GOLFOVÁ CESTA IV: Velká pardubická

Ještě než se nevratně změním v erudovanou golfistku, musím se vyrovnat se šokujícím faktem, který mi byl v zeleném světě až doposud utajován. A sice, že i Tiger Woods má občas těžkej život.

Více o: Golfová cesta , Šárka Sudová

sarka-baner-4_dil.jpg

Od startovního výstřelu, který mě vyslal do nerovného souboje s golfovými holemi, uběhly dva měsíce. Největší skeptiky mohu hned na úvod uklidnit. Žádné železo zatím nebylo zlomeno ani mnou, ani o mě. Naučila jsem se spoustu věcí.

Vedle širokého portfolia úderů například to, že i rivalovi, který si s vámi právě vytřel zadek, se dá s úsměvem poděkovat za hru, že rukavička vypadá nejlíp, když ledabyle plandá ze zadní kapsy kalhot, nebo že na míček, který právě čeká na ránu, je třeba se dívat povýšeně a s despektem, poletí dál.

Došlo i na gastronomii.

Při odpalech se učím dělat řízky, ale zatím zvládám maximálně topinky (pro neznalé nebo ty, kteří už své golfové začátky vytěsnili: řízek je drn, který dokáže holí vykopnout jedině zkušený anebo hodně naštvaný golfista, topinka naopak výsledek naivní představy, že jste lepší než ve skutečnosti jste, tedy nepovedený úder do míčku někde na jeho vršku).

Jako dezert mám obvykle zmrzlinu (to se vám míček vyloženě směje do očí a po provokativním obkroužení jamky si to valí po greenu směle dál).

Jedno ale stále vstřebávám.

Až dosud jsem golf vnímala jako právě vyžehlené prostěradlo bez jediné skvrnky nebo pomačkání a zcela nekomplikované. Na sluncem zalitém hřišti se schází dokonalí lidé, kteří za každých okolností voní, vypadají hezky a neklejí.Nad hlavami jim švitoří ptáčci, soupeři si navzájem fandí a jamky se samy naklání podle toho, kudy jede míček.

Ani ve snu by mě nenapadlo, že i golfisti znají klacky pod nohama a že i na téhle trávě se kolikrát odehrává Velká pardubická. Obzvlášť na začátečníky čeká jeden Taxis za druhým.

A protože je jasné, že i slavný Tiumen by si bez Váni za krkem rozbil na překážkách hubu, apeluji na golfové trenéry, aby u svých svěřenců nezanedbávali překážkovou osvětu. Zachrání tak mnoho talentů, které by golf jinak odradil hned v zárodku. Jako podklad může být použit tento manuál:

PŘEKÁŽKY TECHNICKÉ

Dokud to vidíme v televizi, náramně se bavíme. Ale co když nutnost hrát nehratelné dožene i nás, obyčejné smrtelníky?

Před nedávnem jsem měla tu čest hrát poprvé z písku. Od profíků jsem okoukala, že odpal většinou provází menší písečná bouře, a tak jsem do toho dala všechno. Místo na blízkém greenu skončil míček daleko za odpalištěm další jamky. Proto radím:

Neřiďte se tím, co vidíte v televizi, jinak se strašně projdete. Dále počítejte s tím, že příroda v golfových resortech se sakra liší od té, co znáte z prázdnin u babičky. Takže napálíte-li míček do koruny stromu, nečekejte, že vám ho vrátí.

Pokud tu kulatou věc ztratíte v hluboké trávě, vězte, že je opravdu ztracená a polezete-li pro odpal do křoví, pamatujte, že už se nemusíte vynořit.

Soutěž o nejškodolibější překážku pak na plné čáře vyhrává voda. Když mě se žbluňknutím opustil míček poprvé, málem jsem to obrečela a musela se přemáhat, abych nešla pro šnorchl. Pak jsem bezradně přešlapovala na břehu a nevěděla, co dál. A musím říct, že dobře myšlený vtip na instruktážní tabuli o tom, že tam klidně máte skočit a normálně hrát, mě dokonale zmátl.

