Grabštejn: Známé i neznámé hřiště na Liberecku

Devítijamkové hřiště pod hradem Grabštejnem je známé jako horské hřiště, je známé jako veřejné hřiště pro začátečníky, je známé jako přírodní hřiště postavené na louce. Nic z toho ovšem není pravda, a navíc se jedná o charakteristiky, které již dávno neplatí.

Více o: Grabštejn , Recenze

_RDP4598.jpg
Foto: © GOLFee.cz
Prohlédnout další fotky
 • Golf Club Grabštejn
 • Golf Club Grabštejn
 • Golf Club Grabštejn
 • Golf Club Grabštejn
 • Golf Club Grabštejn
 • Golf Club Grabštejn

Grabštejn je dnes dospělým hřištěm s technickou náročností a kvalitou, která mile překvapí každého, kdo se na Liberecko vydá. Kdo hřiště Grabštejn nezná, může o něm mít mylné představy. Už sama lokace na úpatí Lužických hor svádí k představě horského hřiště. Opak je pravdou.

Hřiště samo leží v nadmořské výšce pouhých 260 metrů, což je v porovnání s pražskými hřišti jen o 10 metrů výše než Hostivař a o 55 metrů níže než Motol. Tomu odpovídají i klimatické podmínky a celkový srážkový úhrn. Na Grabštejně většinou neprší a je zde tepleji než o pár kilometrů dále v Liberci.

Další ze zajímavostí je fakt, že ač byste předpokládali, že budete hrát stále do kopce, není to pravda. Hřiště je zasazeno do kopcovité krajiny, přesto pouhé tři jamky mají odpaliště umístěna pod úrovní greenů. Šest jamek naopak budete hrát z kopce a green uvidíte přímo pod sebou.

Neplatí ani zažitá představa o hřišti pro začátečníky. Dnešní plně zavlažované hřiště golfistům nabídne vše, co lze od jeho kopcovitého a lesnatého charakteru očekávat. Kratší, ale technicky náročnější jamky, správně dimenzované, ale členité greeny, přehlednost a jedinečnost.

Hřiště je i fyzicky náročné, nejedná se v žádném případě o procházku po louce. Právě naopak. Jamky jsou do krajiny zakomponovány tak, že všechny vedou podél nebo přímo v lese. Snad jen s výjimkou poslední deváté jamky, která se vrací zpět ke klubovně okolo drivingu. Což vyvrací poslední pověru o polním nebo lučním hřišti.

Zajet na Grabštejn opravdu stojí za doporučení. Už pro svou rodinnou a klidnou atmosféru, kterou naleznete v klubovně, cenovou dostupnost nebo fakt, že pokud nenapadne metr sněhu nebo teploty nespadnou hluboko pod bod mrazu, můžete zde hrát bez problémů celý rok.

Architektem je sám majitel hřiště Jan Šefčík, dnes mu s designem pomáhá také hlavní trenér Jakub Daňko, který zde působí již skoro deset let. Za poslední dobu se změnila nejen kvalita, ale také přibyly bunkery a jamky dostaly správný golfový ráz.

HŘIŠTĚ

Hned na odpališti jedničky hrajete přes trojici fairwayových bunkerů, které zde mají nejen svůj estetický význam. Nové a větší bunkery najdete také na trojce nebo osmičce.

Interaktivní mapku hřiště Grabštejn s popisem jamek "Jak hrát", z pohledu jednoho z našich Klubistu Zbyška Zahrádky, naleznete ZDE

K nejzajímavějším jamkám patří jednoznačně dvojice jamek šest a sedm, které jsou umístěny za lesem. Tyto jamky vyžadují své, chce je znát a umět přesnou první ránu, pokud chcete zahrát dobrý výsledek. Přesto nejsou ani pro začínajícího hráče nehratelné a mohou být stejně zábavné. Stačí si jen uvědomit, kolik ran nad par při svém handicapu máte a podle toho přizpůsobit svou strategii.

Poslední dobrou zprávou je pak další rozvoj hřiště. Již dnes na pětce uvidíte základ nové jamky. Další dvě se začnou budovat příští rok a nebude dlouho trvat, Grabštejn bude moci nabídnout nejen dnešních 18, ale celých 27 jamek.

I když je hřiště znormováno pouze pro žlutá a červená odpaliště, dnes má na každé jamce čtyři pozice. Na své si tak přijdou i golfisté s nižšími handicapy, kteří si mohou zahrát z bílých nebo modrých.

CO VÁS JEŠTĚ MŮŽE NALÁKAT

 • V areálu platí denní fee, které je navíc velmi příjemné. Za celý den na hřišti zaplatíte ve všední den 350 a o víkendu nebo svátku pouhých 500 korun.
 • Součástí hřiště je také kratší devítijamková akademie s parem 3. Můžete tak zkombinovat velké hřiště se hrou na tréninkové devitce a nácvikem krátké hry.
 • Přímo nad hřištěm najdete hrad Grabštejn, který po celkové rekonstrukci stojí za návštěvu. V klubovně pak vždy zajímavou a ne drahou nabídku domácí kuchyně.

Hráli jste už na hřišti Grabštejn? Napište nám svůj názor do diskuse nebo přímo do komentáře k hřišti. Za váš názor předem děkujeme.


4.8 / 5 (27×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

 • Home
 • GOLFee
 • GOLF42
 • GOLFfantasy
 • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.