NOVÝ PUTTER? Co byste měli vědět, než si ho koupíte

Říká se, že vše se dá zachránit nebo ztratit na greenu a proputtovat můžete klidně stovky dolarů, alespoň pokud hrajete PGA Tour. I když nehrajete o velké peníze, hrajete o výsledek a putter může být tou holí, která může nejvíce ovlivnit skóre. Jaký putter ale vybrat a na co se zaměřit?

Více o: Golfové vybavení

putter-main.jpg

Je to putter, hůl kterou na hřišti odehrajete nejvíce ran, a která nejvíce ovlivňuje výsledek, dramaticky snižuje nebo naopak zvyšuje váš handicap a dokáže velmi ovlivnit vaše rozpoložení před další ranou.

V poslední době do vývoje putterů zasáhly nové technologie a někdy i velmi odvážné tvary hlav, nastavení váhy a vůbec všeho, co by teoreticky mohlo magicky odstranit vaše neoblíbené trojputty.

Jenže, jednou to správně řekl už Seve Ballesteros: „Pokud chcete puttovat dobře, nepotřebujete nic víc, než pochopit základy.“


Tvary hlavy

Jsou v podstatě jen tři. Klasické blade, tzv. periferně vyvážené nebo mallet puttery.

Blade je tradiční tvar hlavy putteru pro hráče, kteří hrají rovné putty. Jsou vhodné pro tvrdé a rychlé greeny a vyžadují opravdu jemnou práci.

Periferně vyvážené jsou vlastně jen evolucí blade putterů. Jsou tenčí, delší a mají obvykle dováženou patku nebo špičku hlavy pro větší odpouštění chyb.

Mallet puttery umí už díky svému tvaru nejvíce odpouštět ze všech. Mají obvykle těžiště umístěno nejníže, což je výhodou pro hráče, kteří neumí trefit míček přesně na střed. Obvykle jsou zde použity i další pomůcky, které vám puttování usnadní. A také se obvykle hráčům nejvíce líbí.


Typy putterů

Mezi puttery najdete jen dva typy. Vyvážené do hlavy nebo do špičky.

Do hlavy vyvážené puttery budou mít vždy konec hole ohnutý lehce nahoru a váha bude umístěna přímo pod osu shaftu.

Znamená to, že při nápřahu se hlava hole méně otevře, při švihu se bude také méně zavírat. Je tedy ideální pro hráče, kteří umí trefovat míček přesně a rovně.

Do špičky vyvážené hole jsou pravým opakem. Umí se více otevírat a zavírat. Těžiště není pod osou shaftu a je více umístěno na střed hlavy. Ideální pro ty, kteří puttují po oblouku.


Úderová plocha

I zde existují tři typy úderové plošky, kovové, nekovové a drážkované.

Kovové puttery mohou mít úderovou plochu z různých materiálů. Obvykle se používá ocel, bronz, hliník, mosaz, měď, zinek nebo titan. Tyto hlavy jsou ideální pro hráče, kteří chtějí mít lepší kontrolovaný pocit při dotyku míčku. Mají obvykle měkčí zvuk.

Nekovové jsou naopak lehčí, což je také jejich největší výhodou a váha může být přerozdělena na jiné části hlavy.

Přidáním ušetřené váhy do patky nebo špičky hlavy se dosahuje většího odpouštění chyby. Nekovová vložka také poskytuje měkčí pocit při úderu a je ideální pro hráče, kteří dávají přednost větší úderové síle.

Drážkované mohou být kombinací obou. Mohou mít jak kovovou, tak nekovovou vložku, drážky na líci hole pomáhají hráči zahrát rovnou linii dráhy puttu.

Drážky také pomáhají nadzvednout míček lehce nad povrch greenu a udělují mu rotaci.


Délka putteru

Nalezení správné délky putteru je klíčem ke zlepšení čistoty úderu, konzistence a sebedůvěry.

Podle pravidel je minimální délka shaftu 18 palců (0,457 metru), maximální délka není pravidly omezena. V současné době však najdete tři standardní délky: tradiční, belly a dlouhé.

Tradiční a nejpoužívanější délka shaftů je od 32 (0,813) do 36 palců (0,914 m).

Nicméně od 1. ledna 2016 dochází k zákazu kotvení a belly nebo dlouhé puttery tak mohou být mimo hru.

Co pravidla povolují je pouze kotvení o druhou ruku nebo předloktí.

Zde se tedy uplatní delší puttery, které můžete opřít od předloktí druhé ruky tak, jak třeba puttuje Matt Kuchar. Ideální způsob pro hráče, kteří při úderu zalamují zápěstí.


Lie

Nastavení úhlu lie se používá nejen u běžných holí, ale také u putterů. Běžné nastavení je 70° a jakákoliv odchylka vám může velmi zkomplikovat hru.

Spodní strana putteru by měla ležet naprosto rovně na greenu. V případě, že by se země nejdříve dotkla patka nebo špička hole, bude se mít tendenci otočit a ránu zatáhnout nebo vyhodit. Ránu obvykle zkazíte.


Loft

Bývá často přehlížen, ale svůj účel má u putterů také loft, který pomáhá míčku se odlepit od země.

Obvyklé nastavení bývá 2 až 4°. Za posledních 100 let se loft snížil až na úplné minimum. Je to hlavně z důvodu použití nových materiálů a zlepšené údržbě greenů.

Loft pomáhá míčku do vzduchu, který zhruba prvních 15 % dráhy letí vzduchem a poté se teprve dotkne povrchu a začne rolovat.


MOI

Moment of Inertia, tedy torze hlavy je dalším důležitým parametrem. Čím větší MOI, tím větší odolnost proti přetočení hlavy v případě, že neudeříte míček přesně na „sweet spot“.

MOI ovlivňuje i váha putteru, kdy je hmotnost rozdělena do stran nebo zadní části putteru, což zvyšuje odolnost vůči přetočení a hůl tak dokáže více odpouštět chyby při zasažení míčku.


Sweet Spot

Také každý putter má „sweet spot“. Pravidlem ale není, že by byl vždy uprostřed hole a jeho přesné trefení je klíčem k dobrému puttování.

„Sweet spot“ bývá obvykle na putteru naznačen přímo výrobcem. Pokud není, musíte si ho sami pomocí poklepání na hlavu hole najít.


Gripy

Jsou jedinou částí hole, se kterou vaše ruce přijdou do styku a mají největší vliv na pocit a celkově vaše puttování.

Jsou k dispozici ve všech možných délkách, tloušťkách, tvarech a materiálech.

V podstatě ale platí, že čím lehčí bude grip, tím těžší bude pocitově hlava hole a naopak. A čím tvrdší bude grip, tím větší dostanete zpětnou vazbu při úderu, a zase naopak.

Delší gripy dávají hráči více možnosti kde a jak držet hůl a pomáhají lepšímu vyvážení hole.

Dnes jsou ve stále větší oblibě silné gripy. Pomáhají více do hry zapojit ramena a hlavně, eliminují chyby způsobené zalamováním nebo nežádoucím pohybem zápěstí.


A jak na nový driver? To si přečtete ZDE
NOVÝ DRIVER? Co byste měli vědět, než si ho koupíte

Zdroj: GolfMagic.com


5 / 5 (21×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.