NÁZOR: Roman Šebrle, nežádoucí osoba v českém golfu?

Českého vítěze na golfových turnajích evropské série nenajdete. Osobnosti českému golfu chybí. A když se přece jen někde objeví zpráva, která přeskočí i za hranice golfové veřejnosti, tak jde buď o velký průšvih na hřišti, nebo o útěk před dopingovými komisaři. Teď se stal středem pozornosti Roman Šebrle, který upadl v nemilost u České golfové federace.

Více o: Poznámky , Roman Šebrle

Kaskada-9_1.jpg
Roman Šebrle
Foto: © 2014 fotomaly / Martin Malý

Proč? Jen stručná fakta. Bývalý desetibojař a olympijský vítěz startoval na mezinárodním mistrovství ČR v Mladé Boleslavi, což je pro český amatérský golf a potažmo federaci jeden z vrcholů sezony. Šebrle se "provinil" tím, že po dvou kolech z turnaje odstoupil a odjel hrát na jiný z profesionální série Czech PGA Tour, kam dostal pozvánku.

Tím nastartoval doslova hysterickou reakci golfových činovníků. Plivl nám do tváře, znevážil domácí šampionát a jiná ostrá slova provázela jeho předčasný odchod. A na federaci okamžitě přilétly podněty k řízení před disciplinární komisí. Pravidlo ale Šebrle žádné neporušil. Snad jen to nepsané, morální.

Jenže Šebrle své rozhodnutí odstoupit z turnaje oznámil zástupci ČGF. Nebyl nijak upozorněn, že se tím proviní proti nepsaným řádům, proti etice. To až po jeho odchodu začalo něco, pro co nemám jiná slova, než hon na čarodějnice. Nesmyslný, zlovolný…

V čem je tedy problém? Proč působí Šebrle na golfové prostředí jako červený hadr na rozzuřeného býka ve španělské koridě? Možná proto, že bývalý atlet je tak trochu vetřelec. Neprošel žádným golfovým systémem (pokud tady nějaký existuje), jde svou cestou. Je nezávislý na ČGF i na její podpoře. Vlastně spíš nepodpoře.

Zcela otevřeně říkám, že nejsem žádný velký fanoušek Romana Šebrleho, ale má můj respekt. Navzdory všem posměváčkům a pochybovačům dokázal během roku, kdy se golfu věnuje naplno, dostat svůj handicap na +0,2. To je číslo, o kterém si řada amatérů s podporou federace může nechat zdát. Jaké to dává vysvědčení její práci, o tom netřeba dál mluvit.

Kauza Šebrle, pokud se tahle bouře na českém golfovém rybníčku, dá za kauzu vůbec označit, ale odhaluje něco víc. Něco, co zákonitě musí vyvolat množství otázek. Třeba tu, proč český golf po 25 letech od pádu socialismu, nemá nejen jediného vítěze European Tour, ale dokonce ani jediného hráče v evropské sérii?

Proč Česká golfová federace nepodporuje český golf jako celek, ale téměř výhradně ten amatérský? Nevšiml jsem si, že by v názvu federace bylo slovo amatérská. Pak by se totiž nejspíš nestalo, že se v jednom termínu bude hrát mezinárodní amatérské mistrovství ČR a jeden z podniků profesionální Czech PGA Tour.

A tudíž by se neřešil ani Šebrle. Zástupci ČGF je mu vyčítáno morální selhání, nedostatek golfové etiky. Pak ale jedním dechem musím dodat, že oni sami klesli ještě mnohem hlouběji do marastu závisti a nepřejícnosti. Jinak totiž oficiální zprávu ČGF na svém webu k případu Šebrle nelze označit. Zařadil bych ji do kategorie pavlačových informací typu jedna paní povídala…

A ještě poznámka na závěr. Česká golfová federace se ráda zaklíná zájmem veřejnosti. Troufám si říct, že nebýt Šebrleho, tak o činnosti ČGF nemá opravdu ta široká veřejnost ani tušení.


4.8 / 5 (63×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.

Nejdiskutovanější témata pod článkem

  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.