Možná už větší rozhodcovská stopa na Faldo Series Grand Final

Rok se sešel z rokem a další ročník Faldo Series Grand Final je tady. Kalendářně se jedná o dost nepřesnou informaci, dnes je 27.9.2015 a vloni jsme v USA byly skoro o měsíc později. Tím narážím na fakt, že nejsme za velkou louží, ale vlastně za humny. Grandfinále hostí resort A-ROSA Resorts & Hideaways Scharmützelsee kousek od Berlína, tedy necelých 450 km od naší stověžaté matičky.

Více o: Blog , Faldo Series

P9283702_hdr_panorama.jpg
Faldo Course Berlin
Foto: © Víťa Štrouf
Prohlédnout další fotky
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015
 • Grandfinale Faldo Series Berlin 2015

Čtvrtek 1.10.2015

Omlouvám se PT čtenářům, neboť se mi nějak nepodařilo zasednout ke compu dříve než v sobotu večer. Za to se mi už rozleželo, jaký to byl opět skvělý zážitek.

Poslední hrací den se probudil do velmi chladného rána. Teplota se přiblížila k nule a tak soutěžní výbor rozhodl po domluvě s hlavním greenkeeperem o odložení startu, nejdříve o 30 a pak následně celkově o 45 minut.

První skupiny tedy startovaly až v 9:15. Nádherné ráno jsem využil pro získání pár krásných podzimních fotek, což případně můžete najít na mé zoneramě :) (musím si ohřát polívčičku, že).

Finálový den se jde napříč přes všechny kategorie od nejhorších k nejlepším, takže celý den nám krásně graduje.

Překvapivě všechno krásně klapalo.

Dokonce notoričtí ztráčeči balonů nějak hráli lépe, tudíž nedocházelo k žádným velkým časovým ztrátám. Někteří si své kolo zpestřili během za zdravím, například slovenský hráč Adam Sangala, který odehrál na 9. jamce do míst kde to ve středu v pohodě našel.

Dnes ale nenašel a během se vracel na odpaliště. Má kárka nebyla z nejrychlejších, takže jsem mu své služby taxikáře poskytl až na cestě zpět. Někdo naopak odešel na pláž, naše Gabča Vítů se zavrtala v bunkeru tak, že nebyl skoro vidět. Spolu s hrncovitým hlubokým skotským tvarem to byla vražedná kombinace. Rána a míč zůstal v bunkeru, teprve další rána byla ta správná.

Přesto zachránila bogie.

Takových příběhů bylo hodně. Postupem kolem mě prošli všichni naši, někdo vcelku spokojen (Patrik a Jirka), někdo méně nebo vůbec (Fanynka).

Poslední tři skupiny kde se hrálo o vítězství. Nejdříve katarský slovák Jakub Hrinda, první dva dny hrál moc pěkně, finálový den mu moc nevyšel.

Výsledek na něj nic moc, ale na 16.jamce nejdříve do písku, vyklepnutí sotva přes hranu, pak příhra na grýn asi tak 7-8 metrů od vlajky, ale nádherný pat a zachráněný par.

Takové to mrcka, mrcka, mrcka a par :). V předposlední skupině hrála američanka Kaitlyn Papp, která v jkednu chvíli vedla na -4 ranách.

Na 15.jamce bogie a nejlehčí šestnáctku ale vůbec nezvládla, druhá rána před grýn, pak moc chtěla a přehrála až za límec, příhra z kopce a další bogie. Konec všem nadějím.

Holanďan Dario Antonisse, vzrůstem veliký chlap, měl početnou podporu od svých kamarádů a rodičů. Tady jsem se dozvěděl, že vlastně umím pár slov holandsky. Kromě pár zaklení, které mě učily holandské hráčky, umím také "ješiš" což je úplně to samé jako v češtině.

Dario nakonec vyhrál svou kategorii do 18 let. V poslední skupině šli spolu angličan Jack Yule, američanka Alyaa Abdulghany a japonka Yumi Kudo. Jack a Yumi v této době spolu vedli na -3. Nevím, zdali Jack chtěl rozhodnout, ale na šestnáctce se pokusil dosáhnou grýnu první ranou.

Dostal se vpravo od grýnu do hustého roughu. Chvilka napětí, jeho míč byl až ten čtvrtý, který jsme našli. Pak krátké vyklepnutí a špatná příhra na grýn, dva paty a rázem byl za Yumi (jistý par) o ránu. Dlužno říci, že se snažil na zbylých jamkách si tu ránu vzít zpátky.

Ale žádný berdík už nepadl. A protože Yumi neudělala chybu, tak se mohla radovat z vítězství a přebírat zasloužené gratulace. Tak a je to za námi.

Večer tradiční slavnostní večeře, kde byly vyhlášeni ti úspěšní. Yumi zvládla poděkování v angličtině za což byla odměněna bouřlivým potleskem.

