15 faktů, které se zapsaly do historie nebo pobavily

Golf je brán jako seriozní sport, který hrají jen seriozní lidé. Není to vždy až tak pravda a stejně jako jiní, občas i golfisté nebo sám golf tropí hlouposti. Ještě než tedy začne ta správná golfová sezona, zde je 15 faktů, které si stojí za to připomenout.

Více o: GOLFeePEDIA

profimedia-0072366781.jpg
Samuel L. Jackson
Foto: © Profimedia

Vášnivým golfistou je hollywoodský herec Samuel L. Jackson. Jako jediný má ve všech smlouvách doložku, která říká, že bude moci i v průběhu natáčení hrát golf minimálně dvakrát týdně.


Těsně předtím než začalo Masters 1957, Doug Ford předpověděl, že turnaj vyhraje se skóre 283 ran. A hádejte, co se stalo? Vyhrál i s naprosto stejným výsledkem a oblék své jediné zelené sako.


Phil Mickelson je pravák, ale hraje nalevo. Proč? Údajně proto, že se jako malý snažil napodobit svého otce v jeho odrazu v zrcadle. A tak se stalo, že dodnes hraje na levou stranu.


Hole-in-one je doménou tříparových jamek. Výjimečně se dá zahrát na paru 4. A velmi výjimečně i na paru 5. A to se zatím stalo za celou historii golfu jen čtyřikrát.


Jedním z velkých fanoušků golfu byl také americký prezident Woodrow Wilson. Hrát golf neváhal ani v zimě nebo na sněhu. Ke hře tehdy používal černé golfové míčky.


Člen posádky Apolla 14 Allan Shepard si na měsíc nezapomněl vzít golfovou hůl a míčky. Šestkou železem a jen pravou rukou odehrál 6. února 1971 míček na měsíci na vzdálenost šesti set metrů.


Nejvíce jamek v jednom roce údajně odehrál v roce 2010 Richard Lewis. Od 1. ledna do 31. prosince stačil tehdy odehrát neuvěřitelných 11 tisíc jamek, průměrně 30 jamek denně.


Ročně se na sedmnácté jamce hřiště TPC Sawgrass utopí ve vodě přes 125 tisíc golfových míčků. A to platí i pro profesionální hráče na turnaji The Players. Jen v roce 2013 to bylo 44 a dva přidal i Sergio Garcia, který zde utopil dva, zahrál sedm a přišel o vítězství.


Kanadská zpěvačka Celine Dion, která se proslavila titulní písní k filmu Titanic je také vášnivou golfistkou. Nejen, že golf hraje, ale je také majitelkou golfového hřiště. Zahrát si na jejím hřišti můžete v kanadském Québecku a jmenuje se Le Mirage GC.


Slovíčko „birdie“ se údajně zrodilo v Americe v roce 1889. Tehdy prý golfista jménem Ab Smith nazval svou ránu „bird of shot“ a birdie bylo na světě. V tehdejší americké angličtině bylo slovo „bird“ používáno ve stejném významu jako dnešní „cool“.


Průměr golfové jamky, který je dodnes 4 a čtvrt palce je vlastně náhoda. Jméno řemeslníka, který první nástroj na vrtání jamek vyrobil ze staré odhozené vodovodní trubky, se nedochovalo. Dochoval se však záznam, který se datuje do roku 1829 a místo? Musselbergh, Skotsko.


Nullabor Links, nejdelší golfové hřiště na světě, které měří 1365 kilometrů, naleznete v Austrálii. Nápad vznikl, jak jinak, u láhve dobrého červeného. Bylo otevřeno v roce 2009 a táhne se po jižním pobřeží pátého kontinentu. Fee je 50 australských dolarů.


Nejextrémnější třípar najdete v Jihoafrické republice. Je to nejbláznivější jamka na světě s greenem ve tvaru Afriky, převýšením 280 a délkou 830 metrů. Jamku najdete na hřišti The Legend Golf & Safari, má číslo 19 a cena letu vrtulníkem na odpaliště na skalním útesu stojí 6000 korun.


Nejdelší jamku na světě najdete v Severní Koreji na hřišti, které vlastní společnost Pacific Group skupiny Hyundai. Její délka je 929 metrů a má par 7. Na stejném hřišti naleznete i jedinou tříparovou jamku, která zaručuje hole-in.one.


Nejdelším pětiparem na světě je 659 metrů dlouhá jamka v Marana v Arizoně, v top 10 je i jamka v Mladé Boleslavi s délkou 620 metrů. Mezi pary šest vede 765 metrů dlouhá jamka na Floridě a špatně si nevede ani slovenské Penati s délkou jamky 716 metrů.


5 / 5 (22×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.