NOVÝ DRIVER? Co byste měli vědět, než si ho koupíte

Nejdražší a nejdelší hůl v bagu bývá driver. Je to také nástroj, který se nejvíc dostává do hry na odpališti. Mnohokrát i tam, kde vůbec není potřeba, ale na druhou stranu je synonymem ega, délky, síly a dodává hře ten největší adrenalin. Ale jak si ho správně vybrat a co o něm vědět?

Více o: Golfové vybavení

driver-main.jpg

Je spousta parametrů, podle kterých byste měli vybírat. Ne každý driver vám bude sedět a ne každý driver vám dá maximum toho, co s ním dokážete.Aby se nestalo, že delší budete třeba trojkou dřevem, zkuste se zaměřit na tyto drobnosti.

U driveru hodně TOTIŽ záleží na tom, zda vám padne do ruky, zda a jak rychle vás unaví a proč a jak je někdy lepší obětovat délku SHAFTU ve prospěch přesnosti.


Na velikosti hlavy záleží

Alespoň podle pravidel golfu, kde je maximem 460 kubických centimetrů (cc). Pokud vám někdo nabídne větší objem, pomůže vám tak akorát k diskvalifikaci.

Většina hlav tak má velikost někde od 440cc pro ty, kteří raději vyšší rány až po zmíněných 460cc pro ty, kteří chtějí, aby jim hlava občas ne příliš přesně trefenou ránu odpustila.

Zde tedy platí podobné pravidlo jako u želez. Čím menší hlava, tím náročnější na přesnost, čím větší, tím milostivější k těm méně dobře trefeným odpalům.


Použité materiály

Dávno už jsou pryč ty doby, kdy se na hlavy dog používalo dřevo nebo obyčejné kovy. Poslední módní výstřelky jsou vyrobeny z titanu nebo karbonových kompozitů, případně z jejich kombinace.

Zatím vede titan, který je lehký, pevný, dá se dobře tvarovat a je levnější. Tyto materiály nám právě daly možnost koupit hlavy 460cc, aniž by se navýšila jejich váha.

Znamená to jediné, golfista může dosáhnout vyšší švihové rychlosti, odpálit míček dál a přesněji. „Sweet spot“ se několikanásobně zvětšil a hole tak daleko více odpouštějí.


Moment setrvačnosti, nebo-li MOI

Nikdy jste tento výraz neslyšeli? Pak si zapište, že znamená Moment of inertia, tedy něco jako torze nebo setrvačnost hlavy driveru a jde o jediné. Opět o odpouštění nebo zkroucení hlavy hole pokud netrefíte míček přesně na střed.

Čím vyšší MOI, tím méně torze a tím méně vyhozených nebo zatažených ran.

Pokud tedy trefíte míček špičkou nebo patkou, hlava se nezkroutí a míček odletí v požadovaném směru.

Čím vyšší MOI, tím je obvykle i vyšší cena, ale odpustky nikdy nebyly zdarma.


Centre of gravity (CG)

Opět jeden z běžných pojmů, se kterým se při výběru nového driveru setkáte. Jde o vyvážení hlavy nebo, chcete-li bod, kde má hlava pomyslný střed (těžiště), ale pozor, každý výrobce o něm má jinou představu.

CG bod se může pohybovat vertikálně, horizontálně a také dopředu nebo dozadu. A někdy jej lze také nastavit podle potřeb hráče.

TaylorMade umisťuje CG níže a dopředu, Ping níže a dozadu, Callaway nabízí nastavitelnou výšku.

Je to chůze v minovém poli a jediná šance, jak najít správný bod CG je fitting, kde si můžete všechny varianty vyzkoušet. Je to pocitovka, která může hodně pomoci stejně, jako uškodit.

Obecně platí, že umístění bodu CG níže a dozadu pomáhá míčku do vzduchu a dává mu více spinu. Hlavy vám více odpustí, obvykle mají také vyšší MOI.

Naopak posunutí CG dopředu sice dá míčku vyšší rychlost, nižší trajektorii, ale ubere spin a sníží MOI.

Tak, a vyberte si. Fittéři by vám řekli, že hledání optimálního bodu CG je někdy jako hledání Svatého grálu nebo bodu G. Je nenalezitelný.


