ETIKETA: V českém golfu jde i o život, tvrdí Steve Bradley

Po prvním úvodním rozhovoru se Stevem Bradleyem o etiketě českého golfu jsme se rozhodli, že v tématu budeme pokračovat. Bavili jsme se s ním třeba jen o selském rozumu a souvislostech, které někdy stačí odkoukat od těch zkušených. V prvním díle se zaměříme na oblečení, chování a nejvíce palčivý problém, kterým je tempo hry.

Více o: Golfová pravidla , Steve Bradley

81231679.jpg
Foto: © Dave Etheridge-Barnes Getty Images Sport

Je tedy etiketa základ všeho, co golfista na hřišti potřebuje?
Ne, to určitě ne. Etiketa je jen důležitá součást, bez které golfová hra nebude fungovat. Auto také nemůžete bezpečně řídit bez znalosti chování na silnici. Můžete znát pravidla, můžete umět auto ovládat, ale pokud nebudete mít zažité chování, půjde vám o život. Stejné to je v golfu. Golf je ve své podstatě velmi nebezpečný sport, a věřte nebo ne, na hřišti jde o život každý den. Etiketa vychází nejen z tradice, ale hlavně ze zkušeností. A hlavně ze selského rozumu.

Do etikety patří správné oblečení, je to důležité?
Velmi důležité. Je to tradice a vypadá to dobře. Pokud vypadáte dobře, cítíte se dobře. Pokud se cítíte dobře, hrajete dobře. To není o snobském přístupu k oblékání, to je o správném oblékání se pro danou příležitost. Oblečení dělá tu správnou atmosféru, která zase dělá golf golfem. Je to respekt vůči okolí. Nejde jen o vás, ale zamyslete se nad tím, jak by na vás působil jiný hráč, hrající třeba jen v trenkách. Jsou to nepsaná společenská pravidla, ke kterým oblečení jednoznačně patří.

K oblečení patří chování, co na to říká etiketa?
Golf je hra gentlemanů. A hlavně, golf je hra, ve které se dá velmi lehce podvádět. Chování je o respektu k ostatním, o slušnosti a poctivosti. Zde víc, než kdekoliv jinde platí, že jak se budete k ostatním chovat vy, tak se budou ostatní chovat k vám. Bez pozdravu, podání ruky nebo popřání hezké hry a čestnosti se ve slušném golfu neobejdete. Pokud podvádíte, podvádíte jen sami sebe.

A tempo hry, jak to je důležité?
Nesmírně. Tempo je nejdůležitější. Současná pomalost hry na českých hřištích golf zabíjí. Jak si můžete užít hru, když na hřišti strávíte šest nebo sedm hodin. Nikdo nemá tolik času, aby ho utrácel zbytečně. Zde je potřeba používat selský rozum a naučit se myslet správně. Tempo není o rychlosti, tempo je o šetření času. Hrajte a choďte po hřišti úsporně.


"Stačí jít na kterékoliv hřiště a jen se dívat. Hned poznáte, kdo je a kdo není golfista. Jen podle toho, jak je na hru připraven." tvrdí Steve Bradley. O tom si povíme v dalším díle našeho miniseriálu.


5 / 5 (29×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.