Kdo je pravým králem MASTERS a jak ke své přezdívce přišel

Každý turnaj, a hlavně Masters, má své nezapomenutelné ikony. Většina z nich již není mezi námi a mladí musí o tuto čest ještě zabojovat. I když je Tiger Woods skloňován jako nejlepší hráč všech dob, stále ho zastiňují tři, kteří patří mezi žijící velikány. Tím nejstarším je momentálně Arnold The King Palmer. Je mu 86 let.

Více o: Arnold Palmer , The Masters

82746432.jpg
Jack Nicklaus, Arnold Palmer - The Masters 1960
Foto: Augusta National Masters Historic Imagery

Golf přetrvává stejně jako ti, kteří vždy budou čekat před branami hřiště Augusta National, čekat, zda na ně nezbude poslední lístek a neuvidí na vlastní oči nejlepší hráče a velikány golfu. Dnes už to jsou jen Jack Nicklaus, Gary Player a Arnold Palmer.


LEGENDY, KTERÉ ODEŠLY

Ben Hogan, jeden z největších golfistů všech dob, se s nejen s golfovým světem rozloučil ve věku 84 let, a to navzdory své oblibě v konzumaci alkoholu a cigaret. Sam Snead se v klidu své rodiny dožil 90. Byron Nelson, i díky svému zdravému životnímu stylu 94.

Společně získali sedm zelených sak a také sedmkrát organizovali večeři šampionů.

Zapomenout se nedá ani na hráče a držitele titulu z Augusty National, kteří se mohli mezi legendy zapsat, ale předčasné úmrtí ukončilo jejich kariéru. Tony Lema, Payna Stewarta a Davise Love Jr., kteří zemřeli při leteckých haváriích.

Mezi další nezapomenutelné osobnosti patřili i Gene Sarazen (97 let), Paul Runyan (93) nebo Charlie Sifford (92.)


NEJSTARŠÍ ŽIJÍCÍ – THE KING PALMER

Dnešním nejstarším hráčem je v 86 letech Arnold Palmer. Svou dlouhověkost potvrdil před pěti lety, kdy se definitivně vzdal golfu. Před dvěma roky ještě odpálil několik míčků v rámci turnaje PAR 3 – Contest a v loňském roce odehrál i svůj poslední čestný odpal na prvním odpališti.

V letošním roce už jen přislíbil svou účast na večeři šampionů, a jak sám prohlásil: „Čas nedokážu zastavit ani já a věk už mě s definitivní platností doběhl“.

Nikdo mu dodnes neřekne jinak, než „The King“. Jak ale ke své přezdívce přišel?

Přezdívka se zrodila kdysi dávno v šatně s řičícími fanoušky za otevřeným oknem. Dodnes je dochována ve vyprávění Marca Rubia a Donalda Trumpa, kteří u zrodu jména byli.

„Arnold (Palmer) vždy žil podle jednoduchého hesla: ´Žij ve velkém stylu, na velkém hřišti, ale nikdy nezapomeň nato, odkud jsi vzešel,´“. Jeho druhým životním heslem bylo také: „Chovej se vždy k lidem tak, jak by jsi si přál, aby se oni chovali k tobě, jako král“, vysvětlil Rubio.

„Arnold byl vždy Arnold – bohatý a charismatický – vždy se choval jako pravý král a vše, co svět nabízel, mu bylo kdykoliv k dispozici, a svět mu ležel u nohou,“ dodal Trump.

„Měl dar vše maximálně zjednodušit a vždy si uvědomoval, odkud vzešel. Byl dítětem dělníka z Latrobe, předměstí Pittsburghu v Pennsylvanii, a sám o sobě mluvil nejraději jako o tom blbém, který měl tolik štěstí, že se stal dobrým hráčem golfu.“

Nicméně přezdívka se zrodila v 50. letech, kdy se stal velkou hvězdou prvních televizních golfových přenosů.


ZÁRUKA DLOUHOVĚKOSTI

Svou vůbec první ránu na Masters, driverem, odehrál v prvním kole turnaje 7. dubna v roce 1955. Letos tomu tak bude přesně 51 let. Poslední, krátký putt do bogey, pak na turnaji odehrál 9. dubna 2004, ve věku 64 let.

Jen na Masters odehrál 11 178 ran, čtyřikrát vyhrál zelené sako (1958, 1960, 1962, 1964) a nikdy žádný turnaj nevynechal.

V roce 2005 a 2006 ještě odehrál turnaj PAR 3 – Contest. Od roku 2007 se pak zúčastnil vždy jen čestného odpalu jako člen Velké trojky společně s Jackem Nicklausem a Gary Playerem.

Letos to tak bude poprvé od roku 1954, kdy na Masters neodehraje jedinou ránu. Ale takový už je golfový život.


ARNOLD DANIEL PALMER

Palmer strávil v Augustě National v podstatě jeden celý rok svého života, a jak sám prohlásil: „Miloval jsem každou minutu, kterou jsem zde prožil.“

V úterý večer se také pravděpodobně zúčastnil večeře šampionů, kterou letos pořádal minulý vítěz Jordan Spieth a hráč, se kterým sdílí společnou skříňku v šatně mistrů.

Mezi dalšími, kteří se posadí ke stolu v zeleném saku, budou i Tiger Woods, Adam Scott, Bubba Watson, Nick Faldo, Vijay Singh, Mark O´Meara, Phil Mickelson, Fred Couples, Tom Watson, Ben Crenshaw, Raymond FLoyd, Bob Goalby nebo Doug Ford.

Není patrně na světě lepší společnost, která by dávala mladším hráčům šanci zeptat se na cokoliv těch zkušených, jako tento večer. Sám Palmer sedával u večeře ještě s Bobby Jonesem. A pohromadě zde u jednoho stolu najdete sto let golfových zkušeností.

Ve čtvrtek ráno už bude Palmer opět na prvním odpališti. Tentokrát už nebude mít v ruce driver a čest přenechá jen svým dvěma přátelům, Jacku Nicklausovi a Gary Playerovi.

U startu 80. ročníku Masters však nebude chybět.

Není to tak dávno, co Palmer dostal záludnou otázku: zda je se svým životem spokojen. A odpověď?

„Nikoliv. Nemohu být! Protože jako král nemohu hrát golf věčně.“

Pokud je někdo pravým a nefalšovaným králem Masters, pak to nemůže být nikdo jiný, i přes úctu k ostatním šampionům, než Arnold Palmer.

Kdo je Arnold Palmer naleznete ZDE

ZDROJ: Golf.com


5 / 5 (12×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.