Startovní pole je dálnice plná aut, je pomalá a nemá se kam pohnout

Pokud nemáte prostor, kam byste hráče mohli popohnat, je to vždy problém. Vždy se najde někdo, kdo provoz na dálnici jménem PGA Tour dokáže přibrzdit. Jak je to s tresty za pomalou hru mezi profesionálními hráči, dostávají finanční pokuty nebo je to stojí rány navíc? Pomalost obecně řeší také R&A v St Andrews. Do průzkumu se můžete zapojit i vy, stačí vyplnit dotazník a odeslat.

Více o: Ben Crane , Golfová pravidla , PGA Tour

154432201.jpg
Ben Crane
Foto: Sam Greenwood Getty Images Sport

"Průběžně kontrolujeme všechny skupiny na hřišti,“ říká  Slugger White, vícepresident pro pravidla na PGA Tour.  

Je také jedním z 15 rozhodčích, kteří pracují pro PGA Tour na plný úvazek. Na hřišti jich ale najdete jen 7, ostatní už jsou na dalším hřišti, kde probíhá příprava následujícího turnaje.

"Nehrajeme ani rychleji, ani pomaleji, než jsme hráli třeba v roce 1976,“ říká White. "Problém je v tom, že dnes je na hřišti třeba 156 hráčů ve 26ti skupinách a na všech 18 jamkách,“.

Podle pravidel PGA Tour má první hráč na míčku na svou přípravu 60 vteřin, každý další hráč pak jen 40.

Pokud se kdokoliv proti tomuto pravidlu proviní, dostane tzv. „špatný čas“. 

Za druhý špatný čas v jednom kole už dostává penalizaci v podobě jedné trestné rány. Ale to se stává jen velmi výjimečně.

K tomu patří i finanční postih ve výši 5000 dolarů. Pokud by se jednalo o třetí a další proviněníí, pokuta se navyšuje na 10 tisíc dolarů.

Má-li hráč v průběhu jedné sezony 10 provinění, pokuta se zvyšuje na 20 tisíc dolarů.

"Několikrát jsme už museli k sankcím přistoupit,“ říká White. "Také se snažíme částky zvýšit, ale zatím marně. Hráči dnes vydělávají tak velké peníze, že pokuty jsou pro ně zanedbatelné,“.

White by to měl dobře vědět. Je to sice už poměrně dávno, kdy sám hrál na PGA Tour a za celou sezonu si v roce 1979 dokázal vyhrát něco málo přes 32 tisíc dolarů.

Dnes je finanční situace hráčů úplně jiná.

Je tedy vůbec možné něco proti pomalé hře dělat?

"Nic moc,“ odpovídá White. "Ne každý souhlasí s našimi argumenty, a i když máme výstupy, které spíše podporují argumenty hráčů,  je dnes typické, že i menší turnaje se 120 hráči se hrají déle než pět hodin,“.

"Ti kluci dobře vědí, že jediné, co jim hrozí, je finanční pokuta. Při jejich dnešních příjmech to pro ně nic neznamená,“  potvrdil sám jeden z profesionálních hráčů William McGirt a myslí si, že jednou z možných cest je informovanost a vzdělávání.

"Jednou z věcí, jak hru urychlit, je dát hráči jasně na vědomí, že je pomalý,“ říká sám McGirt.

"Devadesát pět procent hráčů neví o tom, že hrají pomalu. Ben Crane to třeba už ví, a pracuje na tom. Dnes už je schopen svou hru na hřišti urychlit a vrátit se zpět na svůj čas,“.


A Ben Crane to opravdu ví.

Tvrdě pracuje na zrychlení hry a dokonce si ze svého problému dokáže udělat legraci.


Zapojte se do diskuse s R&A

Pomalost hry obecně už řeší i v St Andrews na R&A. Do sběru informací se můžete zapojit i vy. Stačí vyplnit formulář, který má 27 otázek a jedno volné pole pro váš komentář nebo připomínku.

Uvidíme, jaká doporučení pak z celosvětového průzkumu vzejdou. Třeba budeme hrát jen 4 a 12 jamek nebo budeme povinně jezdit na vozíku. Kdo ví.

Výsledné doporučení můžete ovlivnit i vy.

Dotazník můžete vyplnit ZDE


4.9 / 5 (21×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.