PRAVIDLA GOLFU

Sporné momenty při hře mnohdy může rozhodnout jen malý detail ve výkladu pravidel. Náš přehled však nepomáhá hráčům pouze na hřišti, nýbrž i mimo něj - ať už v tom, co se může a nesmí na odpališti či tréninku, co je povoleno nebo zakázáno ve výbavě hráče, nebo co je v golfu jeho povinností obecně.

Naposledy aktualizováno: 24. 3. 2011

Hledej v pravidlech

Etiketa

 • Ctít hřiště

  Ctít hřiště

  Je povinností každého hráče ctít základní pravidla v golfovém prostředí. Bývá to vlastně jako v běžném životě, kdy člověk s láskou pečuje o své nejbližší okolí.
 • Odpaliště

  Odpaliště

  Při odpalech na čtyř nebo pětiparových jamkách povětšinou trávník v oblasti týčka ohrožen není. U kratších jamek, kdy od začátku hrajete železem na menší vzdálenost pravděpodobnost vyseknutí "řízku" roste. Pokud je to jen trochu možné, vraťte nově odpálený drn zpět na své místo a dobře ho ušlápněte. Odstraňte týčko a pokračujte dále.

  Není totiž nic horšího, než se místo soustředění na klíčovou ránu jamky nejdříve starat o úklid odpaliště, nebo hledat odkud a zda vůbec se dá z vámi zvoleného místa začít. Proto na odpališti nikdy netrénujte, neničte ho. Je to stejná součást hřiště jako fairway, green a cokoliv, co k němu patří.
 • Fairway

  Fairway

  Na fairwayi, hlavně pak po dobře zahrané ráně, od vás vždy nějaký ten "řízek" odlétne. Vždycky jej ale vraťte zpět a lehce přišlápněte. Kořínky se potom chytnou a poškozené místo rychle zotaví. Za tuto činnost vám poděkují ostatní hráči a hřiště nebude znetvořeno ošklivými jizvami.

  Důvod je prostý: je velice frustrující, když po dobře zahrané ráně zjistíte, že váš míček leží v hluboké díře. Podle pravidel s tím nic nenaděláte a musíte ho zahrát tak, jak leží. Zbytečná, zkažená nebo záchranná rána mimo plán vám radost neudělá a navíc dokáže pěkně pocuchat vaší psychiku do následující hry.
 • Bunker

  Bunker

  Nikdy se vám nepodaří opustit písečnou překážku, aniž by v ní po vás nezůstaly větší či menší stopy. Vždy tak po sobě bunker uhrabte a vraťte co nejvíce do původní podoby. Nejsou-li po ruce hrábě, neodcházejte a použijte sand wedge, písek po sobě uhlaďte.

  Hra z bunkeru je sama o sobě skličující, proto není důvod ji sobě i ostatním ještě ztěžovat. To se stane, když míček leží v hluboké stopě těsně před hranou ve směru, kam chcete hrát. Pak vám pomohou jen pevné nervy a pořádný kus štěstí.
 • Green

  Green

  Pitchmark je vada na kráse každého greenu, proto po sobě důlky po příhrách do okolí jamky vždy opravte. Postačí k tomu vypichování či obyčejné týčko. To vně důlku zabodněte a vymáčkněte směrem dovnitř, trávu pak srovnejte pomocí putteru. Rána se do 24 hodin uzdraví, v opačném případě trvá náprava týdny.

  Představte si, kolik her se rozhoduje posledním puttem a jak vás dokáže rozhodit nepřesně trefený úder. Když k tomu přidáte možnost, že tuto finální ránu může zhatit neočekávaná nerovnost na greenu... Kolik holí už podobné situace odneslo zlomeninami, přitom šlo o chybu někoho jiného.
 • Jamková vlajka

  Jamková vlajka

  K fangli se chovejte vždy opatrně. Nejde ani tak o to, že byste ji mohli poškodit, jako spíš o to, že poničíte green nebo porušením pravidel zkomplikujete hru sobě i soupeřům. Trefený praporek na greenu je za dvě trestné rány, proto ho ukládejte raději na foregreen a při odchodu na další odpaliště zase vracejte zpět.

