V golfu podvádí 70 % hráčů, proč bychom měli být v Česku jiní

Je možné, že zrádná kombinace pohybu na čerstvém vzduchu, zelené trávy, písku a vody má vliv na matematické funkce našeho mozku. Aritmetika tak při golfu nebývá naší nejsilnější stránkou nebo občas ztrácíme paměť. Jak to je tedy s podváděním na golfových hřištích a jsme jiní než golfisté ve světě?

Více o: Golfová pravidla , Poznámky

102236985.jpg
Foto: Andrew Redington Getty Images Sport

Na konci loňského roku byl ČGF exemplárně potrestán hráč, který byl usvědčen z podvádění. Přepsal si počet ran a tím si vylepšil svůj výsledek.

Jeho prohřešek byl prezentován jako bezprecedentní příklad a ukázka, jak bude postupováno v případech, kdy bude podvodník odhalen. Řeší ale tento přístup otázku podvádění?

Co nato ankety?

V nedávném výzkumu, kterého se zúčastnilo 7000 respondentů po celém světě, se ukázalo, že téměř 70 % hráčů v golfu podvádí. Samostatný průzkum, provedený mezi 400 vrcholovými manažery ukázal, že se jedná dokonce o 82 %.

Dotazník mezi kedíky na PGA Tour prozradil, že 26 % z nich už vidělo hráče podvádět, případně jen vylepšovat si pozici míčku nebo trávu za míčkem, což je také mimochodem prohřešek proti pravidlům.

Z ankety GOLFee.cz, která proběhla na našem webu v červnu 2014, vyplynulo, že k podvádění se přiznalo 45 % respondentů. Naopak 55 % uvedlo, že se nikdy podvádění nedopustilo. Ankety se zúčastnilo 878 hlasujících.

Golf je individuální hra, kde je každý sám sobě rozhodčím. Je to také obrovský tlak na každého být lepší, nebo alespoň nebýt až tak špatný.

Mezi manažery je to ještě horší. Hraje se obvykle v prostředí, kde převládá pocit, že všichni hrají dobře, což ve skutečnosti není pravda. Nikdo však nechce ztratit vlastní tvář.

Motivem podvádění v golfu bývá i fakt, že si většina hráčů myslí, že ostatní se podvádění dopouštějí také.

V golfu je podvádění považováno za tabu, prostě se nenosí, nebo se to tak alespoň prezentuje. Zvlášť když nejen samotnému hráči, ale všem zúčastněným, kteří podvádění viděli, ale neohlásili, hrozí diskvalifikace.

Nejhorší nálepkou, kterou navíc může hráč golfu obdržet, je nálepka podvodníka. Podle ankety to už ale dávno neplatí a snaha o lepší výsledek tento strach lehce přebije.

Pokud je výsledek světové ankety pravdivý, pak v golfu podvádí 70 % hráčů a bude-li prohlášení federace o trestání viníků pravdivé, pak se může stát, že brzo nebude pro turnaje dostatek hráčů.

Jak z toho ven, co proti podvádění udělat?

Podle vyjádření ČGF a několika následných proklamací stačila jedna medializace proto, aby si ostatní dali pozor. Odsouzení jednoho hráče se dokonce prezentovalo jako úspěch.

Osobně se domníván, že jedno prohlášení nestačí a exemplární potrestání hráče úspěchem celoroční práce rozhodně není.

Golf sice o tohoto hráče přišel, 12 měsíců nebude hrát turnaje. Máme odstrašující případ, ale nemáme nic, co by zlepšení situace pomohlo.

Ať se na mě pánové z federace nezlobí. Jedna veřejná poprava podvodníka nic nevyřešila. Ukázala jen na fakt, že český golf je postaven pouze na písemných podnětech. A nejen v tomto případě.

Zatím jsem nikde nenašel nic, jak podobným případům předcházet.

A stačila by možná jen krátká metodika pro ředitele turnajů, kluby nebo školení promotérů. V tom by přece měla být síla národní federace, tedy prevence nebo předávání zkušeností. Nikoliv pouze trestání hříšníků.

Do nové sezony tak půjdeme se strašákem 70 nebo možná jen 45 % podvodníků, kteří se nemají čeho obávat.

Nebo mají?

Na nás tak zbyde jen to, hrát s hráči, kteří nepodvádí nebo ihned na případný podvod poukázat.

Bohužel případ odsouzeného hráče nás spíš povede k tomu, že to raději neuděláme. Takový veřejný trest si snad nikdo za pár upsaných ran nezaslouží.

Pořád budeme v začarovaném kruhu gentlemanů, kdy se nejen nepodvádí, ale také neudává a hlavně, veřejně nepopravuje.


5 / 5 (32×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.