Nic a Matt Faldo opět na podiu předváděli, že golf je také o show. Dobré jídlo, dobré pití, hráči v oblecích, hráčky ve slavnostních šatech, recepce jak má být.

Posledních pár společných fotografií se sirem Nickem, s Keithem Woodem, potřesení rukou a opravdu konec.

Nashledanou příští rok


Středa 30.9.2015

Druhý den turnaje se ukázal jako "moving day" alespoň pro naše hráče. Krásné počasí, tentokrát dokonce i bez větru, takže se mohlo skórovat. A mnozí z našich také vylepšili své pozice. Opět si myslím, že lépe zjistíte na http://www.faldoseries.info/tic/tmtic.cgi.

Měl jsem několik zajímavých situací. První s angličankou Ainee O'connor, která na jamce číslo 15 zahrála do travnatého okraje bunkeru tak, že nad míčem stála tak 1,5 m a zkoušela zdali dokáže odehrát. Nakonec se rozhodla správně když po sklouznutí do bunkereru prohlásila míč za nehratelný a vzala s jednou trestnou úlevu zpět na spojnici míč jamka.

Tak se dostala až na druhou férvej a krásně si přihrála na grýn. Včera 72. Využití znalosti pravidel v praxi ve svůj prospěch předvedl další hráč, který si mě zavolal do hustého roughu a že by chtěl úlevu od mraveniště. Říkám, že beztrestná úleva je možná jen pokud mu mraveniště vadí ve švihu a ne jako jemu v postoji. "Nechci hrát směrem na grýn, protože by mi ve směru vadil tento suchý cosi," (opravdu nevím co to bylo, snad bodlák).

A směrem na férvej mu mraveniště vadilo ve švihu. Následovalo vyhledání nejbližšího místa úlevy, jedna hůl, drop .... a ejhle již se dá hrát směrem na grýn bez problémů.

Chytrý to hoch.

Na jamce č.16 (par 4) bylo zkrácené odpaliště asi tak na vzdálenost 225 m s chlapeckých odpališť. A tak nastala střelnice, každý chtěl rovnou na grýn. Ne mnohým se to podařilo (přesněji 5-ti z celého pole), za celou dobu byly jen dvě šance na eagle a jedinou proměnil Slovák Jano Friesz.

Bylo hodně berdíků, ale také mnoho hledání v okolních křovinách a roughech, dropování nehratelných míčů apod. Přesto se tato jamka stala nejlehčí včerejšího dne s hlubokým průměrem pod 4. Naši zahrály 2x birdie a 2x par (tedy chlapecká část, pro dívky byla normální vzdálenost, takže nebylo tolik potřeba hlídat).


Úterý 29.9.2015

Tak a dnes to celé vypuklo.

Od 8:30 se vydalo celkem 63 hráčů a hráček za nástrahami místního Faldo hřiště. A že jich bylo. Naštěstí počasí je stále moc pěkné, takže podmínky rozhodně nestěžovalo. Výsledky našich jste si jistě přečetli na jiném místě. Chvilku to vypadalo, že česká vlaječka bude hodně vysoko, ale nakonec golfový pánbůh rozhodl trošku jinak.

Začínal jsem jako observer na jamce číslo 1, kde jsem pomáhal hned na začátku hledat míče, které nám skončily kdesi "in the hell". všechny jsme našly, ale ne na každé jamce mohl být rozhodčí, který by viděl každému hráči jeho letící míče.

Takže mnohé balony zmizely v rafající trávě (uplatnění pravidla 12-1 hledání míče a 12-2 zvednutí míče za účelem identifikace) Dlužno říci, že žádné tresty za nesprávný postup nebyly. Za to mnohá využití nenalezení míče do 5-ti minut (pravidlo 27-1) a hraní provizorního míče (27-2). A protože nejsou žádné úlevy vyplývající z místních pravidel, tak mnohé uplatnění nehratelného míče (28).

Překvapivě až moc otázek na toto téma jak a kam má hráč dropovat.

Nejzábavnějším momentem dnešního dne byla asi situace kdy spoluhráč Honzy Bryčky měl zabořený míč v zatravněném svahu nad bunkerem. Ten svah byl fakt prudký, takže míč po dropu mrška sjel do písku, dobře, opakovaný drop, ale opět v písku.

Je jasné, že se míč bude umísťovat (20-2c), jenže on zase sjel dolů do písku. V tu chvíli do celého večírku vstupuji já, neboť nešťastník chce hrát z toho bunkeru. Načež se snažím vysvětlit, že se umístí (ne blíže vlajce) na nejbližší místo kde se už nebude kutálet nazpět do písku.

Asi po 10-15ti vteřinách mi Honza říká, že bude asi lépe to spoluhráči vysvětlit česky, protože je ze Slovenska. No nic nakonec jsme stejně jejich irskému kolegovi musel zopakovat v angličtině.

