NOVÁ ŽELEZA? Co byste měli vědět, než si je koupíte

Je konec sezony, konec roku a mnozí z vás určitě přemýšleli o tom, že s tím starým železem to nějak doklepe a na novou sezonu už si koupí něco nového. Zima je nejlepší čas na přezbrojení, protože s novým materiálem to nebude tak snadné a bude od vás chtít něco víc. Jak to ale s těmi železy je, co je co, proč se čemu jak říká a jak funguje?

Více o: Golfové vybavení

zeleza-jak-na-ne.jpg

Přiznám se, že ani mě někdy nejsou některé výrazy úplně jasné a argument typu: „Ping má větší offset a kdo s ním jednou hrál, nikdy s jinou holí hrát nebude!“ nějak neberu. Stejně tak neberu dogma, že grafit je jen pro dámy a chlap hraje tvrdým ocelovým shaftem.

Navíc železa mají v našem golfovém životě těžký úkol. Měla by nám dát správnou délku, občas něco odpustit a hlavně, dát nám přesnost při hře do greenu. To, že jsou dobře vyrobena je dnes standard, přesto se mohou v mnohém lišit.

A liší se ve velikosti, tvaru, estetice a pořád by měly být těmi nejuniverzálnějšími holemi v našem bagu.

Jak to tedy s tím železem je?


Hlava litá nebo kovaná?

FORGED nebo CAST?

Není to nic jiného, než jak je hlava hole vyrobena.

Buď je vykovaná z jednoho kusu měkké oceli a tím hráč dostává měkčí pocit při hře. Je tvarově jednodušší a méně vydrží. Více kouše a méně neodpouští. Dnes s nimi neuvidíte ani všechny profesionálních hráčů.

Lité hlavy se vyrábějí odléváním do formy, což umožňuje výrobci používat jiné slitiny kovu a tvarovat složitější modely hlav. Je to levnější proces výroby, hlavy jsou obvykle tvrdší a možná občas líbivější.

Mají jinak rozloženou hmotnost a hlavně, více odpouštějí. Zvláště u delších želez, kde je očekávána větší směrová přesnost. Hrát s nimi není žádná ostuda.


Žiletka nebo tzv. Cavity Back?

BLADE nebo CAVITY BACK?

Žiletky mají tenkou horní hranu i patku a hlavně mají relativně velmi malý „sweet spot“.

Váha je rozložena rovnoměrně po celé hlavě a poskytuje lepší kontrolu nad míčkem a lepší pocit z trefené rány.

Obecně jsou vhodnější pro opravdu dobré hráče nebo ty, kteří mají své rány opravdu pod kontrolou. Neodpouštějí nic.

Dnes s nimi nehraje většina mladých profesionálů, ani Jordan Spieth.

„Cavity Back“, tedy ty hole se zadní dutinou více rozkládají hmotnost na celou hůl, což zvyšuje odpouštění chyb. Hlavy jsou obvykle větší a pocit nikdy nebude takový, jako u žiletek. Mají větší „sweet spot“ a jsou vhodné pro vyšší handicapy.

Nikdo netrefuje míčky naprosto přesně a vždy je lepší bezpečná než zkažená rána.


Offset

Není nic jiného, než odsazení náběžné hrany hlavy hole od shaftu. Měl by pomáhat hráči lépe trefovat míčky tedy, udržet ruce před míčkem tím, že lehce drží hlavu hole za míčkem.

Používají se více u holí pro pokročilé hráče.


Ocel nebo grafit?

Ocelový shaft je pevnější a samozřejmě také těžší než grafitový, což znamená, že je také přesnější, ale vyžaduje více síly a rychlosti při švihu.

Grafitové, lehčí shafty vás tolik neunaví a paradoxně vám někdy dají i delší rány. Jejich nevýhodou je menší konzistence a nabízejí méně zpětné vazby. Nicméně.

Obecně platí, že ocelové shafty jsou upřednostňovány výkonnostními hráči, kteří mají vyšší švihovou rychlost a vyžadují větší kontrolu nad míčkem.

Shaft je motor celé hole. Zatímco hlava a grip jsou jeho součástí. Nesprávný shaft vám dokáže zkazit víc ran, než špatný švih.


Pružnost shaftu

Shafty se prodávají s různou pružností. Od těch měkkých až po ty super tvrdé. Čím tvrdší, tím přesnější, ale také vyžadují své. Třeba rychlý a konzistentní švih, a více vás utahají. Chtějí tedy své, včetně dobré fyzické přípravy.

Měkké shafty jsou naopak pro línější hráče s pomalejší švihovou rychlostí. Nevyžadují ani trefovat přesně „sweet spot“. Odpouštějí.

Platí pravidlo, že pokud se nesejde správná tvrdost shaftu se švihovou rychlostí, můžete očekávat nejen ztrátu energie, ale také násobení chyb.


