Zrychlete golf, jinak mladí hráči nepřijdou, nechal se slyšet McIlroy

Doba se mění a sporty se musí přizpůsobit. Před stejnou otázkou možná stojí i golf, už jen pro svou velkou časovou náročnost. "Chcele-li ke golfu přitáhnout mladé hráče, musíte ho zrychlit a zatraktivnit,“ vyzvala golfové funkcionáře v rozhovoru pro BBC světová jednička Rory McIlroy. V rozhovoru přiznal i jeden z možných důvodů, proč se nestal britským sportovcem roku.

Více o: Golfová pravidla , Rory McIlroy

452345768.jpg
Rory McIlroy
Foto: Stuart Franklin Getty Images Sport

Lpět na starých principech a omezeních, která golf historicky přináší, dnes hráče spíše odrazuje a nové nedokáže nalákat. Chybí nám druhý boom, který kdysi přinesla éra Tigera Woodse, a ví to i současná světová jednička Rory McIlroy.

K některým problémům současného golfu se vyjádřil v rozhovoru pro BBC a jako jednu z hlavních příčin vidí čas strávený na golfovém hřišti. Doba se zrychluje, přizpůsobit se bude muset i golf.

Alarmující jsou počty hráčů ve věku mezi 16-ti a 25-ti lety. Jejich počet se mezi lety 2009-10 a 2012-13 snížil téměř o polovinu.

"Všechno se velmi zrychlilo, nikdo nemá tolik času, který kdysi míval,“ řekl McIlroy pro BBC 4. "Možná bychom tak měli hledat cesty, jak celou hru zrychlit. Sledovanost se sice zvyšuje, ale hráčů na hřištích ubývá,“.

„Dávno pryč jsou doby, kdy by lidé mohli trávit na hřišti pět nebo šest hodin,“.

"Lidé si užívají hru u televize, ale pryč jsou dny, kdy by stejný čas mohli trávit na golfovém hřišti,“ pokračoval McIlroy.

Jeho slova potvrzuje i tabulka aktivních hráčů ve Velké Británii.

Rok 16-25 let 16+ let
2009-10 95 700 860 900
2010-11 73 100 833 200
2011-12 55 900 850 500
2012-13 52 400 751 900

Golfové autority již obecně reagují a snaží se do golfu přinést některé změny. Jednou z nich může být i přijetí prvních žen do tak tradičního klubu, jako kdysi byl striktně pánský golfový klub Royal & Ancient v St Andrews.

McIlroy si přesto myslí, že doba nazrává na daleko dramatičtější změny.

"Nemyslím si, že by byl někdo, kdo by měl být zásadně proti, zvláště ne pokud by chtěl hru posunout o úroveň výš. Neměly by se měnit formáty turnajů, ty fungují velmi dobře. Jsou to základy golfu... rozhodně se ale nejedná o golf na naší úrovni,“.

McIlroy, který se poprvé proslavil v televizi v devíti letech, když předvedl, jak dokáže zahrát míčky do otevřených dvířek domácí pračky, by chtěl dát mladým lidem další příklady, jak začít s golfem v co nejmaldším věku.

"Mám dojem, že jsem tím doma v Severním Irsku inspiroval mnoho dětí a dostal je tak ke golfu,“.

"Věřím, že bych teď mohl pokračovat nejen doma, ale kdekoliv. Jen proto, že to je tak skvělá hra. Dala mi v životě téměř vše a miloval jsem každou minutu na hřišti. Pokud pozveme ke golfu další, zamilují si ji stejným způsobem,“.

McIlroy se také v minulém týdnu umístil na druhém místě v celonárodní anketě o sportovce roku. První místo bral jezdec Formule 1 Lewis Hamilton.

"Jedním z důvodů, proč se mi nepodařilo zvítězit, může být i fakt, že jsem se na olympijských hrách v Riu v roce 2016 rozhodl reprezentovat Irsko, a nikoliv Velkou Británii,".


Co ukázala vlastní analýza a průzkum BBC

Golf se bezpochyby bude muset přizpůsobit časově. Pro mnoho hráčů je stále větším problémem obhájit si v rodinách svůj čas strávený na golfu.

Změnit by se měla rychlost hry. Nejen přísnějšími sankcemi pro profesionální hráče za zdržování hry, ale pravidly obecně.

Nastavením hřišť s méně drsnými roughy, které by zrychlily hru třeba jen z pohledu zbytečného hledání míčků.

Golfové míčky dnes dokážou doletět opravdu daleko, cesta vede přes zkrácení moderních hřišť, zkrácení odpališť a tím i časového zkrácení turnajových kol.

Více by měla být podporována kratší devítijamková hřiště s přátelštější a rodinnou atmosférou.

Golf je jeden z mála sportů, který mohou hrát celé rodiny. Přesto existuje velmi málo iniciativ, které by právě tuto výhodu dokázaly využít.

Golf by se měl obecně stát více přátelštější, bez zbytečných omezení nebo velkých nároků na hrající veřejnost.


Co si o těchto úvahám myslíte vy? Jste pro nějakou razantnější změnu v pravidlech, která by vedla k menší časové náročnosti na golf? Zapojte se do ankety nebo nám napište svůj názor.


4.8 / 5 (27×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.