European Challenge Tour startuje do nové sezóny i s Čechy na čekané I.

Druhá nejvyšší evropská profesionální soutěž European Challenge Tour odstartuje ve čtvrtek 17. března svoji další sezónu. Po dvou letech na ní nebudou čeští hráči startovat pouze na sponzorské pozvánky, ale představí se také dva Češi s částečnými hracími kartami.

Více o: Challenge Tour , Filip Mrůzek , Jan Cafourek

_RDP7275.jpg
Filip Mrůzek
Foto: © Robin Drahoňovský

Challenge Tour v minulých letech

Po krizi, kterou si Challenge Tour prožila v roce 2009, následovalo několik let, kdy tento profesionální okruh vzkvétal.

Vrcholu dosáhl v letech 2013 a 2014, kdy celkové dotaje za výhry na turnajích dosáhly zhruba 8 miliónů USD.

V loňské roce však “přišla bída na kozáky” a ambiciózní turnajový kalendář této série se začal rozsypávat.

Bylo zrušeno několik stědře dotovaných turnajů (především turnaje v Azerbajdžánu, v Číně a ve Spojených arabských emirátech) a celá sezóna na okruhu Challenge Tour tak nakonec obsahovala pouhých 24 turnajů se souhrnnou finanční datací jen cca 6 miliónů USD.   


Turnajový kalendář v roce 2016

Golfová věřejnost tak proto s napětím očekávala představení turnajového kalendáře European Challenge Tour pro sezónu 2016.

Trvalo to poměrně dlouho, protože až do půlky ledna žádný kalendář této série pro letošní rok ze strany European PGA Tour publikován nebyl.

Nicméně 18. ledna PGA European Tour seznam turnajů pro rok 2016 konečně představila a nutno dodat, že opět se s touto soutěží začíná blýskat na lepší časy.

V současné chvíli letošní ročník Challenge Tour čítá celkem 28 turnajů ve 22 zemích.

Kompletní kalendář Challenge Tour naleznete ZDE

Sedm turnajů je přitom letos nových či staronových:

Red Sea Egyptian Challenge (Egypt)
Challenge Trophy (Španělsko)
Montecchia Open by Lyoness (Itálie) – naposledy se hrál v roce 2013
Swedish Challenge hosted by Robert Karlsson (Švédsko)
Bridgestone Challenge (Anglie) – naposledy se hrál v roce 2012
Hainan Open (Čína)
Ras Al Khaimah, 2016 Golf Challenge (Spojené arabské emiráty)

Naopak vyřazeny byly pouze 3 loňské turnaje:

Challenge de Madrid (Španělsko)
Aegean Airlines Challenge Tour (Německo)
Madeira Islands Open - Portugal – BPI (Portugalsko)

Naopak tato ztráta je více než kompenzována nově zařazenými turnaji v Číně a ve Spojených arabských emirátech v závěrečné části sezóny, které patří mezi ty, jenž mají nejvyší finanční dotace.


Česko-slovenské turnaje

V kalendáři Challenge Tour hraje take letos významnou roli promotérská společnost RELMOST podnikatele Petra Dědka, která pořádá v rámci této série dokonce 2 turnaje.

D+D REAL Czech Challenge se přitom koná na Kunětické hoře již od roku 2012 a letos tak bude probíhat jubilejní 5. ročník tohoto turnaje.

Slovenský turnaj D+D REAL Slovakia Challenge v Penati Golf Resortu má historii pouze o málo kratší, protože je na seznamu turnajů druhé nejvyšší evropské golfové série zařazen od roku 2014.

Finanční dotace českého turnaje v roce 2016 bude 175.000 EUR, zatímco slovenský turnaj rozdává hráčům na peněžních prémiích částku o 5.000 EUR nižší.

Výhodou pořádání těchto 2 turnajů společností RELMOST je také zisk velkého počtu (50 za každý turnaj) sponzorských pozvánek neboli divokých karet pro účast na jiných turnajích v rámci Challenge Tour, které v minulých letech tento promotér primárně přidělaloval českým golfistům.


Česká hráčská stopa na Challenge Tour 2016

V minulém roce prošli 2 naši golfoví profesionálové Filip Mrůzek a Jan Cafourek úspěšně dvěmi úvodními fázemi kvalifikace European Tour Q-School a pokusili se vybojovat hrací karty na letošní ročník European Tour nebo Challenge Tour v její finálové fázi.

Ve finálovém turnaji evropské kvalifikace se však již oběma hráčům příliš nedařilo, neprošli po 4 kolech cutem do závěrečných dvou finálových kol tohoto turnaje a obsadili dělené 135. místo (Mrůzek), resp. dělené 149. místo (Cafourek).

Všichni hráči, kteří na finálovém turnaji European Tour Q-School neprošli cutem, však alespoň získali částečnou kartu na sérii Challenge Tour v tomto roce.

Turnaje na tomto okruhu se v rámci celé sezóny obsazují na základě pořadí hráčů v rámci žebříčku tzv. Exemption Categories a naši golfisté jsou zařazeni až do kategorie 15.

Mrůzek s Cafourkem jsou zařazeni až zhruba kolem 225. až 230. místa Exemption Categories.

Většina turnajů má ale k dispozici pouze 156 hracích míst a navíc na téměř každém turnaji Challenge Tour přednostně hraje 55 hráčů na základě udělených sponzorských karet.

Z výše uvedeného je zřejmé, že oba naši hráči se budou muset připravit na nepříjemné chvilky, protože budou, často do poslední chvíle, zařazeni pouze do čekací listiny a nikoli rovnou mezi účastníky daného turnaje.

To je velká komplikace z hlediska plánování jejich turnajového kalendáře a samozřejmě je to spojeno i s vyššími cestovními náklady, zásahem do tréninkového procesu či přípravou na tyto turnaje, kam občas přijedou na poslední chvíli.

Samozřejmě, že se navíc dostanou pouze do startovního pole méně atraktivních turnajů, o které bude mezi hráči s vyššími členskými právy menší zájem, což snižuje jejich šance na uhrání dostatečného množství peněžních výher z turnajů na udržení svého členství na Challenge Tour také pro rok 2017. 

Hráči s obdobným postavením, jaké budou mít v roce 2016 Mrůzek a Cafourek, se v loňském roce kvalifikovali přibližně do 5 až 11 turnajů.

Jejich čeští předchůdci se stejnou hráčskou kategorií toho dokonce v minulosti odehráli ještě méně:

2012    Lukáš Tintěra    5 turnajů
2013    Ondřej Lieser    3 turnaje
2014    Ondřej Lieser    7 turnajů


DRUHÝ DÍL článku vám naleznete ZDE


4.8 / 5 (17×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.