William Ben Hogan

Celým jménem William Ben Hogan. Devítinásobný vítěz majorů, ale také člověk, který se proslavil vlastní golfovou technikou. Takzvaný "Hogan swing" (Hoganův švih) milovali hráči, fanoušci… Hogan byl jednoduše úžasný, přitom měl velkou konkurenci ve vrstevnících Samu Sneadovi a Byronu Nelsonovi.

Více o: Historie golfu , Legendy golfu

F201004200277001.jpg
6. července 1953. Ben Hogan odpaluje na desáté jamce hřiště Burnside course, British Open, Carnoustie, Velká Británie.
Foto: ČTK/AP/DENNIS LEE ROYLE
Prohlédnout další fotky
  • Ben Hogan
  • Ben Hogan
  • Ben Hogan
  • Ben Hogan
  • Ben Hogan

Texasský syn kováře jako by měl od narození předurčené, že mu to půjde se železem. Kdyby však byl jeho otec Chester dřevorubec, také by to nevadilo. Hoganovi to šlo se všemi golfovými holemi, pro svou schopnost trefit skvěle jakýkoliv míček se stal nesmrtelnou legendou.

Za to všechno přitom mohlo Hoganovo těžké dětství a nutnost podporovat finančně svou rodinu, která přišla po sebevraždě o otce. Nejprve zde byl náběh na novinářskou kariéru, prodávání deníků na nádraží však v 11 letech vystřídalo na radu kamaráda nošení holí v nedalekém Glen Garden Country Clubu.

Nutné zlo v podobě vydělávání peněz se u Hogana rychle proměnilo v životní vášeň. Už v patnácti se na vánočním turnaji podělil o vítězství v turnaji ostatních caddie, světe div se s Byronem Nelsonem. V dohrávce nakonec uspěl Nelson, ale tenhle první souboj jakoby měl předznamenat jejich velké bitvy na profesionální tour.

Na tu Hogan vstoupil v roce 1930, a přestože hned od úvodu prokazoval značnou zručnost s holemi všeho druhu, jeho největší úspěchy přišly až po válce. Mezi roky 1938 a 1959 slavil triumfy na celkem 63 profesionálních turnajích, když ho nezastavila druhá světová válka, ani těžký čelní střet jeho automobilu s autobusem z února 1949.

Z nemocnice mezi legendy

V nemocnici strávil skoro dva měsíce, vrátil se ale možná ještě silnější, než kdy byl. V letech 1950 a 1951 získal dva tituly na US Open a jeden na Masters, to byl ale pouze předvoj událostí roku 1953. Během něho vyhrál úvodní tři velké major turnaje Masters, US Open a vůbec poprvé v kariéře Open Championship.

Od možnosti získat slavný Grand Slam ho připravila banální kolize termínů PGA Championship a British Open, pro které se nakonec ve svém kalendáři rozhodl a které vyhrál. Přesto se podobný kousek dosud nepovedl žádnému dalšímu golfistovi, pouze Tiger Woods dokázal vyhrát tři poslední major turnaje v roce 2000, ke kterým přidal i titul na prvním o rok později.

Důvodů Hoganových úspěchu bylo hned několik. Ať už se jednalo o natěšenost na každé další ráno, kdy hned po probuzení spěchal odpálit několik míčků. Svou roli sehrálo i speciální držení hole, magický pohyb zápěstím nebo pouze fakt, že při hře nikdy nepoužíval golfové rukavice.

Hogan dokázal, že i přes fyzický hendikep (měřil pouhých 170 cm, kvůli čemu se mu přezdívalo "Bantam Ben" - prťavý Ben, což k smrti nesnášel) může člověk dosáhnout velkých věcí. Kromě mnoha golfových ocenění se mu dostalo o filmové slávy, když o něm v roce 1951 natočili biografický snímek Follow the Sun.

V roce 2000 ho odborný magazín Golf Digest zvolil druhým nejlepším hráčem všech dob za Jackem Nicklausem. O devět let později se před něho v podobné anketě časopisu Golf Magazine dostal ještě Tiger Woods. Být mezi nejlepší trojkou je pro jeho kariéru symbolické. Během 292 turnajů na PGA skoro v padesáti procentech případů (47,6) byl první, druhý, nebo třetí.

Nicméně je potřeba dodat, že k legendě Bena Hogana se také traduje věta, kterou o něm prohlásil jiný nejmenovaný hráč  "Kdyby našel zlatý důl, řekl by, že ho našel o 50 kilometrů vedle. Což se dá vykládat různými způsoby a je otázka, jak to vlastně bylo myšleno. To, co tato legenda dala světovému golfu, bude vždy patřit k tomu nejlepšímu.


William Ben Hogan - *13. srpna 1912, Stephenville, Texas, †25. července 1997, Forth Worth, Texas.


Do Světové golfové síně slávy uveden v roce 1974.

Klasické golfové hlášky a výroky Bena Hogana


Turnaje Major (9-0)

Masters Tournament: 1951, 1953
U.S. Open: 1948, 1950, 1951, 1953
Open Championship: 1953
PGA Championship: 1946, 1948


Profesionální turnaje

PGA TOUR: 55
1938 Hershey Four-Ball
1940 North and South Open, Greater Greensboro Open
1940 Asheville Land of the Sky Open, Goodall Palm Beach Round Robin
1941 Asheville Open, Chicago Open, Hershey Open, Miami Biltmore International Four-ball, Inverness Four-ball
1942 Los Angeles Open, San Francisco Open, North and South Open Championship
1942 Asheville Land of the Sky Open, Hale America Open, Rochester Open
1945 Nashville Invitational, Portland Open Initational, Richmond Invitational, Montgomery Invitational, Orlando Open
1946 Phoenix Open, San Antonio Texas Open, St. Petersburg Open, Colonial National Invitational, Western Open, Winnipeg Open, Golden State Open, Dallas Invitational North and South Open Championship, Goodall Round Robin, Miami International Four-ball, Inverness Four-ball
1947 Los Angeles Open, Phoenix Open, Colonial National Invitational, Chicago Victory Open, World Championship Of Golf, Miami International Four-ball, Inverness Round Robin Four-ball
1948 Los Angeles Open, Motor City Open, Reading Open, Western Open, Denver Open, Reno Open, Glendale Open, Inverness Round Robin Four-ball
1949 Bing Crosby, Long Beach Open
1951 World Championship Of Golf
1952 Colonial National Invitational
1953 Pan American Open, Colonial National Invitational
1959 Colonial National Invitational


Další ocenění

Player of the Year: 1948, 1950, 1951, 1953
Vardon Trophy: 1940, 1941, 1948
Leading money winner: 1940, 1941, 1942, 1946, 1948
Ryder Cup: 1947, 1951 - 1949, 1967 (jako nehrající kapitán)


Publikace na českém trhu

Ben Hogan - Moderní základy golfu (nakladateltví PRAGMA ©1996)


 5 / 5 (26×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.