ČESKÝ GOLF V Q-SCHOOL: Po nadějném začátku přišlo vystřízlivění

Dva naši golfoví reprezentanti, profesionálové Filip Mrůzek a Jan Cafourek vstupovali nedávno do třetí, finálové fáze kvalifikační školy na European Tour s poměrně značným sebevědomím a nadějemi a vyvolali i poměrně značná očekávání u golfové veřejnosti i některých golfových médií. Jejich výsledky v prvním kole turnaje tato očekávání navíc ještě umocnila.

Více o: Challenge Tour , Czech PGA Tour , Filip Mrůzek , Jan Cafourek , Q-School

_RDP7336.jpg
Filip Mrůzek
Foto: © Robin Drahoňovský

V následujících kolech se už naši pouze zhoršovali, až skončili ve čtvrtém kole daleko za hranicí cutu, když se doslova rozložili na prvočinitele. Je otázkou, zda-li s obrovskou psychickou zátěží zmíněných očekávání, která byla naložena na bedra našich hráčů, se vůbec dalo při současné realitě vypořádat a zda-li jejich výsledek mohl být zásadně lepší.

Jelikož již od konce finálového turnaje uplynulo pár dní, raději pro připomenutí nejprve zrekapitulujeme výsledky našich hráčů.

Filip Mrůzek se umístil s celkovým výsledkem +8 na děleném 135. místě po kolech za 68-71-73-80 ran, a to 9 ran za hranicí cutu.

Jan Cafourek pak skončil s celkovým skóre +18 a s výsledky jednotlivých turnajových kol 69-77-75-81 na děleném 149. místě, s odstupem 19 ran od cutu.

Startovní pole čítalo 156 hráčů, z nichž jen 150 turnaj dokončilo.


Očekávání vs. realita

U Jana Cafourka byl už postup do finálové fáze obrovským úspěchem a jeho letošní výsledky a celková výkonnost už dopředu napovídaly, že postupem mezi 156 nejlepších hráčů evropské kvalifikace svůj současný strop dokonce překročil.

V případě Filipa Mrůzka byla situace přece jen poněkud jiná, jeho výkonnostní úroveň šla v letošní sezóně hodně nahoru a postupně začala nabývat mezinárodních obrysů. Nicméně i v jeho případě by se asi muselo sejít takříkajíc úplně všechno, aby cutem prošel. A to je proti teorii pravděpodobnosti.

Pokud si odmyslíme zaujaté fandovství nás, českých fanoušků, kdy naprosto přirozeně vidíme naše hráče v lepším světle, než ve skutečnosti jsou, a tlačíme jejich skóre dopředu silou našich myšlenek, není důvod naše profesionály za celkové vystoupení v letošní Q-school přehnaně kritizovat a odepisovat.

Právě naopak. Když se podíváme na výsledkovou bídu našeho soutěžního golfu v posledních letech a v první půlce letošní sezóny, můžeme účast Čechů v kvalifikační škole považovat za úspěch a alespoň nějakou naději na další vzestup v blízké budoucnosti.

Ostatně dva naši zástupci postoupili do finálového turnaje Q-school poprvé v historii (například loni nepostoupil vůbec nikdo) a to už nemusí být úplná náhoda.   

Pokud si naši hráči přiznají, že konkurence byla ještě letos výkonnostně lepší a nebudou hledat nějaké hloupé subjektivní výmluvy ve stylu “putty mi objížděly jamky, neměl jsem štěstí na odrazy míče apod.”, které nikam nevedou a ještě zvýší svoje tréninkové úsilí, můžeme se v následujících letech dočkat od některého z našich golfistů výsledků, na které všichni dlouho a proto již také částečně netrpělivě čekáme.

Mimochodem to se týká nejenom Mrůzka a Cafourka, ale ještě více těch našich hráčů, kteří se do finálové nebo dokonce ani do druhé fáze evropské kvalifikace nedostali a přitom měli podobné ambice.


“Polehčující okolnosti”

Na druhé straně je třeba si i při kritickém pohledu na konečné výsledky našich přiznat, že existují skutečně objektivní důvody, proč šance našich reprezentantů ve finálové fázi evropské kvalifikace jsou, v současné době, bohužel menší, než šance drtivé většiny jejich soupeřů. Jde především o následující faktory:

ÚNAVA
Finálového turnaje Q-school se zúčastnilo celkem 156 hráčů. Většina, 82 z nich, byla do finálové fáze přímo nasazena. Zbylých 74 hráčů, včetně 2 našich, muselo hrát opět 5 dní po ukončení čtyřkolového turnaje druhé fáze, což může mít dopad na fyzickou a především psychikou stránku.

Pro demonstraci lze uvést, že všech 3 fází kvalifikační školy se zúčastnilo 43 hráčů (včetně Mrůzka a Cafourka), z nichž kartu na European Tour v sezóně 2016 nakonec získalo pouze 7 z nich. Členství na European Tour v příští sezóně dále získali jen další 3 hráči, kteří byli nasazeni do druhé finálové fáze.

Znamená to, že 17 z 27 “šťastných výherců” evropské karty se mohlo soustředit pouze na finálový turnaj.  

ZNALOST HŘIŠTĚ
Zatímco oba naši reprezentanti hráli finálový turnaj ve španělském PGA Catalunya Resort na hřištích Stadium Course a Tour Course poprvé, velká řádka jejich soupeřů se již měla možnost s těmito hřišti seznámit v předchozích letech.