Proto žádám provozovatele tréninkových akademií: Nebuďte vtipní, my začátečníci to nepochopíme.

JEVY METEOROLOGICKÉ

Ano, při golfu opravdu často svítí sluníčko, ale není to žádné terno. Pokud vaše hole syčí, když na ně plivnete, sedněte si radši na terásku a dejte si pivo. Jinak se budete potit jak disident při výslechu, zčervenáte a budete smrdět. A to se na golfu nesluší.

Hřiště neprodleně opusťte i v případě, že slyšíte pronikavé troubení. S největší pravděpodobností se jedná o sirénu ohlašující bouřku. Zůstanete-li uvězněni mezi jamkami, nesnažte se rozhánět blesky vztyčeným putterem.

A bacha, mokrá tráva fakt klouže.

PORUCHY FYZICKÉ A PSYCHOSOMATICKÉ

Jestli jste před golfem měli co dočinění s vrcholovým sportem, čeká vás nelehké rozbíjení pohybových stereotypů.

Třeba já jsem v očekávání krkolomného pádu imrvére zpevněná a trenérovo přání, abych se při odpalu roztančila, vidím jako ještě dlouho nesplnitelné.

Vysoká horečka a celková slabost vás naopak limitovat nebude, jen dávejte pozor, abyste se nesložili někomu do rány. Pokud totiž nejste při vědomí, nezachrání vás ani naléhavé “Fore!“

Taky by to chtělo posílit nervy.

Když vás na driving rangi hypnotizuje sekáč trávy na traktůrku, zkuste mu nepodlehnout. A nebo ho zkuste sundat, aby tak nečučel. Možná budete mít štěstí jako já a občas vás trenér nechá nenápadně vyhrát třeba soutěž v puttování.

Kafe, které vyhrajete, si patřičně vychutnejte, příště s největší pravděpodobností pojedete až někam do tramtárie pro zmrzlinu, kterou tentokrát vyhraje on.

OTÁZKY MORÁLNÍ

Permanentně nespokojený poctivák anebo vteřinově šťastný křivák?

Pravda je taková, že na hřišti se toho dá hodně utajit a malá, nevinná lež vás může dovést až k velkému vítězství. Na druhou stranu, na fixlování musíte mít koule.

Já je nemám, takže když jsem šla naposledy zcela osamoceně benáteckou akademii, vnutilo se na moji skórkartu i nechtěné promáchnutí, trefená vlajka či nemilosrdný záznam o ztrátě tří míčků na jediné jamce.

Aby nebyl pohled na moje skóre tak tristní, propašovala jsem na kartičku i informace, na které se nikdo neptal. Tedy, že mít trochu toho štěstíčka, vejdu se minimálně na třech jamkách do paru.

BOMBY SHAZOVANÉ SHORA

Na ty se připravit nedá, ale čekat byste je měli. Takže si vždycky hlídejte nejkratší cestu na toaletu. Taková připravenost se vám bude hodit nejen v případě ataky průjmu, ale i tehdy, zatoužíte-li při tréninku po sladké chuti záškoláctví.

Dále mě překvapilo vlastní auto, vinou zarezlých brzdových paken zcela nepojízdné zrovna v den, kdy jsem měla udělat rozhodující první dojem na svého aktuálního trenéra, či nové golfové tričko, jež mi v pračce obarvilo všechno ostatní na vínovo.


Hřiště zkrátka není pískoviště, tady se maká. A než se nešťastný začátečník naučí skákat přes překážky, bude nejspíš hodně často vypadat jako blbec. Ale jedním si může být jistý. Až ten Taxis poprvé úspěšně zdolá, už nikdy se nespokojí s Malými zahrádkami. Na to vemte jed!


4.8 / 5 (35×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.