  Míček, který se stáčí mimo svou dráhu a utíká od jamky rýhou po odhozeném praporku, je stejně hloupá situace, jako green bez fangle. V tu chvíli totiž z dálky nevíte kam hrát a ztrácíte čas a síly tím, že se musíte jít nejdříve přesvědčit, kde je jamka navrtaná. Chovejte se tedy k vlajce opatrně a vždy ji dejte na své místo.
 • Ctít hru

  Ctít hru

  Stejně jako péče o hřiště, řídí se pravidly i etiketou také vaše chování při hře. Její porušení vám může nejen zkazit pocit ze hry, ale poškodit vás i v očích ostatních.
 • Oblečení

  Oblečení

  Někomu se to může zdát banální, ale správné oblečení pro hru je někdy stejně důležité jako vědět, jak se chovat v bunkeru nebo na greenu. Nejen, že některá hřiště mají pro oblékání svá pravidla, ale herní prostředí vás samo dovede i k této drobnosti, která ke golfu zkrátka patří. Třeba takové džíny se ke golfovému bagu prostě nějak nehodí, navíc rychle zjistíte, že jsou pro hru značně nepohodlné. Golfové kalhoty jsou prostě golfové kalhoty, což si velmi rychle ověříte za pár minut hraní. Kraťasy jsou určeny spíše pro trénink a nosí je více ženy než muži.

  Časem sami zjistíte, že většina golfistů tato pravidla dodržuje a zda do tohoto prostředí zapadáte. Image je fajn, dá se jít proti proudu, ale je otázka, jestli vás to spíše nerozhodí. Zvláště pokud budete příliš odlišní bez patřičných zkušeností.
 • Pozdrav

  Pozdrav

  Kohokoliv v golfovém areálu potkáte, pozdravte, i když ho neznáte nebo si jeho tvář vybavíte jen od vidění. Jedná se o neodmyslitelnou slušnost patřící ke golfové etiketě. Váš pozdrav si zaslouží všichni, od těch s nízkým handicapem po sběrače míčků. Hra pak začíná podáním ruky s protihráči a přáním hezké hry.

  Když budete na podobné znaky slušného chování pamatovat, zapadnete do prostředí mnohem rychleji. Sami navíc pocítíte, jak je příjemné, že vás pozdraví i ten, koho vlastně neznáte. Rychleji získáte pocit, že do zeleného světa zapadáte a budete se cítit uvolněněji.
 • Čekání

  Čekání

  Při hře je základním pravidlem počkat. Hrát, až když na vás přijde řada, a být na odpal vždycky připraven. Jednoduše nezdržovat ostatní.
 • Pořadí na odpališti

  Pořadí na odpališti

  Na první jamce je pořadí dáno startovní listinou nebo se losuje. V Česku je už běžným zvykem, že začíná hráč s nižším handicapem a na vzdálenějším odpališti. Na následující jamce začíná vždy ten hráč, který dosáhl nižšího počtu ran na jamce předchozí, ale vždy ze vzdálenějšího odpaliště.

  Je to trochu kostrbaté, ale vychází to nejen z pravidel, ale také z tempa hry, tedy zahraje-li hráč hrající ze žlutého odpaliště hůře než hráčka hrající z červeného, stejně hraje první golfista a pak golfistka. Není to diskriminace, je to tempo hry a prostá logika.
 • Pořadí na fairwayi

  Pořadí na fairwayi

  V tomto případě platí jen jediné pravidlo, vždy pokračuje ten hráč, který má míček nejdále od jamky.
 • Pořadí na greenu

  Pořadí na greenu

  Pro hru kolem jamky platí obdobná pravidla jako v případě odpaliště či fairwaye. Zde ale navíc nestůjte ani v možné prodloužené dráze puttu za jamkou. Pokud některé z výše popsaných pravidel porušíte, protihráč může směrem k vám ukázat dva prsty ve tvaru "V". To ale neznamená vítězství ve válce nervů, ale naopak dva trestné body podle pravidel za rušení na hřišti. V jiném případě můžete dostat míčkem, což vám sice skóre nezhorší, hru však možná nedokončíte.

  Při hře na rány je možné pořadí na greenu libovolně měnit. Můžete tak svůj míček druhou ranou dohrát až do jamky, vždy však musíte získat souhlas protihráčů.