Po pár desítkách minut podobná situace kdy Natálce Hečkové vysvětluji její možnosti řešení situace (tady rovnou česky, nevidíme se poprvé) a poté vysvětlení spoluhráčkám v angličtině.

A pak překvapení v hlasech spoluhráček jak to, že si rozumíme když přeci nejsme z jednoho státu.

Zítra se očekává chladnější počasí, takže uvidíme co hřiště připraví.


Pondělí 28.9.2015

Probudili jsme se do krásného slunečného dne. Někteří z nás tedy měli noční vycházku za zatměním Měsíce. No, ono toho moc vidět nebylo. Ráno studeno, nad jezerem mlha, zato z toho vyšly super fotky. Dokonce prý byla lehká námraza, protože údržba vyjela až lehce kolem 8:30 kdy už se na hřiště pomalu chystali první hráči a hráčky na cvičné kolo.

Naši, čeští zástupci, startovali ve dvou za sebou jdoucích skupinách v 9 hodin. Jirka s Patrikem a pak velký match holky versus kluci, tedy Honza a Tomáš proti Fanynce s Gábinou.

Prý kdo bude druhého obsluhovat na večeři. Tak první velké utkání vyhrály holky, protože na dvou posledních jamkách (kde se výsledky dablovali) přejeli kluky jak tank stodolu.

Ideální den na focení, také asi poslední velká příležitost seznámit se s hřištěm. Vcelku se těším na další dny, rozhodně bude co rozhodovat. Nejsou tady žádná speciální místní pravidla až tedy na dvě drobnosti.

Vnitřní aut mezi jamkami 6 a 2 (platící pouze pro jamku číslo 6), aby střelci v řadách "boys" neměli chutě zkracovat si cestu přes dvojku.

A pak pravidlo, které asi nikdo nebude chtít potkat. V těch krásných "heváčích" se vyskytují desítky (možná i stovky) malých kuželovitých mravenišť. Pak bude mít hráč úlevu od předpokládaného švihu. Ale dropujte v rámci vzrostlé buše. Jinak se míč hraje jak leží ("vždyť jsou tady dost suchá místa"), pokud jsi ve vřesu či okrasném drnu trávy, neměl jsi sem hrát.

Takový je golf, krásný, ale místy krutý. V golfu neexistuje smůla, každý hraje tak jak nejlépe umí. Držte všem palce ať zahrají úplně nejlépe.

Naši startují  9:10 Jirka Zuska, 9:55 Honza Bryčka, 10:05 Tomáš Návrata, 10:15 Patrik Jeřicha, 11:15 Gábina Vítů, 11:55 Františka Luňáčková


Neděle 27.9.2015

Co povědět o cestování do 500 km vzdáleného místa. Vlastně nic, jen že to byla pohoda, kromě toho, že jsem musel řídit. Než jsem se nadál, byl jsem tady. Krásný sluneční den, teplíčko.

Pravda, byl jsem tu moc brzo, takže jsem s ubytováním musel počkat. Za chvíli po mě dorazil vedoucí české výpravy Olda Šámal, který zde očekával svoje ovečky.

Po chvíli dorazil Patrik Jeřicha a tak jsme lehce poklábosili. Já jsem vyrážel na obhlídku hřiště, Olda si přisedl na kárku.

Jsou zde 3 hřiště, na Nick Faldo se hraje grandfinále a je označováno za links. Druhé se jmenuje Arnold Palmer a je to takové americké parkové hřiště. Linksem nečekejme klasický skotský links (tedy 9 jamek tam a 9 zpátky), ale hřiště kde jsou jamky tam a zpět vedle sebe, krásně tvarované kopečky a mezi jamkami velmi husté heváče.

Jak Olda podotknul na české faldovské FB stránce "roughy budou rafat". Sice jsem napoprvé nějak přejel z jamky č. 16 na jamku č.2 Palmera, ale ne vždy se zadaří.

Olda šel vítat své zbytek výpravy (Honzu Bryčku, Fanynku Luňáčkovou a Jirku Zusku v jednom autě, Gábinu Vítů a pak na závěr Tomáše Návratu, který si nominaci dovezl ze Slovenska).

Já pod vedením Chrise Jamese (R&A rozhodčí) a 2 německých kolegů jedeme zpět na hřiště značit, domluvit odkud se bude hrát, kde budou naše stanoviště a mnoho dalších drobností.

Sotva jsme se stačili vrátit na večerní uvítání účastníků z úst Matta Falda. A samozřejmě vítání našich "kamarátov zo Slovenska".

Snad zítra doplním nějaké fotky či vyloudím z Oldova foťáku. To ovšem asi budu muset zaplatit vstáváním k úplnému zatmění měsíce, jinak mi nic asi nedá ........


Pokud Vás zajímá virtuální prohlídka areálu pak na http://www.a-rosa-resorts.de/startseite.html nebo také na "ksichtoknize" na https://www.facebook.com/arosascharmuetzelsee?pnref=story.


4.7 / 5 (18×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.