V Číně už si komunisté golf zahrají, doba se mění a golf je i ve školách

Vypadá to, že komunistická vláda v Číně nemá na golf zatím jasně vyhraněný názor. V loňském roce byl ještě pro členy strany zakázán, teď by zákaz dokonce zákonem zrušen. A to v úterý 12. dubna 2016. Místní protikorupční agentura prohlásila, že golf je jen sport – není ani dobrý, ani špatný.

Více o: Asijská hřiště

profimedia-0280932858.jpg
Jin Cheng - The Masters 2016
Foto: © Profimedia

Členům strany bylo v Číně od roku 2014 zakázáno přijímat jakékoliv dary spojené nejen s golfem, ale sportem obecně.

Ať se jednalo o členství v golfových klubech, hracích fee nebo členství v jiných sportovních oddílech nebo komunitách.

Přesto platit za golf nebylo považováno za porušení zákona, a golf tak nebyl přímo zakázán, byl jen nepodporován. Teď se situace změnila.

Čínský postoj ke golfu v průběhu let kolísá. Dlouho byl považován za západní přežitek a hra samotná byla mimo zákon postavena již za Mao Ce-tungovi Kulturní revoluce v roce 1949.

Po roce 1980 se ale i přes stále platný zákon začal stávat stále populárnější.

Země poté dokonce v roce 2004 vydala oficiální moratorium (zmrazení zákona) na výstavbu nových golfových hřišť.
Výstavba tak začal prudce růst a přinesla s sebou řadu korupčních skandálů.

Dnes je dokonce golf v Číně podporován i na základních školách a jedna, vládou přímo podporovaná škola, která má golf jako hlavní předmět výuky.

Přímo vládou podporovanou školou s výukou golfu je Experimentální škola cizích jazyků v Šanghaji.  Od roku 2015 ji navštěvuje 400 studentů.

„Golf je ideálním sportem nejen pro z pohledu vývoje žáků, ale také z pohledu mezinárodní etikety a vývoje charakteru studentů,“ řekl již v minulém roce zástupce školy Xia Haiping.

Návrat golfu na olympijské hry může právě rozhodnutí vládnoucí strany velmi ovlivnit.

Čínská snaha přivézt z jakýchkoliv her nebo sportovních akcí co možná největší počet medailí je obecně známý a samotná vláda nešetří prostředky na nábor nejlepších sportovců a trenérů pro výchovu vlastních budoucích šampionů.

Čínský ženský golf je monetárně v mnohem lepší pozici než mužský a šance na zisk jedné z olympijských medailí se přímo od ženských zástupkyň v Riu de Janeiru očekává.

Zatímco čínský mužský golf nemá jediného zástupce ve světové top 100, Číňanka Shanshan Feng je monetárně ženskou světovou jedenáctkou a Xiyu Lin je v Rolex Rankings na 49. pozici.

Vláda dokonce již v roce 2013, jako poradce čínského olympijského týmu, angažovala Australana Grega Normana.

Vypadá to, že už ani v Číně není golf na černé listině a jsou do něj investovány velké státní prostředky.


4.9 / 5 (15×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.