Být rozhodčím jsou hodiny nudy a vteřiny strachu

Minulý týden odstartovala nová sezona PGA Tour. Rozjel se kolotoč turnajů a hry "bez" rozhodčího. Do porušování pravidel často promluví i diváci nebo odborníci od televize. Není to jednoduchá práce. Na PGA Tour je 15 stálých rozhodčích, kteří se často musí vyrovnat s nejroztodivnějšími situacemi. A někdy se na rozhodnutí musí nejdřív vyspat.

Více o: Golfová pravidla , PGA Tour , Tiger Woods

166496451_3.jpg
Tiger Woods
Foto: Mike Ehrmann Getty Images Sport

"Naši práci přirovnáváme k práci pilotů letadel. Jsou to často hodiny nudy a pak vteřiny strachu,“ říká o své práci Slugger White, jeden z nejzkušenějších rozhodčích na PGA Tour s více než 30-letou praxí.

Průměrně rozhodčí řeší 15 – 20 porušení pravidel v průběhu jednoho turnaje. Některá jsou jasnými prohřešky, jiná jsou na základě upozornění fanoušků nebo diváků od televize.

"Vždy mě překvapí, že jasně vědí koho zavolat,“ říká White, ale dodává, že telefonátů zase není tak mnoho. "Vždy si ale správné číslo dokážou najít,“.

Jedním z nejvíce sledovaných telefonátů byl od Davida Egera z Floridy o porušení pravidla dropování Tigerem Woodsem ve druhém kole Masters v roce 2013. Woods tehdy třetí ranou trefil vlajku, od které se míček odrazil do vody.

Woods poté dropoval o několik metrů mimo místo, ze kterého původně zahrál. Eger tehdy využil možnosti přetočení televizního záznamu a opakování původní třetí rány. Porovnáním obou ran pak odhalil chybu v místě dropu.

"Byla to velmi vypjatá situace, mnoho lidí a některá media požadovala jeho diskvalifikaci pro porušení pravidla o podepsání špatného výsledku. Jsem ale rád, že nakonec bylo vše vyřešeno v souladu s novými pravidly,“ vzpomíná na situaci White.

Podobné to bylo o pět měsíců později, kdy Woods pohnul míčkem při odstraňování větvičky. Celou situaci zaznamenal kameraman PGA Tour a záznam předložil rozhodčím.

Woods byl přesvědčen, že míček pouze osciloval na místě. Po přezkoumání televizního záznamu obdržel 2 tresné rány za pohnutí míčkem.

K opačné situaci došlo v případu Justina Rose na The Players v roce 2014, který obdržel 2 trestné rány za dvojitý dotek míčku na 18. greenu. Ten odhalila až HDTV kamera. Druhý den mu podle nových pravidel byly rány opět odepsány.

"Museli jsme se na celou situaci dobře vyspat a posoudit podle nového výkladu pravidel, který říká, že nelze trestat hráče za chybu, kterou nelze zpozorovat pouhým okem a je k ní potřeba vyspělá technologie jako je HDTV nebo vysokorychlostní kamera,“ vysvětlil White.

"Pokud někdo zavolá a upozorní na porušení pravidel, je to v podstatě v pořádku,“ říká White. "Na hřišti nikdy nebude dostatek rozhodčích, aby kontrolovali každou ránu mezi 156 hráči v prostoru několika hektarů,“.

A jakých bylo 5 nejznámějších porušení pravidel?

The Masters 1968
Argentinec Roberto De Vincenzo podepsal ve finálovém kole kartu s vyšším výsledkem, než sám zahrál. Vlastní nepozornost a chyba zapisovatele, kdy mu spoluhráč Tommy Aaron zapsal na 17. jamce 4 rány namísto 3, ho připravila o play-off. Sám to komentoval slovy, které se poté staly jedním z klasických golfových citátů, "Co jsem to jen za pitomce!“. Zelené sako si „zdarma“ odnesl Američan Bob Goalby.

Andy Williams Open 1987
Ve třetím kole turnaje v Torrey Pines si Craig Stadler podložil kolena ručníkem, když hrál ránu po nízkými větvemi. Porušil tak pravidlo 13-3 (budování postoje). Na turnaji skončil druhý, poté byl diskvalifikován. Podepsal nesprávný výsledek. Chyběly v něm ony dvě trestné rány. O osm let později byl strom v Torrey Pines pokácen, Stadler byl jedním z těch, kteří s jeho odstraněním pomáhali.

Open Championship 2001
O možné vítězství přišel ve finálovém kole na hřišti Royal Lytham & St. Annes Nizozemec Ian Woosnam. Jeho caddie Miles Byrne mu do bagu dal 15 holí. Woosnama dvě trestné rány natolik znervoznily, že po birdie na první jamce, kterým se dostal do čela leaderboardu, zahrál na následujících jamkách 2 bogey. Na turnaji nakonec skončil až na 3. místě.

PGA Championship 2010
Dvě trestné rány po založení hole v bunkru obdržel ve finálovém kole Dustin Johnson. Připravil se tak o play-off proti dalším dvěma hráčům. Těmi byli Martin Kaymer a Bubba Watson. Hřiště Whistling Straits, na kterém turnaj probíhal, je známo téměř tisícem písečných překážek. Johnson měl smůlu v tom, že si neuvědomil, že místo, na kterém původně ležel míček mezi diváky, je podle místních pravidel považováno za bunker.

The Masters 2013
Velmi známý případ, kdy Tiger Woods ve druhém kole dropoval na nesprávném místě, a zachraňoval bogey. Až druhý den mu byly připsány dvě trestné rány a zapsáno triple bogey. Podle původních pravidel mu hrozila diskvalifikace za podepsání nesprávného (nižšího) výsledku. Podle nových pravidel, platných od roku 2013, nešlo hráče zpětně diskvalifikovat poté, co mu byly trestné rány připsány až po podepsání výsledku. Woods tak mohl turnaj dohrát a skončil na 4. místě 4 rány za vítězným Adamem Scottem.


A jak jsou si ve znalosti pravidel jisti samotní hráči? Podle jednoho nejmenovaného hráče na PGA Tour tak na 60 %. "Dovedete si představit, jak je ta kniha tlustá?" prohlásil nedávno na podobnou otázku Brandt Snedeker.


5 / 5 (20×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.