (28×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.