Od dřevěné koule po "The Modern Ball" aneb Historie míčku

Evoluce golfového míčku si od počátků datovaných 14. stoletím až k současné podobě prošla mnoha fázemi. Dřevěná koule, hovězí váček plněný peřím nebo dnešní kulička z kaučuku. Za původce všeho se dá považovat rodina Robertsonových a reverend Dr. Robert Paterson ze Skotska.

Více o: Historie golfu

golf_05.jpg

15. století

Původ hry podobné golfu se nedá lehce zmapovat. První zmínky jsou již z počátku 14. století, kdy hráči k výrobě holí a míčků používaly všechny možné dostupné materiály. Z této doby není znám žádný standard a většina místních klubů si určovala svá ojedinělá pravidla.

Do 15. století se traduje vznik první oficiální golfové hole, míčku a pravidel, o které se zasloužil skotský král James IV. Prvním královským výrobcem holí se stal William Mayne. Standardem se pak stala jeho golfová sada pro krále, skládající se ze základního setu 6 dřevěných holí a dřevěného míčku.


17. století

Na počátku 17. století byly dřevěné kuličky nahrazeny míčkem zvaným featherie. Za vynálezce tohoto typu míčku se považují otec a syn Robertsonovi, vznik samotného míčku se datuje k roku 1618. Šlo o ručně šitý lakovaný kožený hovězí váček plněný slepičím nebo husím peřím.

Míčky se vyráběly za mokra smotáním do klubíčka a vařením. Po vyschnutí se kůže smrštila, peří nabobtnalo a vznikl tvrzený míček, který byl posléze přelakován a označen razítkem výrobce.  Kvalita míčků přesně odrážela dovednost výrobce a jeho ruční výroba vedla k velmi vysoké ceně, která byla mnohdy vyšší než cena golfové hole.

Cena míčku byla v 17. století od dvou do pěti šilinků, což odpovídá dnešní ceně více jak 10 liber. Díky svým vynikajícím letovým vlastnostem zůstal tento typ míčku standardem po více jak 200 let. Mezi výrobce těchto míčků, krom rodiny Robertsonových, patřili také Andrew Dickson nebo Leith a Henry Millsovi ze St. Andrews ve Skotsku.


19. století

V roce 1848 reverend Dr. Robert Adams Paterson vynalezl gutaperčovou kouli guttie. Tento míček byl vyroben ze sušeného kaučuku z mízy stromu Sapodilla (kaučukovníku). Tvaroval se ve formě za horka a původně měl čistě hladký povrch. Díky náhodě a nedokonalosti forem bylo zjištěno, že vady způsobené škrábanci a švy dávají míčku lepší vlastnosti.

Výrobci tedy začali na povrchu míčku vytvářet záměrné vady, které byly po celém obvodu rovnoměrně rozprostřeny, a zlepšovaly proudění vzduchu kolem míče a tím jeho klidnější a delší dolet.

Míčky se také daly za horka znovu tvarovat. Vzhledem k cenové dostupnosti a jejich postupnému aerodynamickému zlepšování brzy z trhu zcela vytlačily původní péřové míčky. Velkou zásluhu na vývoji míčku guttie má také jeden z otců profesionálního golfu - Old Tom Morris.


20. století

Koncem 19. století byla vyvinuta technologie výroby vícevrstvého gumového míčku. Nejprve jako míček sestávající se z pevného nebo kapalného jádra s tenkou vnější skořápkou. Tuto myšlenku na trh poprvé uvedl v roce 1898 Coburn Haskell ze společnosti B. F. Goodrich Company v americkém Clevelandu.

Gumové jádro bylo omotáno pryžovou nití, kterou později nahradila balata. Tím také definitivně zanikl původní gutaperčový míček. Moderní golfové míčky se obvykle skládají z několika vrstev z různých syntetických materiálů jako je Surlyn nebo polyuretan.

K výrobě a vývoji se užívají kosmické technologie, aerodynamické tunely a z materiálů například silikon, odlehčené plasty nebo modifikace gumy. Vzhledem k neexistenci jakýchkoliv norem byly původní gumové míčky různých velikostí a váhy.

Teprve v roce 1930 vznikla norma vydaná Golfovou asociací Spojený států, která vešla celosvětově v platnost 1. ledna 1932. Od té doby je váha stanovena na 1,62 unce (45,926 g), minimální velikost na 1,68 palce (50,292 mm) a maximální rychlost nesmí přesáhnout 250 stop za vteřinu (274,32 km/h).

Na trhu jsou k dostání dvou až čtyřvrstvé míče v široké škále herních vlastností tak, aby vyhovovaly potřebám golfistů různých schopností. Tento typ míčků se používá dodnes.


Evoluce golfového míčku

1500 - původní dřevěný golfový míček z počátků golfu ve Skotsku. Golfový míček ze setu vyrobeného pro skotského krále Jamese IV., který nastavil první standard golfového vybavení.


1618 - "The Feathery Cube", lakovaný golfový míček vyrobený z hovězí kůže, plněný slepičím nebo husím peřím. Vynalezený rodinou Robertsonových v St. Andrews.


1848 - "The Gutta-Percha", golfový míček s hladkým povrchem, vyrobený vlitím tekutého malajského kaučuku do formy. Vynalezený reverendem Dr. Robertem Patersonem.


1850 - "The Hand Hammered Gutta", pozdější varianta původního míčku, která byla ručně upravována vařením, zdrsňováním povrchu a výrobou vpichů ostrým kladívkem.


1860 - "The Bramble", gutaperčový míček z kaučuku s pravidelným vzorem, který zlepšoval aerodynamiku a vzdáleně připomínal první kožené míčky. Prvními výrobci byli Robertson a Morris.


1898 - "The Rubber Ball", vynalezený Coburnem Haskellem a firmou BF Goodrich na základě ovinutí pryžové nitě okolo gumového jádra. Později byla pryžová nit nahrazena balatou.


1932 - "The Modern Ball", 1. ledna 1932 vstoupila v platnost norma pro vlastnosti golfového míčku: hmotnost 45,926 gramů, minimální průměr 50,292 milimetru a maximální rychlost 274,32 kilometru za hodinu.


4.9 / 5 (18×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.