Lee Buck Trevino

Jeho přezdívky jsou "Veselý Mexičan" nebo "Supermexičan", klidně by se mu mohlo říkat i "Milionář z chatrče". Lee Trevino byl ale především golfovým samoukem. Přestože se s ním osud v životě nikterak nemazlil, dokázal se ze samého dna vyškrábat až na blahý vrchol.

Více o: Legendy golfu

1636823.jpg
1972 Lee Trevino
Foto: Getty Images Getty Images Sport
Prohlédnout další fotky
 • Lee Trevino
 • Lee Trevino
 • Lee Trevino
 • Lee Trevino
 • Lee Trevino
 • Lee Trevino

Za prvé: Mexičan mu přezdívají proto, protože se 1. prosince 1939 narodil mexickým přistěhovalcům. Za druhé: ta chatrč má souvislost s tím, že během dětství opravdu vyrůstal v polorozpadlé chatrči na okraji Dallasu. Lee občas chodil do školy, jenže často musel pomáhat na živobytí rodině pěstováním cibule a bavlny v prašném okolí domu. Chybějící otec byl jen jednou z těžkostí, s kterými se musel společně s matkou, svými sestrami a dědečkem vyrovnat.

Vzhledem k jeho původu tak není překvapením, že se ke golfu nedostal prostřednictvím své rodiny. Jeho vztah k tomuto sportu pramenil z mladické zvídavosti a vynalézavosti. Hřiště totiž bylo jen 100 yardů od předních dveří Trevinova domu. Začal se tedy potloukat kolem stanoviště caddies a v osmi letech se stal jedním z nich.

Lee však dobře věděl už od samotného dětství, co opravdu chce - tedy vydělávat peníze. Měl k tomu předpoklady v zabijáckém instinktu. I ve vzácné schopnosti učit se sám a rychle.

Někteří jeho kritikové však později považovali jeho styl hry za trapný a předpovídali mu, že zmizí ze světa golfu stejně rychle jako stovky nadějí před ním. Styl naprostého samouka ale byl v něčem hladký: během jeho švihu se zdálo, že se horečně snaží udržet rovnováhu, nicméně když udeřil do míčku, bylo jeho tělo dokonale zkoordinované.

Ještě zpět k Trevinovým začátkům: ve svých 17 letech narukoval do americké námořní pěchoty. Na rozdíl od několika posledních zmatených let byla služba u mariňáků pro bezcílného mladého muže nastolením dokonalého a stabilního prostředí. Lee na léta strávená ve společnosti vrstevníků vzpomíná s láskou - a samozřejmě, na všech disciplinárních problémech měl také svůj spravedlivý podíl.

Ve čtvrtém roce služby ovšem vyzrál natolik, že dosáhl hodnosti desátníka a díky administrativní chybě se ocitl ve zvláštním oddělení vydávání sportovních potřeb. Co je však důležitější, posledních 18 měsíců své služby trávil odpolední hodiny s vojenskými důstojníky na golfu. Lee to nemohl vyhrát lépe.

Po návratu do civilu tak pokračoval v hraní. S podporou Hardyho Greenwooda, majitele dallaského driving range a Leeova zaměstnavatele, se dále zlepšoval a během první sezony na plný úvazek na Tour 1997 skončil pětačtyřicátý s více než 26 tisíci dolary na svém kontě. V kariéře si pak postupně připsal 29 vítězství na PGA Tour, z toho šest majorů. Později přidal dalších 29 triumfů coby senior.

Kromě svého talentu však měl i smysl pro humor a herectví. Třeba rok 1971, kdy se na US Open zapsal do historie povedeným vtípkem: na začátku kola při play off hodil Trevino na Jacka Nicklause gumového hada v životní velikosti. A rozesmál přihlížející publikum.

Trevino se proslavil i opojným čtyřtýdenním obdobím v roce 1971, když vyhrál tři z největších golfových soutěží za sebou - US Open, Canadian Open a British Open. Zdálo se, že jeho hvězda bude nadále stoupat a Lee ovládne svět golfu. Jenže nikdo nemohl předvídat cestu jeho dalším osudem. Když hrál 27. června 1975 West Open v Chicagu, udeřil ho blesk. Tato bizardní nehoda trvale poškodila pružnost a citlivost jeho obratlů v dolní části zad. Pro muže, jehož důležistou součástí hry byla právě síla, to měl být konec kariéry.

