Pět nejstrašidelnějších ran na hřištích kde se hraje PGA Tour

Asi proto, že se blíží svátek Všech svatých a v Americe bude dnes večer Halloween, se na stránkách PGA Tour objevila pětice nejstrašidelnějších ran, které hráče čekají i v letošní sezóně. Nemohou mezi nimi chybět jamky hřišť jako je Modrá příšera, Amen Corner hřiště Augusta National, Zelená míle nebo ostrovní sedmnáctka TPC Sawgrass. Jaká je tedy nejstrašidelnější velká pětka a jsou podobně strašidelné i některé jamky u nás?

Více o: Americká hřiště , PGA Tour

489237401.jpg
Martin Kaymer
Foto: Kevin C. Cox Getty Images Sport
Prohlédnout další fotky
  • TPC Sawgrass
  • Trump National Doral
  • Pebble Beach Golf Links
  • Augusta National
  • Quail Hollow

Nepatří k nejtěžším ani nejdelším, ale přidají-li se proměnné jako voda, vítr nebo diváci, mohou vytvořit faktor strachu a proměnit se v noční můru mnoha hráčů, případně ve výrobky z dílny ďábělských architektů.

Jamky, kde se dá mluvit o otázce jedné rány, která znamená vše, nebo nic a kladou na hráče absolutní nároky na přesnost, cit a někdy i malou dávku štěstí.

TPC SAWGRASS – č. 17 / PAR 3 – 132 yardů

The Players Championship

Na první pohled běžná ostrovní jamka. Green vzdálený od odpaliště pouhých 132 yardů (121 metrů), obehnaný železničními pražci, který navíc chrání pouze jeden menší hrncový bunker.

Ikonická jamka hřiště TPC Sawgrass, na které se obvykle rozhoduje o vítězství na jednom z největších turnajů, The Players Championship.

"Sedm vteřin strachu“, tak se také o jamce hovoří. Sedm vteřin čekání na výsledek rány, která může skončit na měkkém greenu nebo v jezeře, ve kterém se v posledním kole utopí i všechny naděje.

V loňském roce měla jamka na The Players průměrné skóre 2,986, ale nenechte se mýlit. Jamka je tak těžká, jak se blíží nedělní kolo turnaje.

A skóre, která jsou zde k vidění, oscilují od hole-in-one až po dvouciferný výsledek. Bob Tway zde v roce 2005 zahrál 12 ran, když utopil 4 míčky.

Absolutní rekord pak padl v roce 2007, kdy zde v průběhu čtyř kol bylo utopeno celkem 50 míčků.

Běžně se každý rok v jezeře okolo ostrovního greenu najde více něž 120 tisíc golfových míčků.

"Ta jamka se ke mě vždy chovala přátelsky. Dnes bohužel ne. Ale tak to tady prostě je. Je to takový druh jamky. Musíte ji proto milovat,“ řekl o 17-té jamce Sergio Garcia.

V roce 2008 zde vyhrál titul, když jeho oponent v play-off Paul Goydos poslal míček do vody. O pět let později zde sám Garcia utopil míčky dva. Připravil se tak o šanci na titul v roce 2013.


TRUMP NATIONAL DORAL – č. 18 / PAR 4 – 467 yardů

WGC-Cadillac Championship

Pekelně dlouhá jamka na závěr. Nejen, že vyžaduje dlouhý, ale také minimalisticky přesný drajv.

A poslat míček vzduchem na vzdálenost 270 yardů (245 m) mezi vodu, nehratelný rough a palmy, chce i hodně pevné nervy.

Po celé levé straně jamky se táhne až ke greenu podlouhlé jezero. Vpravo je neprostupný rough osetý travou bermuda a nedávno dosázené vzrostlé palmy.

Faktorem strachu je zde i vítr, který může velmi ovlivnit dráhu letu míčku.

Hřiště prošlo v roce 2013 rekonstrukcí. Její architekt Gil Hanse však nenašel jediný důvod, aby do poslední jamky jakkoliv zasahoval.

"Vždy to byla ikonická jamka. Signifikantní jamka hřiště. Pokud byste to zde hodně změnili, změnili byste tím celý charakter hřiště. Stačilo jen na pravou stranu přidat pár vzrostlých palem a je to ještě o něco více skličující první rána,“ řekl o jamce v roce 2013 Justin Rose.

V loňském roce zde bylo průměrné skóre 4.343. Zařadilo ji tak v obtížnosti na 26. místo celkově a na 21. mezi jamkami s parem 4.


