ETIKETA: Doma plánujte, na hřišti hrajte, říká Steve Bradley

Domácí dobré plánování a příprava je mnohem lepší než jakkoliv drahá birdie karta, která vaši hru nezlepší a rozhodně nezrychlí, tvrdí anglický profesionál Steve Bradley. Tentokrát nás totiž zajímalo mnohými diskutované téma birdie karet jako pomůcky pro golfisty.

Více o: Golfová pravidla , Steve Bradley

101318489.jpg
Foto: © gettyimages

Jak tedy může vlastní birdie karta pomoci na hřišti?
V podstatě vůbec, nebo lépe řečeno právě naopak. Má obvykle ten efekt, že z hráče se stane čtenář a matematik rozjímající nad vzdáleností bunkru nebo míčku od greenu. K čemu je to amatérskému hráči dobré? Odpověď je jednoduchá - k ničemu. Každá tato informace, pokud tedy nejste hráčem, který dokáže zahrát ránu na centimetr přesně, jen odvádí pozornost od vlastní hry. Na hřišti by měli hráči hlavně hrát a nikoliv počítat nebo studovat obrázky. Birdie karta nebo vlastní poznámky jsou dobré pro profesionální hráče. V amatérském golfu je to opravdu spíš na obtíž.

Myslíte si, že je tedy lepší si hru raději dobře připravit už doma?
Rozhodně. V době internetu, kdy jsou všechny informace lehce dostupné, máte možnost si hru dopředu naplánovat. Když jdete na nové hřiště, nebo se vracíte tam, kde jste dlouho nehráli, můžete si vyhledat plánek hřiště, projít si jednotlivé jamky a zjistit, co na vás kde čeká za nebezpečí. Na hřišti je už pro hendikepového hráče jednoduše pozdě. Plánujte dopředu a buďte dobře připraveni. Jen třeba tři minuty ztracené na každé jamce dají v součtu celého hřiště hodinu, o kterou budete hrát déle.

Takže by se dalo říci, že připravenost je také v course managementu?
Jednoznačně, ale nepleťme si course management jen s plánováním, jak danou jamku zahrát. To je celé také o pohybu na hřišti, o rozhodování, o vyhodnocení, jak jakou ránu správně zahrát. Course management není jen suchá teorie, která pak na hřišti neplatí, ale také zkušenost, kterou byste měli načerpat od trenérů nebo zkušenějších hráčů. Klasickým příkladem může být hra z roughu. Mnoho začínajících golfistů se snaží hrát přímo na jamku, byť je třeba vzdálena 200 metrů. V tomto případě je nejjednodušší rada hrát nejbližší a nejbezpečnější cestou zpět na fairway, do lehké pozice, ze které můžete na jamku útočit. Běžně tak ušetříte nejen čas, ale třeba dalších pět ran probíjení se roughem.

Štěstí tedy přeje připraveným?
Přesně tak. Na hřišti se pak budete lépe orientovat, budete dopředu vědět, kde na vás čeká jaké překvapení a jak se mu třeba vyhnout. Když zahrajete do písečného bunkru, je už jedno, že jste od okraje greenu přesně 137,5 metru. Je lepší o něm vědět dopředu a vůbec se k němu nepřibližovat. Plánujte doma, na hřišti hrajte, šetřete si čas a peníze. Uděláte tím radost i hráčům, kteří jdou za vámi.


"Nebojte se vzorů, připravovat se můžete třeba podle Tigera Woodse, mezi amatérským golfistou a profesionálem není v tomto případě žádný rozdíl." Nejen o tom, ale také o tom, jak se připravit na sezonu a co vše můžete na jaře v bagu najít, zase se Stevem Bradleym v příštím dílu našeho seriálu.


4.9 / 5 (28×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.