Loft a Lie

Ano, také u driveru je potřeba pohrát si s loftem a liem.

Loft je obvykle v nabídce po půl stupních od 8° do 13°. Hlavy s nižším loftem nelétají tak vysoko, ale létají dále, ale od hráče vyžadují vyšší švihovou rychlost.

Máte-li pomalejší švih, na hole se single loftem raději zapomeňte.

Hlavy s vyšším loftem jsou vhodné pro hráče s pomalým švihem a pomáhají míčku do vzduchu. Přesto nejběžnějším loftem je 10,5°, který vyhovuje většině rekreačních hráčů a pokud po něm sáhnete, chybu určitě neuděláte.

A Lie? Tady je to trochu jinak než u želez. V dnešní době, kdy si můžete s hlavou driveru hrát a nastavovat si ho podle libosti, musíte si uvědomit jednu maličkost, přenastavením loftu se vám lehce změní také lie.

Co to znamená? Jediné, změnou lie, tedy úhlu hlavy vůči zemi, se změní i postavení hlavy hole vůči míčku při založení a to vám trochu pozmění horizontální trajektorii míčku. A to doprava nebo – a světe div se – doleva.

Někteří výrobci tuto lehkou disproporci maskují nastavením hole na draw nebo fade, ale je to blbost, jen možná vedlejší produkt.

POZOR NA PRAVIDLA!!
Na co byste ovšem neměli zapomenout, je pravidlo, které vám zakazuje jakoukoliv manipulaci s holí v průběhu soutěžního kola. Kličku si tak raději s sebou na turnaj neberte, a už vůbec si nehrajte s nastavením hlavy. Mohla by vám hrozit diskvalifikace.


Otevřená nebo zavřená?

Měnit nemusíte jen loft, měnit obvykle můžete i úhel nastavení hlavy v impaktu.

Nastavení square, tedy rovně, je stav, kdy hlava míří přímo k cíly. Pokud se odklání od hráče, je otevřená, pokud k hráči, je zavřená.

Otevřená hlava zmenšuje loft, zavřená ho zvyšuje. Otevřená omezuje hook (zatažená rána doleva), zavřená slice (vyhozená rána doprava). Pro leváky platí přesně opačně.


Závažíčka

Tady už se trochu blížíme k alchymii. Posouváním závažíček po hlavě hole můžete ovlivňovat jak CG, tak MOI, což může mít zásadní význam pro vaše rány. Obvykle to některé drivery nabízí a rozptyl mají od jedno až po 20 gramů.

Posouváním závaží k patce hole stimulujete draw, opačným směrem fade. Pokud toužíte po vyšší trajektorii rány, stačí závažíčka posunout dozadu.

Viděl jsem to na hřišti, ale moc to nefungovalo. Obvykle se hráč více věnoval nastavení hole, než správnému švihu a směru rány. Jedna rána šla do lesa doprava, druhá do lesa doleva.

A tím celá alchymie nastavení skončila a kamarád se zase začal soustředit na golf. Tohle raději zkoušejte na drivingu, ne na hřišti.


Koeficient restituce (COR)

Ani to jste možná nikdy neslyšeli. Má i jiný název – Characteristic Time (CT), ale nehrajme si na raketovou vědu, ideální COR je 1, tedy 100% přenesení energie z hlavy hole na míček, ale to není z fyzikálního pohledu bohužel možné.

COR u holí je běžně nastaven na 0,83, což znamená, že se vám nepodaří přenést maximálně 83 % energie do míčku. A neptejte se mě proč. Nevím.


Smash factor

Asi ten nejvíc cool parametr, který by vás mohl zajímat a neříká nic jiného, než to, kolik energie jste schopni přenést na míček. A jednoduchý je také výpočet. Stačí vydělit rychlost míčku vaší švihovou rychlostí.

Je to vlastně pro golfisty pochopitelnější parametr než vědecky používaný COR.

Odpálíte-li tedy například míček rychlostí 150 mil v hodině rychlostí hole 100 mil v hodině, dostanete cool smash factor 1,50 a fittér bude jásat.

Smash factor s hodnotou 1,5 je prostě ideální a budete vědět, že vaše švihová rychlost sedí k rychlosti, jakou vaše energie přes hlavu hole předá míčku.