PEBBLE BEACH GOLF LINKS – č. 8 / PAR 4 – 418 yardů

AT&T Pebble Beach National Pro-Am

Nechat se kdekoliv rozhodit dramatickými výhledy, není na hřišti v Pebble Beach žádný problém. Na montereyském poloostrově ale nejde o soutěž krásy. Zde se hraje golf a největší nebezpečí číhá na hráče na osmé jamce.

Drajv se hraje naslepo, do ohybu doglegu, obvykle na pravou stranu a jen těsně před útesy, které se táhnou podél celého zálivu.

První rána je základ, to pravé vzrušení ale přijde až při druhé ráně. Příhra na malý green, který je nejen chráněn bunkery, ale svažuje se směrem k vám a leží na skalisku, které ubíhá až do moře pod vámi.

Faktorem strachu je zde opět vítr, který si dokáže s míčkem velmi pohrát.

Průměrné skóre se zde pohybuje jen lehce nad parem. V loňském roce to bylo přesně 4.115.

"Příhra na osmičce je vůbec ta nejhezčí a nejtěžší rána, kterou budete na hřišti hrát,“ řekl o jamce v Pebble Beach Jack Nicklaus.


AUGUSTA NATIONAL – č. 12 / PAR 3 – 155 yardů

The Masters Tournament

Nese jméno „Golden Bell“ a je prostřední jamkou Amen Corner. Je také z trojice nejtěžších jamek na hřišti tou nejznámější.

Green zde najdete hned za říčkou Rae´s Creek, jehož břeh se do vody prudce svažuje.

Tráva je obvykle střižena brutálně na krátko a míčky neudrží. Jakákoliv krátká rána je tak odsouzena k utopení.

Ani dlouhé rány zde nejsou bezpečné. Obvykle končí v bunkrech nebo ještě hůře, v azalkách, a hra zpět je opět proti břehu potoka.

Faktorem strachu zde není jen potok, bunkery nebo vzrostlé azalky, ale i diváci, kterých se na dvanáctce sejde vždy několik tisíc.

Je to i nevyzpytatelný vítr, který profukuje skrz vzrostlé borovice.

Průměrné skóre je 3,257 a v loňském roce byla vyhodnocena jako 72. nejtěžší jamka na PGA Tour.

"Je tu jen jedna jamka, která je stále nedotčena. A je to právě dvanáctka. Trefit osmičkou železem green, který má na šířku jen 8 stop je opravdu velmi, velmi obtížné,“ řekl o jamce Colin Montgomerie.


QUAIL HOLLOW – č. 18 / PAR 4 – 478 yardů

Wells Fargo Championship

Je velice těžké definovat, která rána je na poslední jamce hřiště Quail Hollow nejtěží.

Jamce se také pro svou délku přezdívá „Zelená míle“.

Z odpaliště vidíte vpravo meandry potoka, vlevo rámují fairway vzrostlé stromy.

Druhá rána vede navíc do prudkého kopce, který opět ohraničuje vlevo potok, vpravo dlouhé a hluboké bunkery.

Navíc zastavit míček na zvlněném a velmi svažitém greenu patří k jedněm z nejobtížnějších ran na tour.

S průměrným skóre 4,452 byla osmnáctá jamka v loňském roce pátou nejtěžší celkově. Procento zasažení greenu v regulaci bylo pouze 32 %.

V roce 2014 zde padlo pouze 31 birdie. Naproti tomu 172 bogey, 26 double bogey a 4 ještě horší výsledky.

Poslední jamce předchází obávaná Medvědí past, jedna z nejobtížnějších kombinací tří jamek na okruhu PGA Tour.

"Je to skvělý test, skvělý konec hřiště. Zahrát v paru poslední dvě jamky vás udělá opravdu šťastným. Předposlední jamka je těžká bez ohledu na vítr nebo počasí. Poslední vyžaduje přesnou a těžkou ránu z týčka a pak ještě těžší příhru na green. Jdete-li na poslední jamky s jednou ranou ve vedení a zahrajete-li dva nebo dokonce tři pary, zasloužíte si nejen vítězství, ale měli byste na sebe být patřičně hrdí,“ říká o posledních jamkách Quail Hollow Lee Westwood.


A jak jsou na tom česká hřiště?

Najdete také u nás podobně strašidelné rány? Jamky, kde vás jen postavení na odpaliště nebo za míček před příhrou ke greenu dokáže pořádně vystrašit?

Obecně strašidelná je dnes již první a druhá rána na osmnácté jamce na Slapech. Může to být i jedenáctá jamka na Dýšině, čtyřka z bílých na Terasách nebo jedenáctka na Alfrédově?

Napište nám do diskuse, která jamka nebo rána vás opravdu vystrašila.

Pokusíme se vytvořit stejné top 5 českých strašidených ran a anketu o tu opravdu nejpekelnější.


5 / 5 (19×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.