Samuel Jackson Snead

S trochou nadsázky slávista mezi golfisty, Sam Snead byl totiž na US Open "věčně druhý". Hned čtyřikrát, když zde ani jednou nevyhrál. Jinak ale vítězil, kde se dalo. Sedmkrát na major turnajích a hned dvaaosmdesátkrát na okruhu PGA.

Více o: Historie golfu , Legendy golfu

F201004270096501.jpg
31. května 1949. Sam Snead odehrává železem na druhé jamce z písečného bunkru na turnaji National PGA championship May, Richmond, Virginia, USA.
Foto: ČTK/AP
Prohlédnout další fotky
 • Sam Snead
 • Sam Snead
 • Sam Snead
 • Sam Snead
 • Sam Snead
 • Sam Snead

Stejně jako jeho dva vrstevníci Ben Hogan a Byron Nelson (dělilo je pouhých šest měsíců), byly i Sneadovy začátky s golfem spíše vynucené finanční situací rodiny, než prvoplánovými myšlenkami na hvězdnou kariéru na zelených loukách s bílým míčkem.

Jako syn chudého venkovana z lesnaté Virginie se už od velmi útlého věku musel vypořádávat s rybařením či lovem. K jeho štěstí se jednoho dne rozhodl podporovat rodinnou pokladnu službami caddieho na nedalekém hřišti. Nepřekvapí, že stejně jako Hogan nebo Nelson.

Sneadovým dětským snem přitom bylo, stát se fotbalovou hvězdou. Tyto ideje ale vzaly za své s problémy se zády, které rodákovi z Ashwoodu usnadnily rozhodování – začal se naplno věnovat golfu, což se nakonec ukázalo jako to nejlepší řešení pro všechny. Jak Sneada samotného, tak golfové fanoušky.

Těch si získal opravdu mnoho a nebylo to pouze jeho fantastickým golfovým schopnostem. Sam Snead byl, možná i díky svému dětství, tak trochu punkovým golfistou. Hrál ve slaměném klobouku, občas naboso a nikdy neměl daleko k drsným prohlášením, jako třeba: "Greeny jsou zde tvrdší než srdce děvky.“

Nejstarší a nejlepší

Během svého prvního roku na PGA Tour (1937) získal hned pět turnajových titulů, první vavřín na podnicích velké čtyřky pak získal v roce 1942 na PGA Championship. Ten vyhrál ještě dvakrát, třikrát uspěl na Masters, jednou na Open Championship. Na US Open byl, jak už bylo psáno, věčně (čtyřikrát) druhý.

U Sneada navíc platilo, že zrál jako víno. Je nejstarším vítězem turnaje PGA, čehož dosáhl v roce 1965 na Greater Greensboro Open jako bezmála třiapadesátiletý veterán. Zároveň je nejstarším hráčem, který prošel na major turnaji cutem – rok 1979, PGA Championship a 67 let, dva měsíce a sedm dní.

Téhož roku se stal prvním v historii, kdo zaznamenal menší výsledek, než kolik mu je let. Sedmašedesátiletý Snead zahrál na Quad Cities Open výsledky 67 a 66… Přes velkou vitálnost se o pouhé čtyři dny nedožil devadesáti let.

Fanoušci na něho ale stále vzpomínají, jako na neskutečně "dlouhého" hráče, který proslul dalekonosnými odpaly svými železy. Byl ale také velmi kreativní v krátké hře, když jako jeden z prvních používal sand wedge ke hře z trávy. Jeho novátorský kroketí styl puttování mu však zámořská golfová asociace v roce 1968 zakázala.


Samuel Jackson Snead -*27. května 1912, Ashwood, Virginia, †23. května 2002, Homestead, Hot Springs, Virginia.


Do Světové golfové síně slávy uveden v roce 1974.

Klasické golfové hlášky a výroky Sama Sneada


Turnaje Major (7-0):

Masters Tournament: 1949, 1952, 1954
The Open Championship: 1946
PGA Championship: 1942, 1949, 1951


Profesionální turnaje:

PGA TOUR: 75
1936 West Virginia Closed Pro
1937 Oakland Open, Bing Crosby Pro-am, St. Paul Open, Nassau Open, Miami Open
1938 Bing Crosby Pro-am, Greater Greensboro Open, Chicago Open, Canadian Open, Westchester 108 Hole Open, White Sulphur Springs Open, Inverness Invitational, Palm Beach Round Robin
1939 St. Petersburg Open, Miami Open, Miami-Biltmore Four-ball
1940 Canadian Open, Anthracite Open, Inverness Invitational Four-ball
1941 Bing Crosby Pro-am, St. Petersburg Open, North and South Open, Canadian Open, Rochester Times Union Open, Henry Hurst Invitational
1942 St. Petersburg Open
1944 Portland Open, Richmond Open
1945 Los Angeles Open, Gulfport Open, Pensacola Open, Jacksonville Open, Dallas Open, Tulsa Open
1946 Jacksonville Open, Greater Greensboro Open, World Championship of Golf, Miami Open, Virginia Open
1948 Texas Open
1949 Greater Greensboro Open, Washington Star Open, Dapper Dan Open, Western Open
1950 Los Angeles Open, Bing Crosby Pro-Am, Texas Open, Miami Beach Open, Greater Greensboro Open, Western Open, Colonial National Invitational, Reading Open, North and South Open, Miami Open, Inverness Four-ball Invitational
1951 Miami Open
1952 All-American Open, Eastern Open, Palm Beach Round Robin, Inverness Round Robin, Inverness Roudn Robin Invitational
1953 Baton Rouge Open, Palm Beach Round Robin
1955 Greater Greensboro Open, Insurance City Open, Miami Open, Palm Beach Round Robin
1956 Greater Greensboro Open
1957 Dallas Open
1960 De Soto Open Invitational, Greater Greensboro Open
1961 Tournament of Champions
1965 Greater Greensboro Open

Champions Tour:
1980 Golf Digest Commemorative Pro-Am
1963 Senior PGA Championship
1965 Senior PGA Championship
1967 Senior PGA Championship
1970 Senior PGA Championship
1972 Senior PGA Championship
1973 Senior PGA Championship


Další profesionální vítězství:

1963 PGA Seniors' Championship
1964 World Seniors
1965 PGA Seniors' Championship, World Seniors
1967 PGA Seniors' Championship
1970 PGA Seniors' Championship, World Seniors
1972 PGA Seniors' Championship, World Seniors
1973 PGA Seniors' Championship, World Seniors
1980 Golf Digest Commemorative Pro-Am
1982 Legends of Golf With Don January


Další ocenění:

Player of the Year: 1949
Vardon Trophy: 1938, 1949, 1950, 1955
Leading Money Winner: 1938, 1949, 1950
Ryder Cup: 1937, 1947, 1949, 1951, 1953, 1955, 1959 - 1959, 1969 (kapitán)5 / 5 (14×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.