Co je povoleno a co už je od 1. ledna v puttování zakázáno?

Ještě než se podíváme na otázku jak a proč vybrat nový putter, je dobré se podívat na nová pravidla, která budou platit od 1. ledna 2016 a týkají se právě puttování. Končí tzv. belly puttery a je zákaz kotvení, i když, není to až tak jednoduché a něco jde, něco jiného už je za hranou pravidel. Jak to tedy je a co přesně říká nové Pravidlo 14-1b?

Více o: Golfová pravidla

profimedia-0243873367.jpg
Ian Poulter
Foto: © Profimedia

Až se vydáte po Silvestru na golfové hřiště, zkontrolujte si jaký putter si s sebou na hřiště berete. Nestane se, že by právě ten váš nebyl povolen, ale hrát s ním budete muset jinak. Vstupuje totiž v platnost nové Pravidlo 14-1b.

Podstatou pravidla je pokusit vrátit hru tam, kde kdysi byla, tedy puttovat pouze rukama, nikoliv přes ukotvený bod, a to přímo nebo nepřímo přes kotevní bod.

Co tedy Pravidlo 14-1b říká?

„Při provádění uderu hráč nesmí jakýmkoliv způsobem hůl ukotvit, a to buď přímo, nebo použitím kotevního bodu,“ říká Ashley Weller, člen pravidlové komise PGA.

Hůl je zakotvena přímo v případě, že hráč drží hůl tak, že se její část dotýká s jakoukoliv částí těla s výjimkou ruky nebo předloktí.

Kotevní bod je pak místo, kde se hůl dotýká těla a vytváří stabilní ukotvení hole, kolem kterého se může otáčet.

Co se stane s dlouhými puttery?

Pravidlo se netýká vybavení, ale pouze úderu. Odpovídal-li tedy váš putter pravidlům v roce 2015, bude odpovídat i v příštím roce a není důvod jej zahazovat nebo nechávat doma.

Je to jen tak, že puttovat s ním musíte jinak, a to nejen na greenu, ale při jakékoliv ráně na hřišti.

Jaké rány nejsou povoleny?

Dva příklady jasně ukazují, co přímé a nepřímé kotvení je. Dotýká-li se hůl těla, a to přímo nebo přes ruku, je to kotvení, a to už bude zakázáno.

Jaké rány jsou naopak povoleny?

Hráči mohou nadále opírat hůl proti druhé ruce nebo předloktí a používat dlouhý putter tak, jako třeba Matt Kuchar nebo Keegan Bradley.

Povoleno je totiž kotvení rukou nebo předloktím. Jak pravidlo říká, hůl je možné opřít o druhou ruku, zápěstí nebo předloktí (Rozhodnutí 14-1b/3).


I když záměrem bylo vrátit hru k puttování oběma rukama a klasickým švihem, i po prvním lednu můžete jednu ruku použít jako oporu a druhou pro pohyb.

Možná příliš málo a možná příliš pozdě. Přesto nové pravidlo je tady. Trvalo to tři roky, kdy se o změně pravidla rokovalo, napsalo mnoho komentářů pto a proti a kdy byly podávány protesty nebo protinávrhy.

Ať tak či onak, je to konečně tady. Svůj starý putter vyhazovat nemusíte, pokud ale neodpovídal pravidlům letos, nebude ani v roce 2016. Používali jste k puttování kotvení, je konec a pojďme si zkusit na změny zvyknout.

Zdroj: GolfMagic.com


4.9 / 5 (17×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.