GOLFOVÁ CESTA V: Už? O level výš

Zajímalo by mě, jak se pozná, že jste se dostali o level výš. Můžete si to o sobě myslet. Dokonce si můžete myslet, že si to o vás myslí ostatní. Ale vážně je to tak? Opravdu mám za sebou tolik, abych mohla prohlásit, že ze mě pomalu, ale jistě prosvítá golfová duše?

Více o: Golfová cesta , Šárka Sudová

sarka-baner-5_dil.jpg

Když jsem s končícím jarem tasila doma šokující novinu, že budu psát o golfu, donutila právě zveřejněná informace členy rodiny zvednout oči od nedělního oběda. Když jsem navrch dodala, že na to, abych mohla o golfu psát, ho budu muset i hrát, byly dokonce odloženy příbory a ustalo žvýkání.

To mě nakoplo, protože největší triumfy se rodí právě tam, kde vám nikdo nevěří.

Nejdřív to šlo ztuha. Po letech v lyžařském světě mi prostředí golfových hřišť přišlo až příliš barevné, placaté a otevřené. Intimitu hlubokých, sněhových závějí nahradilla přehledná rovina a útlé, pěstěné stromky, za které jsem se marně snažila schovat svoji stydlivost a nulové herní sebevědomí.

Brzy jsem zjistila, že to vzhledem k rychlé návratnosti míčku odraženého od kmene stejně není šťastné řešení. Bojovala jsem i se skutečností, že místo dvou hůlek mám v rukách náhle jen jednu, v případě transportu po hřišti naopak daleko víc, než jsem schopná uhlídat.

Než jsem svůj arsenál zkrotila, vypadala jsem jako chodící ježek v kleci a kolikrát musela čelit nechápavým pohledům, když jsem se se zaduněním nevešla do dveří. O cirkusu, který moje maličkost dokázala rozpoutat pokaždé, co se holí dotkla míčku, ani nemluvím.

Ale jak týdny plynuly, ztratila vražedná neohrabanost svoje ostré kontury a tak nějak rovnoměrně se rozložila, takže už si nepřipadám jako odjištěný granát.

Došlo u mě k několika překvapivým zvratům. Přijala jsem například fakt, že svět nemusí být jenom sněhově bílý, abyste lépe odhalili jeho pestrost a že zelená opravdu uklidňuje.

Taky jsem se přesvědčila, že placatost je relativní pojem, neboť i při golfu je možné narazit na nepřekonatelný kopec, že ostatní hráči vás nesledují jen proto, aby se vám vzápětí vysmáli a že případný potlesk v sobě nemusí nést stopy ironie.

Došlo mi, že chodit na golf neznamená opakovaně skládat bobříka etikety a že i na trávě se dá zažít pěkná prča, zvlášť, když máte trenéra s podobně zvráceným smyslem pro humor.

A co mě překvapilo nejvíc, ne každý límeček vám vykouzlí postavu plavce a ne každý kšilt z vás udělá vejce v čepici. Zároveň ale přiznávám, že zdánlivě prostý dress code pro mě byl tak tvrdým oříškem, že strčil do kapsy i nekonečnou marnost při hraní z písku či paralyzující bezradnost, která zaplaví duši po utopení míčku.

Prý už se dneska na precizní golfový look nehraje. Jenže když se na veřejném koupališti učíte plavat, taky u toho můžete být nahatí, ale podstatně líp se nejspíš budete cítit v plavkách.

A tak i přes opakované ujištění, že můžu hrát prakticky v čemkoliv, jsem se relativně jistě začala cítit až v momentě, kdy jsem v zrcadle viděla podobný obrázek, jaký mi nabídl google po zadání pojmu “golfistka“. Uniformu jsem montovala podobně jako skříň z IKEI.

Nejdřív důkladné prostudování návodu a obstarání chybějících součástek. Pak kompletování stylem pokus  omyl, konstatování, že v balení byly i přebytečné šroubky a smíření se s tím, že výsledek a předloha se nikdy nebudou úplně shodovat.

Přetrvávající nejistotu vyřešilo jedno selfíčko, jeho následné porovnání s webovým prohlížečem a definitivní zakrytí zrcadla. I přes rozčarování nad nespravedlností, že i tohle oblečení vypadá nesrovnatelně líp na žirafách než trpaslících musím říct, že má golfová garderoba něco do sebe.

Neodpírá pohodlí a přitom si mě v ní lidi, na rozdíl od plandavých freestylových hadrů, nepletou s klukem. Akorát se budu muset naučit, že přítomnost rukavice neznamená, že jsem zpátky v boulích a neopravňuje mě k neestetickému utírání nudlí navyklému z hor.

Od prvního ostýchavého odpalu uběhlo deset týdnů a kdybych tvrdila, že mě nepoznamenaly, tak kecám. Místo dekorativních svíček nadzvedávám při luxování míčky, na internetu lustruju nabídky zlevněných límečků, zmatený partner vyfasoval k narozeninám hole.

Dokonce jsem jeden večer strávila u přenosu golfového turnaje a ani jednou hlasitě nezvolala: "Proč tohle všechno?“.

Co se herních kvalit týče, pořád úspěšně vzdoruju, jinak mám ale podezření, že už na mě ta vážná, zelená choroba taky leze.

Na golfové cestě se pomalu blížím do finiše, ale kdo ví, jestli se za cílovou páskou nerozeběhnu dál? To abych si koupila pořádný boty.. A příště konečně hurá na velké hřiště. Můžete se bát o mě i o sebe. A nebo mi prostě věřit, to už je na vás.


5 / 5 (35×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.