  Při hře na jamky se vám to patrně nepodaří, byť to zkusit můžete.
 • Rychlost hry

  Rychlost hry

  Znalost těchto pravidel vám pomůže nejen hru urychlit, ale především budete vždy přesně vědět, kdy jdete na řadu. Budete tak mít čas se na odpal připravit, zvolit hůl nebo se rozcvičit. Hlavně ale nebudete zdržovat nebo omylem předbíhat ostatní. Poznáte sami, jak vás dokáže po dobré ráně rozhodit protihráč, který až teď zaregistruje, že je na řadě, začne hledat míček a připravovat se ke hře…

  Když navíc máte za zády další flight, který nervózně přešlapuje a čeká, až se dostane na řadu, není to moc příjemný pocit. Pokud se vás někdo tímto způsobem pokusí rozhodit, nebojte se a odvolejte se na golfovou etiketu nebo pravidla. Psychologická hra ke golfu jako k většině sportů patří. Vše ale má svou hranici, která začíná tam, kde končí slušnost či nastupují pravidla.
 • Slušnost k protihráči

  Slušnost k protihráči

  Nemluvte, nerozcvičujte se, nepohybujte se, nestůjte před ani bokem od odpalujícího golfisty a vůbec ho jakýmkoliv způsobem nerušte. Dostat míček dobře do hry je základním kamenem pro dobré skóre na jamce, proto buďte na ostatní ohleduplní. Sami budete podobnou solidárnost vyhledávat.

  Golf je o pokoře a vzájemném respektování všech hráčů. Pravidla slušnosti platí za jakékoliv situace a z jakéhokoliv místa.
 • Tempo hry

  Tempo hry

  I když se při golfu neběhá, může být tempo hry doslova "zběsilé". Často z důvodu, že si sami hru komplikujete neznalostí pravidel, ztrácíte čas na přípravu a svůj limit pak dobíháte. Možná tak uvítáte několik rad, jak svůj čas na hřišti pošetřit:
  • nechte svůj bag tam, kde ho netrefíte a kam pak půjdete
  • pokud tušíte, že míč nenajdete, nehledejte ho a hrajte provizorní míč
  • pokud jej hledáte, pomáhejte si a nepřekročte povolený limit pěti minut
  • pokud hledáte často a za vámi jde další flight, pusťte je před sebe
  • pokud vám míček zmizí z dohledu, zapamatujte si místo, kam dopadl
  • vždy buďte připraveni, až na vás přijde řada
  • mezi jamkami choďte svižně, neloudejte se
  • snažte se přizpůsobit tempu flightu před vámi
  Dodržováním předešlého nebudete zdržovat flight za vámi, dodržíte tempo hřiště a hlavně nebudete vyvádět z rovnováhy sami sebe. Až se naučíte golfovému tempu, poznáte, že golf je sport a ne jen poklidná procházka hezkou krajinou.
 • Křičte FORE

  Křičte FORE

  Vždy se přesvědčte, kam hrajete, jak daleko je flight před vámi a zda nemůžete někoho trefit. V případě, že vám ale rána nesedla a hrozí nebezpečí, že někoho opravdu trefit můžete, křičte “FORE!“, nikdy nic jiného.

  I dobrému golfistovi totiž někdy odpal nesedne a míček pak letí mimo hřiště. Být takto trefen je nejen bolestivé, ale může být i smrtelné. Buďte tak vždy co nejvíce obezřetní a přispějte k bezpečí na hřišti.
 • Koukejte pod nohy

  Koukejte pod nohy

  Ať jdete po fairwayi nebo jste na greenu, vždy koukejte, kam šlapete. Šlápnout někomu na míček je horší než na kuří oko. Navíc je to velmi neslušné.

  Neopatrnou chůzí na greenu po sobě navíc můžete zanechat hluboký otisk a ovlivnit tak dráhu míčku patujícího golfisty. Zašlápnutý míček se pak špatně hraje a hlavně - na vše pamatují pravidla. Pozor na zbytečné penalizace při hře.
 • Zapisujte před odpalem

  Zapisujte před odpalem

  Svůj výsledek si pokaždé zapisujte až na odpališti následující jamky a nikdy jej nezapisujte na greenu, kde jste právě dohráli. Naučte se jeden základní rituál: dohraj, vrať vlajku a přejdi na odpaliště další jamky.

  Opodstatnění to má stejné jako většina předešlých doporučení. Každého rozhodí, když kdokoliv před ním zbytečně zdržuje a nechová se ohleduplně vůči okolí a golfu obecně. Nemoci hrát a dívat se na flight před vámi, jak se dohaduje, kdo kolik zahrál, kolik si zapíše… Je to celé zbytečná nepříjemnost.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.