Několik obrázků z Czech Masters aneb jen tak dál!

Češi se občas trochu sebestředně považují za elitu uvnitř Evropy, aniž by pro to měli přesvědčivé argumenty. Ještě v loňském roce jsem měl částečný pocit, že pořadatelé turnaje D+D REAL Czech Masters trochu nad míru chválí sami sebe či až příliš věří diplomatickým lichotkám zahraničních účastníků z kolotoče European Tour. Po letošním ročníku lze ale turnaj bez uzardění označit na evropské úrovni.

Více o: D+D Real Czech Masters , European Tour

albatross-1.jpg
Thomas Pieters - D+D REAL Czech Masters 2015
Foto: © Relmost / Ota Mrákota

Organizace turnaje a stav hřiště

Organizaci turnaje a stavu hřiště v resortu Albatross se dá jen stěží něco podstatného vytknout.

Promotérská organizace RELMOST podnikatele Petra Dědka ve spolupráci s provozovatelem hřiště, svým týmem dobrovolníků a profesionálním týmem z European Tour odvedli vysoce profesionální práci, která je naprosto konkurenceschopná v mezinárodním měřítku.

Pro budoucnost a perspektivu turnaje je navíc důležité, že promotérovi se podařilo udělat v souvislosti s turnajem velice dobrý business. To bylo vidět na první pohled například v oproti loňsku dosti rozšířené turnajové vesničce.

Sportovní stránka takovéhoto podniku je samozřejmě prvořadá, ale ať si to chceme či nechceme připustit, bez zajištění dostatečného množství sponzorů a obchodních partnerů nemá dnes žádný profesionální golfový turnaj na celém světě šanci na dlouhodobé přežití.


Zahraniční hráči

Sledovat špičkové evropské hráče je pro nás golfové rekreanty na jednu stranu poměrně frustrující. Každý z nás, kdo je trochu soudný, si musí uvědomit, že bez ohledu na handicap v benevolentním stablefordovém systému z rekreačně upravených hřišť je ve srovnání s tímto skutečným, profesionálním golfem náš rekreační golf pouhou karikaturou.

Studium hry profesionálních hráčů představuje neskutečný zážitek, který bych přeneseně nazval vysokou školou golfu.

Tito mistři svého oboru hrají jednu výbornou ránu za druhou, zatímco nám důvěrně známých zkažených ran typu „mrcha“ je v jejich hře skutečně minimum. A to na neskutečně těžkém hřišti a pod tlakem vrcholného soutěžního zápolení o mnoho peněz a živobytí, navíc ve formátu hry na rány.

Kromě sledování hráčů na hřišti bych každému golfovému příznivci doporučoval stavit se na pár desítek minut na driving range a sledovat například trénink krátké hry.

Tito profesionálové jsou schopní trefovat ze všech možných i nemožných pozic a z různých vzdáleností jeden bunkershot či chip za druhým několik centimetrů k tyči.  Člověk si uvědomí, že k takovému mistrovství se může golfista dopracovat pouze na základě tisíců hodin tréninku.

Na první pohled byla pro některé české golfové příznivce možná trochu zklamáním kvalita hráčského pole, přestože jsme měli možnost vidět řadu špičkových evropských golfistů. Hlavní hvězda turnaje Victor Dubuisson, i přes jeho charisma a minulé úspěchy, je přece jen „až“ 50. hráčem ve světovém žebříčku a navíc je letos trochu z formy.

Bohužel hráčské obsazení odpovídá realitě a finančním možnostem pořadatele turnaje. Z dostupných informací je evidentní, že organizátoři turnaje se po celý rok snažili na Czech Masters zajistit co nejlepší hráče, ale pravděpodobně těžko mohli udělat více.

Zatímco nejlepší světový hráči hrají primárně na PGA Tour, nejlepší Evropané pak absolvují v Evropě pouze minimum turnajů, a to buď v jejich mateřské zemi anebo těch nejlépe finančně dotovaných, např. na Blízkém východě.

Tomu se dá těžko konkurovat. Nicméně za rok v souvislosti s kvalifikací na Ryder Cup by mohlo být hráčské obsazení turnaje ještě lepší než letos. Možná i s některými hvězdnými jmény, které budou v této prestižní soutěži reprezentovat tým Evropy.      


Čeští hráči

Pro všechny golfové příznivce v Česku je dobrou zprávou, že po velice špatné sezóně naše golfová elita konečně trochu zabrala. Dva naši hráči konečně prošli alespoň na domácím turnaji European Tour cutem a navíc se ani za konečný výsledek kolem paru a umístění v sedmé desítce pořadí nemají vůbec za co stydět.

Především vzhledem k tomu, že ve finálových kolech hráli poprvé pod tlakem velkých diváckých očekávání, na která nejsou zvyklí.

Naopak, jde jednoznačně o český úspěch. Přitom není úplnou náhodou, že cutem na Czech Masters prošli právě amatér Vítek Novák a profesionál Filip Mrůzek.

19letý Vítek Novák potvrdil, že má opravdu velký talent a že jeho několik velice dobrých výsledků na amatérských soutěžích především v posledních dvou sezónách není dílem náhody.

Zároveň si nejlepším českým historickým umístěním na turnajích v rámci European Tour (dělené 63. místo) otevřel dokořán dveře ke studiu na některé velice kvalitní univerzitě v USA se špičkovým zázemím pro soutěžní golf.

Pokud nepromarní tuto obrovskou příležitost, bude mít Česko za pár let hráče mezinárodního formátu. Ostatně stejnou šanci bude mít i jeho vrstevník Šimon Zach, který na Albatrossu ani letos nehrál.

