Amatér Vítek Novák vstoupil jako první do české golfové historie

Rok, kdy naposledy na European Tour prošel cutem český hráč, byl 1994. Bylo to dva roky před tím, než se narodil Vítek Novák, kterému je letos pouhých 19 let. Tehdy patrně nikdo ani nemohl tušit, že na další postup českého hráče mezi evropskou elitu budeme čekat tak dlouho. Vlastně se čekalo dva roky na moment, než se takový hráč vůbec narodil. Nakonec to dokázal amatér a ukazuje se, že s českým golfem to opravdu tak špatné není.

Více o: D+D Real Czech Masters , European Tour , Filip Mrůzek , Vítek Novák

novak-albatross.jpg
Vítek Novák - D+D REAL Czech Masters 2015
Foto: © European Tour

Čeští amatéři o sobě začínají dávat vědět stále víc. Nejdříve to byly úspěchy na juniorských evropských turnajích, Faldo Series nebo naposledy na Challenge Tour, kde dvakrát dokázal cutem projít Michal Pospíšil.

Teď všem cestu ukázal další amatér, Vítek Novák, který o postup bojoval i v loňském roce. Tehdy se o sobotní kolo připravil sám několika chybami.

Po čtvrtečním trochu rozpačitém kole, ve kterém zahrál jednu ránu nad par, dokázal v pátek stlačit skóre až na 4 pod a s celkovým skóre -3 se dokonce umístil ve čtvrté desítce celkového pořadí. Na cut měl pohodlný náskok dvou ran.

„Dnes se mi dařilo míče opravdu dobře trefovat a hlavně jsem se dokázal koncentrovat na všech 18 jamek,“ řekl po dohraném kole Novák. „Z výsledku, který jsem dnes zahrál, jsem velmi šťastný. Je to neuvěřitelné.“

„Je to 21 let, co naposledy prošel Čech na European Tour cutem, to jsem ještě ani nebyl na světě, protože teď je mi teprve 19. Až teď mi vlastně dochází, co se stalo. Hodně jsem se na tento turnaj připravoval a jsem opravdu šťastný, co jsem já a můj caddie dnes dokázali.“

„Mým cílem bylo projít cutem. Jen jsem se snažil turnaj užít a hrát co nejlépe, ale je to proces, jak být lepší a lepší. Teď jen doufám, že se dostanu na univerzitu ve Spojených státech, kde bych se mohl dále zlepšovat.“

Novák ale nakonec není jediným, kdo z Čechů do finálových kol postoupil. Druhým je profesionál Filip Mrůzek.
V prvním kole dokonce dokázal zahrát 3 rány pod par a dělil 20. místo.

"Dneska bylo všechno dobrý, dlouhá hra, krátká hra, putty padaly. Uvidíme zítra a makáme dál. Přijel jsem sem odehrát všechna 4 kola," řekl Mrůzek po prvním kole.

Ve druhém se mu už tak nedařilo, zahrál 74 ran a se skóre -1 dlouho do odpoledne čekal, zda si ještě v sobotu na Albatrossu zahraje.

Nakonec cut zůstal na přepokládaných -1 a Mrůzek je jedním ze 77 hráčů a druhým Čechem po 21 letech, kteří se utkají o celkovou dotaci ve výši 1 milionu eur.

Na letošním turnaji D+D REAL Czech Masters se ukázalo, že šanci bojovat s evropskou špičkou má více českých hráčů. Alespoň podle výsledků některých favoritů, je v budoucnu postup dalších hráčů mezi elitu více než reálný.

Velmi dobře si vedl Petr Gál, který druhé kolo dokázal stlačit tři rány pod par nebo Cyril Suk, který v pátek zahrál -2. Opět se možná ukázalo, že největším problémem českých hráčů může být jen počáteční nervozita.

Podle většiny hráčů byl letošní Albatross více než jen těžkým hřištěm, se kterým se prali i jiní, dnes už k evropské špičce patřící, hráči.

Cutem neprošli Peter Hanson, Anders Hansen, Peter Lawrie, nedávný vítěz na European Tour David Horsey, Benjamin Hebert, Seve Benson, James Morrison nebo Danie Van Tonder.

Své problémy s hřištěm měla i největší hvězda turnaje Victor Dubuisson, který první kolo „zvládl“ jen v paru a vše doháněl až v pátečním kole, ve kterém zahrál „jen“ čtyři rány pod, stejný výsledek jako český amatér Novák.

„Je to opravdu dlouhé a těžké hřiště. Neodpustí jedinou zkaženou ránu do greenu,“ komentoval skvěle připravený Albatross nejzkušenější český profesionál Jiří Janda. „Na podobně rychlých greenech jsem hrál naposledy na Valderamě, letos to bylo podruhé v životě.“

Zdá se, že českým hráčům chybí jen konzistence, zahrát dvě stejně kvalitní kola, a zbavit se zbytečné nervozity z velkého turnaje nebo velkých jmen.

Mrůzek a Novák to dokázali, nezalekli se ani turnaje, ani hřiště, ani jmen, se kterými ve svých flightech na hřiště šli.

Možná, pokud by se alespoň jeden z našich hráčů na European Tour jednou dostal, po několika odehraných turnajích by projití cutem nemuselo být až tak velkým překvapením a senzací.

Výkonnostně už na podobné turnaje mají a špička pro ně není až tak vzdálená.


5 / 5 (17×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.