Rory McIlroy odpovídal studentům v Hollywoodu v rodném Severním Irsku

V kolika letech začal přemýšlet o tom, že bude nejlepším golfistou na světě, co udělal ve škole nejhoršího nebo proč jsou jeho vzory Roger Federer a Nelson Mandela. Světová dvojka Rory McIlroy si udělal čas a zodpověděl několik otázek studentům své bývalé základní školy v Sullivanu, ve svém rodném městě Hollywoodu v Severním Irsku. Na co se ho studenti zeptali?

Více o: Rory McIlroy

profimedia-0275393649.jpg
Rory McIlroy - The Honda Classic 2016
Foto: © Profimedia

KDYBYSTE MOHL VZÍT ZPĚT JEDINOU RÁNU, KTERÁ BY TO BYLA?
Bohužel to nelze, ani v profesionálním, ani v amatérském golfu druhou šanci nemáte, tak to je a tak by to také mělo vždy být. Několikrát jsem neprošel cutem na velkém turnaji – možná to byl je jeden neproměněný putt – a hodně mě to štvalo, být tak blízko a přesto neuspět. Ale to bylo ještě v době, kdy jsem si neuvědomoval, že chyby dělat musíme proto, abychom se z nich mohli poučit. Pokračovat dál a vědět, že příště ten jeden nepovedený putt proměníte.

KDY JSTE SI UVĚDOMIL, ŽE GOLF ZAČÍNÁ PŘEVLÁDAT A MUSÍTE OPUSTIT ŠKOLU PROTO, ABYSTE SI SPLNIL SVÉ SNY?
Ten čas samozřejmě přišel – bylo to někdy kolem mého 13. roku – bylo to v době, kdy jsem už ve škole nestíhal učení, a nároky na můj turnajový kalendář začaly převládat. Vlastně si ani neuvědomuji, že jsem si to vůbec uvědomoval, že musím opustit školu. Spíš mi golf začal zabírat více a více čas, brát více energie a to mě samo navedlo tímto směrem. Neřekl bych, že bych o tom vůbec kdy přemýšlel.

KDO JSOU VAŠE SPORTOVNÍ A NESPORTOVNÍ VZORY, KTERÉ VÁS DODNES INSPIRUJÍ?
Kdybych nepřemýšlel o golfových vzorech, pak by to jednoznačně ve sportu byli Roger Federer nebo Muhammad Ali. Mimo sport pak Nelson Mandela, jako ukázka vytrvalosti, pravdomluvnosti a největší inspirace. Stále věřím, že právě Mandela byl přirozeným vůdcem, dokázal být tvrdý, ale uměl i odpouštět.

PŘEMÝŠLEL JSTE JAKO DÍTĚ O TOM, ŽE BUDETE NEJLEPŠÍM GOLFISTOU NA SVĚTĚ, KDY JSTE SI TO ZAČAL UVĚDOMOVAT?
Tak to si opravdu nepamatuji, ale je pravda, že někdy kolem pátého roku jsem na tuto otázku odpověděl kladně. Tehdy jsem o tom ani nikdy jako malý kluk nepřemýšlel. Tenkrát jsem za to sklidil i hodně posměchu. To byl asi i moment, kdy jsem tomu začal opravdu sám věřit. Uvědomovat jsem si to začal asi po vítězství Světového mistrovství chlapců do 10 let, které se hrálo na Doralu na Floridě. Bylo mi teprve 9 a najednou jsem si uvědomil, že jsem mezi těmi nejlepšími na světě. To pro mě bylo hodně inspirativní a dodalo mi kopec sebedůvěry.

KDYBYSTE NEHRÁL GOLF, ČÍM BYSTE BYL?
To je opravdu těžká otázka. Vždy jsem hrál jen golf, snad od dvou let, těžko si teď dokážu představit cokoliv jiného, co bych býval kdy mohl být. Kdybych o tom asi přemýšlel teď, patrně bych svou roli viděl ve sportu, možná bych byl fitness trenérem, možná bych někde učil tělocvik. Fitness dnes hraje v jakémkoliv sportu a hlavně u mě největší roli, je integrální součástí mého života a golfu. Možná bych v tom mohl být opravdu dobrý i jako trenér nebo učitel, kdo ví. Teď je ale mým životem golf a doufám, že se ho ještě dlouhou dobu budu držet.

JAKÉ TO BYLO POPRVÉ VYCESTOVAT Z HOLLYWOODU?
Když jsem začal cestovat, bylo to fascinující. Nejvíce mě asi překvapovalo, že jsou lidé, kteří jsou mé cesty za golfem ochotni platit. Velmi jsem si to užíval a každé místo pro mě bylo vzrušující. Teď už je to jen má práce, která trvá celou sezonu. Upřímně je pro mě teď nejvíce lákavé vracet se zpět domů do Severního Irska, vidět svou rodinu a přátele.

CO JSTE PROVEDL VE ŠKOLE NEJHORŠÍHO A NEBYL U TOHO CHYCEN. DOSTAL JSTE NĚKDY TREST A ZA CO?
Popravdě řečeno, nikdy jsem nic zlého nevyvedl, aspoň si to myslím, ani ve škole, ani nikde jinde mimo školu. Co si dobře pamatuji, tak jsme si ze všeho a ze všech jen dělali legraci nebo si ze všech dělali šašky. Samozřejmě jsem byl několikrát potrestán, ale to bylo většinou zato, že jsem nepřinesl domácí úkol. Jenže, neměl jsem na ně čas, protože v té době jsem hrál golf, nebo jsem hrál golf. Na domácí úkoly nebyl čas. Tak to prostě bylo.

JAKÝ BYL VE ŠKOLE VÁŠ NEJOBLÍBENĚJŠÍ PŘEDMĚT?
Sport, tedy tělocvik a nejen fotbal. Byl jsem, a vlastně stále ještě jsem velkým fanouškem rugby a mezi ragbisty mám stále nejen v Ulsteru, ale také v irském týmu, hodně kamarádů. Třeba Darrena Cavea, dalšího bývalého žáka mé základní školy v Sullivanu. Dodnes rád jezdím domů na rugby, vždy jak jen mohu a mám trochu volného času. A další to byla historie. Tehdy jsem začal jeden ze svých velkých projektů, který se věnoval druhé světové válce. Dodnes to je pro mě fascinující a třeba se k němu někdy v budoucnu vrátím.

KDYBYSTE MOHL COKOLIV Z VAŠICH ŠKOLNÍCH LET ZMĚNIT, CO BY TO BYLO?
Nic, tak jak jsem řekl už dříve, nic bych na svém dětství ani rozhodnutí neměnil. Ale jo, možná snad jídlo ve školní jídelně, to bylo opravdu otřesné! Všeobecně přemýšlet o tom, co bych v minulosti změnil, mi nedává smysl. Změnit něco co vás nebaví teď je lepší, než toho litovat později.

ZDROJ: BBC.com


5 / 5 (12×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.