Jak poskládat svůj správný set

Již dávno neplatí pravidlo, že všechny hole v bagu musí být ze stejné série nebo stejné řady. „Combo nebo poskládané“ sety dnes začínají být běžnou věcí a jde o správný výběr holí, které vám budou nejlépe pro daný typ rány sedět nebo v daných možnostech odpouštět.

Běžná je kombinace litých a kovaných hlav, běžná je i kombinace dvou modelových řad pro různé délky holí. Pravidlem je, že čím delší hůl, tím větší by mělo být její odpouštění chyb. Čím kratší, tím by měly být naopak přesnější a ostřejší.

Dnes se obvykle kombinují například hole Titleist AP1 a AP2. AP1 pro delší železa – více odpouštějí i při zachování délky ran a AP2 pro kratší železa – jsou ostřejší, ale přesnější. Při fittingu je tuto sadu možné bez problému objednat.

Dnes jsou navíc v nabídce i tzv. drivingová železa, se kterými se hraje z týčka, neztrácejí na délce, mají větší přesnost a dokážou hodně odpustit. Obvykle to jsou hole s číslem 2 nebo 3, kterými lze hrát ploché rány pod větrem a s větším doběhem po fairwayi.


Loft a Lie

Oba tyto opomíjené parametry jsou velmi důležité pro váš švih. Zatímco lie je úhel, jaký by měl svírat shaft hole oproti zemi, loft je naopak úhel, který svírá hlava hole vůči podložce.

Pokud je lie příliš strmý, zakopete do země patku hole a budete hrát doleva, a naopak, škrtnete o zem špičkou hlavy a vyhodíte míček doprava. Nehledě na samotné špatné založení hole a délku shaftu.

Loft naopak uděluje míčku úhel stoupání. Větší loft bude posílat míčky výš, nižší níž. Správné rozložení loftů u setů je důležité pro délku nebo rozdíly délek mezi jednotlivými holemi.

Menší rozdíly by měli být u wedgí, větší u delších želez, kde se dá délka rány upravit zkrácením držení hole.


Bounce

Není nic jiného než to, co sedí na zemi a co pomáhá holi procházet terénem. Je jedno, zda to je tráva, hlína nebo písek. Navíc dokáže udržet hůl ve směru švihu a zamezuje kroucení při styku s podložkou.

Bounce je od tenkého až po extrémně tlustý. Silnější bounce pomáhá holi klouzat po povrchu, má nižší těžiště a pomáhá míčku více stoupat.

Tenčí bounce najdete u žiletek nebo kovaných holí, lité cavity back jsou naopak silnější a více odpouštějí.


Horní hrana

Má podobné vlastnosti jako bounce. Silnější najdete u kovaných, tenčí u žiletek. Silnější více odpouštějí, pokud trefíte míček nad „sweet spotem“. Hlavy mají větší hmotnost.

Žiletky mají zákonitě horní hranu tenčí a vyžadují větší přesnost při trefování ran. Neodpouštějí pokud netrefíte míček přesně.


Fitting

Není nic jiného, než přizpůsobení holí vašemu švihu. Fitter pro vás obvykle najde optimální kombinaci hlav, pružnosti a pevnosti shaftů, lie, loftů, celkové váhy holí a výběru optimálního setu.

Technologie se mění, mění se styl hry a mění se i váš švih. To co mohlo fungovat před dvěma lety, nemusí platit teď, když si budete nové hole vybírat.

Změna holí přináší své problémy a někdy si na ně budete muset déle zvykat, ale hole vyrobené na míru nebo dle specifik vaší hry vám pomohou hrát lepší golf.

Nebojte se kombinovat to, co opravdu a pro jakou ránu potřebujete. Nenechte se zlákat nabídkovými sety a postavte si své pomocníky podle potřeb.

Obvykle stejně časem zjistíte, že některé své miláčky berete na hřiště jen na výlet a nikdy si nezahrají.
I v případě holí platí, že méně je někdy více a spíše, než jedno esko jsou lepší dvě dobře odstupňované wedge.

Stejně tak je to u dlouhých želez. Nemusí být zrovna z jednoho setu, lepší je specifická hůl, na přesně daný účel než ta, kterou dostanete v setu, a jednou stejně zůstane doma.

Obvyklé fungující sety se dnes dají namíchat a při fitingu si můžete vybrat jen to, co opravdu potřebujete, nebo, chcete-li to, s čím opravdu hrajete.

A jak vybrat správný fitting. To je kapitola sama pro sebe. Někde je to jen marketingový nástroj jak prodat více holí, jinde se o vás opravdu dobře postarají a budeme se tím zabývat samostatně jindy.

Zdroj: GolfMagic.com


4.9 / 5 (34×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.