Severiano "Seve" Ballesteros Sota

Byl znám pro svou soutěživost, smysl pro zdramatizování hry. I proto se na Severiana Ballesterose lidé s oblibou dívali. Na svém kontě má tenhle Španěl přes 90 vítězných turnajů včetně tří titulů z British Open a dvou z Masters. Mnohem důležitější se ale ukázala jeho role v Ryder Cupu.

Více o: Legendy golfu

FO00042401.jpg
28.4.1997. Americký tenista českého původu Ivan Lendl a španělský hráč golfu Severiano Ballesteros v přestávce turnaje "Star Week" Andre Jordan Golf Cup, Vilamoura, Portugalsko.
Foto: ČTK/LUSA/Luis Forra

Byly to památné bitvy. Seve se zúčastnil osmi klání evropského výběru proti Americe, přičemž byl u toho, když Evropané poprvé vyhráli na půdě Spojených států. O pár let později zase dovedl jako kapitán svůj tým k triumfu ve svém rodném Španělsku.

Ballesteros nepatřil mezi ty děti, které by se ke golfu dostaly náhodou. Golf byl rodinnou záležitostí. Jeho strýc Ramón Sota se stal čtyřnásobným profesionálním mistrem Španělska a skončil na šestém místě na Masters v roce 1965. Severianův starší bratr zase v letech 1972 - 1983 končil každou sezonu v nejlepší stovce European Tour a později se stal Severianovým manažerem. Profesionály se stali i bratři Vicente a Baldomero nebo synovec Raúl.

Ale zpět k Sevemu, který hrál golf, i když měl být ve škole. V době, kdy měl poslušně sedět v lavici, raději tajně bojoval s trojkou železem, kterou mu půjčil starší bratr, na plážích poblíž svého domova.

Později se ukázalo, jak chytré od Ballesterose chození za školu bylo. Oslavil sotva 16. narozeniny, když se v roce 1974 stal profesionálním golfistou. Na mezinárodní scénu vstoupil o dva roky později druhým místem na The Open Championship v golfovém klubu Royal Birkdale.

Postupně vyhrál pět majorů - dvakrát Masters (1980, 1983) a třikrát Open Championship (1979, 1984, 1988). Jeho vítězství na Masters v roce 1980 bylo prvním triumfem evropského hráče, čímž se Seve stal zároveň ve věku 23 let nejmladším vítězem turnaje. Po dlouhých letech od vítězství Francouze Arnauda Massyho z roku 1907 byl také prvním golfistou z Evropy, který vyhrál major.

V roce 1999 byl Ballesteros uveden do Síně slávy, kde se připojil k velikánům jako Jack Nicklaus nebo Arnold Palmer. Od konce 90. let ale omezil hraní kvůli problémům se zády a v roce 2007 odešel pro přetrvávající bolesti do golfového důchodu.

Na datum 10. října 2008 ale jeho blízké okolí nikdy nezapomene: z madridské nemocnice tehdy přišla zpráva, že byl Severianovi diagnostikován nádor na mozku. Podrobil se proto několika náročným operacím a prošel několika koly chemoterapie. Před veřejnost předstoupil až o tři čtvrtě roku později: "Jsem motivován a odhodlan k tomu, abych tenhle boj vyhrál. A budu pro to s lékaři dělat, co je v mých silách."

Při té příležitosti založil Nadaci Seve Ballesterose, která vznikla za účelem boje proti rakovině. Kromě toho pomáhal i mladým golfistům, aby mohli dosáhnout stejných úspěchů jako Seve.

Ten se až do své smrti věnoval podnikání zahrnující design golfových hřišť. Jeho jméno ale nesou například i golfové hole či dokonce značkové hodinky. Jako jedna z mála světových legend si také zahrál v České republice na hřišti Královského klubu v Mariánských lázních.


Severiano Seve Ballesteros Sota - Španěl, *9. dubna 1957, Pedrena, Španělsko. † 7. května 2011, Pedrena, Španělsko.


Do Světové golfové síně slávy uveden v roce 1999.
Klasické golfové hlášky a výroky Seve Ballestera


Turnaje Major (5-0):

Masters Tournament: 1980, 1983
Open Championship: 1979, 1984, 1988


Profesionální turnaje:

PGA TOUR: 4
1978 Greater Greensboro Open
1983 Westchester Classic
1985 USF
1988 Westchester Classic

PGA European Tour: 45
1976 Dutch Open
1977 French Open, Uniroyal International, Swiss Open
1978 Martini International, German Open, Scandinavian Open, Swiss Open
1979 English Golf Classic
1980 Madrid Open, Martini International, Dutch Open
1981 Scandinavian Open, Spanish Open
1982 Madrid Open, French Open
1983 Sun Alliance PGA Championship, Irish Open, Lancome Trophy
1985 Irish Open, French Open, Sanyo Open, Spanish Open
1986 Dunhill British Masters, Irish Open, Monte Carlo Open, French Open, Dutch Open, Lancome Trophy
1987 Suze Open
1988 Mallorca Open De Baleares, Scandinavian Open, German Open, Lancome Trophy
1989 Madrid Open, Epson Grand Prix, Ebel European Masters-Swiss Open
1990 Open De Baleares
1991 Volvo PGA Championship, Dunhill British Masters
1992 Dubal Desert Classic, Turespana Open De Baleares
1994 Benson
1995 Spanish Open


Další profesionální vítězství:

1977 Japanese Open, Dunlop Phoenix Open (Japan), Otago Classic (New Zealand)
1978 Kenya Open, Japanese Open
1981 Australian PGA Championship, Dunlop Phoenix (Japan)
1984 Million Dollar Challenge (South Africa)
1985 Million Dollar Challenge (South Africa)
1988 Taiheiyo Masters (Japan)
1991 Chunichi Crowns Open (Japan).
1981 World Match Play Championship
1982 World Match Play Championship
1984 World Match Play Championship
1985 World Match Play Championship 1991: World Match Play Championship


Další ocenění:

Ryder Cup: 8x - 1997 (jako kapitán vítězného týmu)
Jako první hráč na světě získal 1, 2 a 3 miliony dolarů na výhrách PGA European Tour
European PGA Tour Merit: 1976, 1977, 1978, 1986, 1988, 1991
Johnnie Walker Golfer of the year: 1986, 1988, 1991

Pravděpodobně jako jediný měl proti pravidlům v domácím držení 2 zelená saka klubu Augusta National.


5 / 5 (18×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.