Na Mnichu je golf, který stojí i za dlouho cestu odkudkoliv

Na Mnich do Nové Bystřice je to kus cesty. Koneckonců jedete do Kanady, tedy té české, kousek od Jindřichova Hradce, a jen z Prahy počítejte raději, i s novým kouskem dálnice za Táborem, minimálně se dvěma hodinami. Pokud se nenecháte odradit, nebudete litovat. Mnich je místo, kam se jezdí pro radost a golf, který stojí za to.

Více o: Česká hřiště , Mnich , Recenze

20150528_115824.jpg
Golfresort Monachus Mnich
Foto: © GOLFee.cz
Prohlédnout další fotky
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich
 • Golfresort Monachus Mnich

Již velmi dlouho jsem od nikoho neslyšel "Jedu na Mnich, byl jsem v Nové Bystřice" nebo jen "Pojeď do jižních Čech, na to hřiště kousek od Haugslagu". Je to z Prahy daleko a nikomu se nechce tak dlouhou cestu jen pro jednu hru podniknout. Je a není to pravda.

Hřiště Mnich za tu dlouhou cestu stojí. Navíc už je zase o 20 minut blíž a cesta po novém kousku dálnice okolo Tábora pěkně odsýpá. Dnes už z Prahy na Mnich dojedete bez problémů pod dvě hodiny. A pak už vás čeká ta nádhera české Kanady.

Vlastně už v klubovně. Z venku se moc nezměnilo. Za to uvnitř vás bude čekat zcela nový interiér, který kombinuje funkci klubovny, restaurace a prodejny. Vše pěkně přehledně a pohromadě. Do hry, v prodejně a u baru vás obslouží téměř na jednom místě.

Změny na hřišti nehledejte. Není co měnit. Design, pod který se zde podepsali bratři Hauserovi je dokonalý. Jako jedno z mála hřišť má par 73 a na druhé devítce tak najdete o jeden par 5 víc. Přesto není nejdelší a tak vám žádné rány navíc nepřidá, není to potřeba.

Už na první devítce poznáte, že greeny nejsou tak daleko a fairwaye příjemně široké. Od Mnichu nečekejte žádné dlouhé sportovní hřiště. A v tom je právě jeho krása. Nemusíte být zrovna golfový atlet, abyste do karty zapisovali příjemné výsledky, které se mohou blížit nebo rovnat paru.

Vlastně stačí jen nebláznit, hrát kratší lehké rány a míčky najdete v dostřelové vzdálenosti greenu. S čím si zde architekt ale vyhrál, jsou bunkery. Jako by byly všude a na místech, kde přesně mají být. Tedy, pokud si dobře nepřečtete birdie kartu.

Pokud si ji dobře nastudujete, nemusíte žádný bunker po cestě potkat. Stačí hrát správně, nebo chytře, nebo tak, jak bylo hřiště vymyšleno.

Na prvních devíti jamkách vás může potkat i milé překvapení.

Na čtyřce, která se hraje celá z kopce a pokud sem zavítáte v létě a fairway běhá, můžete si možná poprvé zkusit útok na eagle. Na šanci dostat míček druhou ranou na pětiparu na green ani nemusíte být super dlouhý hráč. Stačí hrát rovně a mít trochu štěstí.

I když se o posledních třech jamkách mluví jako o těžké kombinaci. Jejich nástrahy eliminuje délka. Přesto je lepší se nenechat prvními šesti namlsat a raději pokračovat pokorně až ke klubovně.

Druhá devítka, která vás provede spodní polovinou hřiště už je těžší.

Jamky jsou delší a do hry vstupuje více vody. Více větších rybníků a nástrah v podobě pár ran naslepo nebo do neznámých končin. Zde se ukáže, jak dobře dokážete pracovat s mapkou nebo jaký máte odhad vzdálenosti.

První úskalí přijde na třináctce. Z odpaliště vypadá jako krotký par pět. Široká fairway, téměž bez nebezpečí a výhled z odpaliště na prostornou jihočeskou louku. Nenechte se ošálit. První rána zde nic neřeší. To pravé přijde při druhé, třetí nebo dalších ranách.

Druhou ránu musíte vědět kam hrát. Hraje se naslepo, za cestu a kamenný val do prostoru, který rozhoduje o výsledku. Skončit můžete ve vodě, v obrovském bunkeru, ve vysokém roughu nebo se míček může odrazit od kamenné zídky neznámo kam.

Pokud tuto jamku neznáte, vyplatí se postupovat velmi, velmi opatrně a hrát míčky jen tam, kam vidíte. Nikdy né tam, kam jen tušíte, že byste případně hrát mohli.

Čtrnátka je něco podobného, jen máte o ránu míň. Drive přes horizont a pak dlouhá rána do greenu, který z jedné strany chrání stromy a z druhé hluboký a opravdu velký bunker. Pokud jamku zvládnete, čeká vás už jen závěrečná, lehce linksová kombinace s klubovnou na dohled.

I když na Mnichu platí, že první jamka je vítací, určitě zde neplatí, že poslední je loučící. Není těžká na hru, ale je dlouhá. Pokud nezmobilizujete poslední zbytky sil, bude vám připadat nekonečná a green na konci vám neodpustí také vůbec nic.

Mapku hřiště MONACHUS MNICH naleznete ZDE

Nejvyšší čas utéct do klubovny na něco dobrého před cestou domů.

A věřte, nevěřte, vařit zde opravdu umí. Dali jsme si krkovičku se šťouchaným bramborem a tatarskou omáčkou. Ano, je to trochu zvláštní kombinace, ale jste v jižních Čechách, na hranici s Rakouskem, a chutě zde mohou být trochu jiné.

Mnichu jsem se několik let bránil, není to zrovna výlet na jeden den, ale rozhodně stojí za to. Kousek za Jindřichovým Hradcem si užijete golf v krásné přírodě a na hřišti, o kterém budete ještě dlouho mluvit. Umí dávat i brát, je lesní i polní, je parkové i linksové, a má vše, co má pořadné hřiště mít.

P.S. Jednu malou směrovku Mnich najdete už po cestě, kousek za Kardašovou Řečicí, ale je to jen vesnička, u které hřiště nenajdete. Nenechte se zmást jako my. Ten pravý Mnich, je ještě kousek dál, až za Jindřichovým Hradcem.

4.8 / 5 (31×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.