Jenže řada bolestivých operací nakonec umožnila Trevinovi ještě návrat ke hře, i když ve značně slabší formě. Díky houževnatosti a praktičnosti upravil své hrací návyky a do dvou let dal o sobě vědět triumfem na Canadian Open. Později šokoval svět, když ovládl US PGA Trophy ve věku 44 let. Profesionální dráhu ukončil zanedlouho v roce 1985, ale zůstává aktivním na Tour pro seniory.

Výčet jeho úspěchů je široký: vyhrál dvakrát US Open, dvakrát British Open, třikrát Canadian Open a třikrát PGA. Bodoval ve Vardon Trophy, která je udělována hráči s nejnižším průměrným skóre za kolo, a to hned pětkrát. Byl jmenován PGA hráčem roku a Associated Press i Sports Illustrated ho zvolili Sportovcem roku 1971. Umístil se jako druhý na celkovém žebříčku příjmů v době svého odchodu do důchodu.

O to překvapivější je jeho pevná skromnost. Možná právě díky kořenům z chudého dětství, jež jsou vrostlé hluboko v jeho srdci. I to nahrává jeho tiché velkorysosti k mnoha charitativním organizacím, od nichž nepožaduje nic jiného než naprostou mlčenlivost o své dobročinnosti.


Lee Buck Trevino - Američan, *1. prosince 1939, Dallas, Texas.


Do Světové golfové síně slávy uveden v roce 1981.

Klasické golfové hlášky a výroky Lee Trevina


Turnaje Major (6-4):

U.S. Open: 1968, 1971
Open Championship: 1971, 1972
PGA Championship: 1974, 1984
U.S. Senior Open: 1990
PGA Seniors' Championship: 1992, 1994
The Tradition: 1992


Profesionální turnaje:

PGA TOUR: 23
1968 Hawaiian Open
1969 Tucson Open
1970 Tucson Open, National Airlines Open
1971 Tallahassee Open, Memphis Classic, Canadian Open, Sahara Invitational
1972 Memphis Classic, Greater Hartford Open, Greater St. Louis Classic
1973 Jackie Gleason-Inverrary, Doral Eastern Open
1974 New Orleans Open
1975 Florida Citrus Open
1976 Colonial National Invitation
1977 Canadian Open
1978 Colonial National Invitation
1979 Canadian Open
1980 Tournament Players Championship, Memphis Classic, San Antonio-Texas Open
1981 Tournament Of Champions

Champions Tour: 26
1990 Royal Caribbean Classic, Aetna Challenge, Vintage Invitational, Doug Sanders Kingwood Celebrity Classic, NYNEX Commemorative, Transamerica Senior Golf Championship
1991 Aetna Challenge, Vantage at the Dominion, Sunwest Bank/Charley Pride Senior Open, Bell Atlantic Classic
1992 Vantage at the Dominion, Las Vegas Senior Classic, Bell Atlantic Classic
1993 Cadillac NFL Classic, Nationwide Championship, Vantage Championship
1994 Royal Caribbean Classic, PaineWebber Invitational, Bell Atlantic Classic, BellSouth Senior Classic, Northville Long Island Classic
1995 Northville Long Island Classic, The Transamerica
1996 Emerald Coast Classic
1997 Southwestern Bell Dominion
2000 Cadillac NFL Golf Classic


Další profesionální vítězství:

1974 World Series Of Golf
1975 Mexican Open
1977 Morocco Grand Prix
1978 Benson and Hedges
1978 Lancome Trophy
1979 Canadian PGA
1983 Canadian PGA
1992 Mitsukoshi Classic
1993 Fuji Electric Grandslam
1994 American Express Grandslam
1995 Legends Of Golf with Mike Hill


Další ocenění:

Player of the Year: 1971
Vardon Trophy: 1970, 1971, 1972, 1974, 1980
PGA TOUR leading money winner: 1970
Ryder Cup: 1969, 1971, 1973, 1975, 1979, 1981 - 1985 (jako kapitán týmu)


5 / 5 (4×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.