23letý (za 3 týdny 24 letý) Filip Mrůzek pak, bohužel jako jeden z mála českých profesionálů, zvolil poměrně poctivou cestu systematického zlepšování a posouvání herní úrovně přes tzv. třetí evropskou ligu Pro Golf Tour.

Vyhnul se tak v Česku běžné, pohodlné cestě sponzorských pozvánek na turnaje European Tour či Challenge Tour bez odpovídající herní výkonnosti, která nikam nevede.  

Navíc má výhodu v tom, že jeho trenérem je otec, který golf na mezinárodní úrovni mnoho let hrál. Pokud vytrvá ve svém úsilí a bude mít dostatečnou trpělivost, protože úspěchy mu nespadnou do klína hned, bude mít i on příležitost získat stálou (nikoli jednorázovou, nahodilou) kartu na některé evropské tour.

I přes letošní úspěch českých hráčů na Czech Masters je třeba zůstat oběma nohama na zemi. Jde pouze o první, docela malé krůčky českého profesionálního golfu na mezinárodní výsluní.

Projít jednorázově na cutem na domácím, důvěrně známém hřišti a potenciálně procházet opakovaně cutem na zahraničních turnajích European Tour jsou „nebe a dudy“. A k tomu druhému je ještě strašidelně daleko.

Bez patřičné pokory k žádnému velkému posunu v českém soutěžním golfu nedojde a úspěch z Albatrossu bude brzy zapomenut. Na druhé straně by dva cuty na Czech Masters mohly prolomit i u jiných českých hráčů určitou psychologickou bariéru herní (nikoli slovní, které mají někteří až nadbytečně) sebedůvěry, že mají herně i výsledkově na víc, než doposud předváděli.

V této souvislosti si neodpustím poznámku, která se již objevila i na jiných golfových serverech, že nejslabším místem promotérské společnosti RELMOST je její golfový tým profesionálů.

Možná, že současná zvolená strategie budování týmu zajišťuje krátkodobý business, nicméně z dlouhodobého hlediska reprezentace hráči bez patřičné výkonností úrovně a bez celoročně prakticky jakýchkoli slušných výsledků představuje v převažující míře zmařené příležitosti (nejenom sportovní, ale možná v celkovém souhrnu dokonce i finanční).

Poměrně velké množství karet na European Tour a Challenge Tour je tak doslova zbytečně vyhozených do koše.    


Diváci

Na základě osobních zkušeností už z několikátého mezinárodního golfového turnaje na území české republiky jsem názoru, že čeští diváci jsou velice nadšenými příznivci sledování této hry a navíc golfu rozumí. To se znovu potvrdilo i na Albatrossu.

Bohužel z mého pohledu přišlo zhruba dvakrát či třikrát méně fanoušků, než by si takový výborný turnaj zasloužil. Vinu bych však v této věci nedával promotérovi turnaje, který turnaj v rámci možností poměrně dost na veřejnosti propagoval.

Příčina tohoto problému špatné prezentace golfu na veřejnosti je pravděpodobně podstatně hlubší a dlouhodobější.

Hlavní problém vidím v dlouhodobě mizerné propagaci golfu navenek, vůči veřejnosti, ze strany České golfové federace. Marketingově mediální politika ČGF je dokonce tak zoufalá, že není schopna ani propagovat spoustu dobré práce, která se v ČGF za poslední roky udělala, a to ani mezi golfisty (natož pak mezi negolfisty).

Pokud se tato oblast nezačne konečně v této organizaci dělat profesionálně, jsem bohužel přesvědčen o tom, že základna golfistů v České republice se nijak zásadně nezmění a golf nebude v České republice zajímat výrazně více lidí, než dnes.


Závěrečné hodnocení autora

Často jezdím do Belgie a se svými belgickými kolegy samozřejmě probíráme i různé otázky života obou zemí. Je až neskutečné, že přestože obě země procházely ještě před pár desítkami let úplně odlišným politicko-ekonomickým vývojem, jak v drtivé většině věcí jsou si obě země podobné.

Bohužel to však neplatí o golfu. Přestože je v Belgii zhruba stejně registrovaných golfistů jako v Česku a dokonce o cca 20 % méně hřišť, vítězství Thomase Pieterse bylo již čtvrtým belgickým vítězstvím na European Tour.

Zatím tedy můžeme našim belgickým kolegům jen tiše závidět a gratulovat k úspěchům jejich golfových reprezentantů a doufat, že se podobných výsledků českých hráčů na European Tour také někdy dožijeme.  

Větší optimismus můžeme mít směrem k turnaji Czech Masters. Pokud promotérovi ze společnosti RELMOST nedojde energie, bude dál pracovat s dosavadním úsilím a navíc dokáže zajistit pro tento turnaj nemalé finanční zdroje (nebo je dokonce ještě navýšit), pak se všichni čeští golfoví fanoušci mohou těšit v dalších 3 letech na ještě lepší představení, než tomu bylo letos.

Upevňující se tradice turnaje a s tím spjaté synergické efekty směrem k celé organizaci European Tour dávají tomuto názoru poměrně optimistické základy.   


A co hodnocení čtenářů?

Stejně jako u nedávného článku o turnaji LET na Dýšině autor připouští, že jde o jeho subjektivní postřehy, které se neopírají o měřitelná fakta, ale spíše o pohled z pozice zaníceného fanouška golfu.

Tak jako k minulému článku vznikla ze strany čtenářů GOLFee velice zajímavá diskuse, budeme rádi, když se s námi naši čtenáři podělí o své osobní postřehy i tentokrát.


4.6 / 5 (26×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.