Finále evropské kvalifikace se na nich hraje od roku 2008. Navíc obě hřiště jsou odlišná a je třeba na nich zvolit jinou herní strategii, takže jejich důkladná znalost je nepochybně výhodou.

ZKUŠENOSTI
Ani Filip Mrůzek, ani Jan Cafourek nejsou bohužel mezi hráči profesionální golfové stáje RELMOST, kteří jako jediní Češi mají možnost se ve větším rozsahu zúčastňovat turnajů European nebo Challenge Tour.

Nemají tak šanci získávat zkušenosti s hráčským polem takové konkurenční síly, která se schází ve finále evropské kvalifikace.

TURNAJ NA 4 KOLA
Kromě jediného turnaje WGM Beroun Czech Open, který se hraje na 4 kola, nemají naši hráči zkušenosti s takto dlouhým turnajem.

Většina turnajů Czech PGA Tour se hraje pouze na 2 kola (bez cutu), některé na 3. Také turnaje v tzv. třetí evropské lize na okruhu Pro Golf Tour jsou tříkolové.

Udržet vyrovnanou výkonnost během 4 kol mají ve světě občas problém i hráči, kteří jsou na tento formát zvyklí po celý svůj golfový život, natož pak ti, co se s ním setkají jednou za uherský rok.


Závěry

Je vcelku logické, že pokud se českým hráčům podaří do budoucna eliminovat některé či dokonce všechny výše zmíněné faktory, jejich šance na lepší výsledek v evropské kvalifikační škole se zvýší.

Někteří fanoušci či novináři naše hráče po skončení letošního turnaje šmahem “odepsali” s odkazem na jejich velké (momentální, nečekané) selhání.

Při důkladnějším zvážení všech okolností se však konečný výsledek jeví jako logický, pravděpodobný a poměrně odpovídající současné realitě.

Problém tak byl spíše v neúměrně nastavených očekáváních.


Co znamená částečná karta na Challenge Tour 2016?

Hráči, kteří na finálovém turnaji European Tour Q-School neprojdou cutem, získávají částečnou kartu na sérii Challenge Tour v příštím roce.

Turnaje na tomto okruhu se v rámci celé sezóny obsazují na základě pořadí hráče v rámci žebříčku tzv. Exemption Categories a tito golfisté jsou zařazeni až do kategorie 15.

Naši profesionálové tak budou zařazeni zhruba kolem 210. místa Exemption Categories a navíc na téměř každém turnaji Challenge Tour přednostně hraje 55 hráčů na základě udělených sponzorských karet.

Většina turnajů má ale k dispozici pouze 156 hracích míst.

Z výše uvedeného je zřejmé, že oba naši hráči se budou muset připravit na nepříjemné chvilky, protože budou, často do poslední chvíle, zařazeni pouze do čekací listiny a nikoli rovnou mezi účastníky daného turnaje.

To je velká komplikace z hlediska plánování jejich turnajového kalendáře a samozřejmě je to spojeno i s vyššími cestovními náklady, zásahem do tréninkového procesu či přípravou na tyto turnaje, kam občas přijedou na poslední chvíli.

Samozřejmě, že se navíc dostanou pouze do startovního pole méně atraktivních turnajů, o které bude mezi hráči s vyššími členskými právy menší zájem, což snižuje jejich šance na uhrání dostatečného množství peněžních výher z turnajů na udržení svého členství na Challenge Tour také pro rok 2017.  

Navíc bohužel turnajů na okruhu Challenge Tour v posledních letech spíše ubývá a v minulém roce se jich hrálo jen 24.

Hráči s obdobným postavením, jaké budou mít v roce 2016 Mrůzek a Cafourek, se v letošním roce kvalifikovali přibližně do 5 až 11 turnajů.

Jejich čeští předchůdci se stejnou hráčskou kategorií toho dokonce v minulosti odehráli ještě méně:

2012    Lukáš Tintěra    5 turnajů
2013    Ondřej Lieser    3 turnaje
2014    Ondřej Lieser    7 turnajů

K tomu je potřeba dodat i nepříjemný fakt, že pořadí hráčů v rámci Exemption Categories respektuje jejich umístění při finálovém turnaji kvalifikační školy, a především Filip Mrůzek se tak nepovedeným závěrečným kolem připravil o účast přibližně na 1 až 3 turnajích Challenge Tour v příští sezóně. 

Jak ukazuje následující tabulka, dosavadní historická bilance Mrůzka a Cafourka na sérii Challenge Tour není hlavně v případě prvního z nich nijak úchvatná, a tak budou mít v příští sezóně co zlepšovat.

Hráč Počet turnajů Počet uhraných cutů Procento uhraných cutů Peněžní odměny (EUR) Nejlepší umístění
Filip Mrůzek 7 2 29% 1 008

T58, D+D Real Czech Challenge Open (Česko), 2012 

 

T60, D+D REAL SLOVAKIA CHALLENGE (Slovensko), 2014

Jan Cafourek 1 1 100% 586 T50, KPMG Trophy (Belgie), 2015

I přes všechny zmíněné bariéry může představovat účast Filipa Mrůzka a Jana Cafourka na turnajích série Challenge Tour v příštím roce sbírání nezbytných zkušeností v silném mezinárodním poli hráčů a stát se pozitivním zlomem v jejich další golfové kariéře.


4.8 / 5 (23×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.