Švihová váha

Vědět, kolik by váš driver měl celkově vážit je zásadní. Celková váha se skládá nejen z váhy hlavy hole, ale také z váhy shaftu a jaký by měl být jejich poměr.

Celková hmotnost by navíc měla co nejvíce vyhovovat vaší fyzické síle, rychlosti švihu a golfovým schopnostem. Hrát s co možná nejlehčím driverem k vašim schopnostem vám dramaticky zvýší procento dobře trefených ran.

Otázka pocitu a pro dobrého fittéra, který by vám měl umět poradit.


Pružnost shaftu

Shafty jsou nejdůležitější částí všech holí, o to více u driverů.

Lehčí a pružnější shafty vám pomohou dostat snadněji míček do vzduchu, na vyšší trajektorii a rány budou mít tendenci zatáčet zprava doleva - draw.

Těžší a tužší shafty odpálí míčky naopak na nižší letovou dráhu a jen doprava – vyhodíte je nebo zahrajete lehký slice.

Opět zde platí pravidlo najít ten nejvhodnější shaft pro vaši hru, vaši švihovou rychlost a fyzickou připravenost.

Počítat musíte i s tím, že během soutěžního kola do hry velmi zásadně zasahuje únava a na konci už nejste schopni té počáteční švihové rychlosti dosáhnout, což vede ke zbytečným chybám. Míčky se nezvednou a budete je pravděpodobně vyhazovat doprava.

Shafty se běžně dodávají jako měkčí - Regular (R), tužší – Stiff (S) nebo extra tuhé – Extra Stiff (XS).

Další dělení je na lehké nebo dámské (L), seniorské (A), ještě tužší (XXS) a nebo úplný úlet super extra tuhé pro kulturisty (XXXS).

Shaft byste si měli vybírat tak, jak šviháte třeba po dvanácté jamce a raději na začátku švihat volněji, třeba na 80 %.


Délka shaftu

Maximální délka je 48 palců (1,22 metru), ale běžně jsou v prodeji standardní shafty s délkou od 45 do 46 palců, což je optimální délka pro poměr délka odpalu a přesnost.

I když delší shafty generují vyšší rychlost a tím i vzdálenost, snižují přesnost a pokud zrovna nehrajete basketball a nejste podkošovým hráčem, neměli byste sahat po ničem, co by délku 45 palců (1,14 metru) přesahovalo.

Naopak trend je právě opačný a většina nejlepších hráčů hraje s kratšími shafty. Dustin Johnson má ve výbavě driver s délkou shaftu 42,5 palce (1,07 metru), který mu pomáhá v přesnosti zasahování fairwayí.

Zkracování shaftů platí nejen pro driver, ale stále více ho uvidíte také u mini driverů, fairwayových dřev nebo hybridů.

Už víte co a jak? Zkuste si na výběr nového driveru udělat čas, nevybírejte podle toho, čím hraje třeba ranař Dustin Johnson, Bubba Watson nebo Rory McIlroy. Vyzkoušejte si víc modelů a nebojte se experimentovat.

Ve většině prodejen jsou k dispozici testovací hole a možnost kombinace shaftů a hlav driveru vyzkoušet.

V některých vám dokonce změří švihovou rychlost, rychlost letu míčku a řeknou, jaký máte pro danou kombinaci Smash factor. Někde uvidíte i to, kam a jak daleko míčky dokážete odpálit.

Dejte si více ran, možná zjistíte, že po desátém drivu se vám švihová rychlost dramaticky zpomaluje, stiff začíná škodit a regule vám dá lepší pocit.

Dnes už se hlavy ani shafty tak snadno nekroutí a zvládnou i vyšší vstupní švihovou rychlost. Pocitově vám budou příjemnější a v závěru kola vás spíš podrží. Bude se vám hrát lehčeji.

Ano, i driver se fittuje. Nemusí pro vás být zrovna speciálně vyroben, ale můžete si vybrat ten, který vám pomůže a který bude sedět vašim schopnostem.

Nikoliv ten, kterému se musíte přizpůsobovat vy. I když se vám tak líbí jeho tvar a zvuk, a shaft, a vůbec.


A jak na nová železa? To si přečtete ZDE
>> NOVÁ ŽELEZA? Co byste měli vědět, než si je koupíte

Zdroj: GolfMagic.com


4.9 / 5 (30×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.