Dvě Irska. Jeden skvělý golf: ticho, klenoty a Roryho království, II. díl

Linksový golf mně učaroval. Nic proti palmám, jezírkům a fontánkám. Ale pravý, syrový links s nejsevernějšími skrytými klenoty, královstvím Roryho McIlroye nebo krajem, kde by se dala natočit reklama na ticho. To je pravý irský golf.

Více o: Cestujeme , Evropská hřiště

Ballyliffin---The-Old-Links.jpg
Hřiště The Old Links.
Foto: © Antonín Jan Grimm
Prohlédnout další fotky
  • Ballyliffin Golf Club
  • Ballyliffin Golf Club
  • Hotel Slieve Donard Newcastle

Ballyliffin – nejsevernější skryté klenoty

Ballyliffin je malá vesnice kousek od nejsevernějšího bodu Irska - mysu Malin Head. Cesta z Belfastu trvala dvě hodiny. Díky své poloze a nádherné a skoro liduprázdné krajině poloostrova Inishowen představuje ideální místo pro linksová hřiště. A to hned na dvou osmnáctkách.

Po přenocování v hotelu Ballyliffin Lodge a skvělých rybách v místní restauraci se ráno již nemohu dočkat a po půl osmé za částečného šera vybaluji bag z auta. Na hřišti jsem první, kromě již pracujících greenkeperů. První links se jmenuje Glashedy podle mohutné skály, která kousek od pláže vystupuje z moře a je jakousi přirozenou dominantou celé oblasti.

Fairwaye jsou jako semišový koberec, greeny krásně tvrdé, že ani nelze po vysoké přihrávce najít pitchmark. Slunce se pomalu probouzí pod ocelově šedými mraky a má golfová extáze pokračuje. Úžasná je jamka č. 7, kdy se s bugynou drápu na vrchol asi 30 metrové písečné duny a připravuji se na nelehkou 150 metrovou ránu na green někde v údolí. Samozřejmě fouká ostrý protivítr.

Trochu jiný golf je na druhé osmnáctce - Old Course. Na rozdíl od Glashedy jsou fairwaye hlavně na první devítce neuvěřitelně tvarované, doslova samá boule. "Možná je to vůbec nejhrbolatější fairway na světě," říká mi John Farren, club manager. Kolikrát ani nevím, kudy mám s bugynou jet a boulím se vyhnout.

Slabší jedinci jsou zralí na kynedril. I když zahrajete dobrou ránu na fairway, do poslední chvíle netušíte, kde váš míček v jakém dolíku leží. Ale stejně jako Glashedy Links, i tady jsou skvěle připravené greeny, hluboké bunkery a nemilosrdně trestající roughy s až metrovou, ošklivě splihlou žlutou trávou.

Poslední jamky vás přiblíží k široké pláži, v tomto období liduprázdné. K mému překvapení lze i na severu Irska v říjnu spatřit několik dovádivých delfínů. Pod redesignem Old Links je podepsán Sir Nick Faldo. Hřištím v jinak syrové a málo obydlené oblasti dominuje moderní klubovna.

Prostě zde je 36 důvodů k návštěvě. Ještě k počasí. Byl jsem zde na začátku října, což místní říkají, že je celkem dobré období. Několik dní ani nekáplo, přes den bylo polojasno a cca 14 stupňů. Paráda.

Ballyliffin Golf Club
The Old Links, 6261 yardů ze žlutých, par 71
Glashedy Links 6722 yardů ze zlatých, par 72
Ceny se pohybují od 40 do 90 euro.
www.ballyliffingolfclub.com


Kde kraluje Rory

A zase hodinku a půl zpět do Severního Irska. Jedno z nejslavnějších golfových hřišť světa nese jméno Royal Portrush. V posledních letech mu dělají skvělou reklamu tři profíci, jež mají s Royal Portrush hodně společného: Darren Clarke, Graeme McDowell alias G-Mac a Rory McIlroy.

Ale i bez nich by si klub založený v roce 1888 své renomé získal a udržoval. Odevšad prostě dýchá tradice a historie. "Hi, I am John, enjoy the game," povídá mi vysoký muž obleku s kravatou, místní startér. A dodává, že počasí dnes fakt nic moc. Upozorní mě i na místa, kde se mohu během sloty schovat do malých dřevěných srubů.

"Máme tu dvě hřiště, Valley Links a Dunluce Links. Ti, co zvládají Valley, si pak mohou troufnout i na Dunluce, championship course," dodává John. Jdu hrát Dunluce a toto mě věru nepovzbudí.

V klubovně vyzdobené historickými trofejemi a fotografiemi mě zaujme i vystavená scorekarta Roryho McIlroye. Ten zde v roce 2005, v jeho 16 letech s HCP +4 nasázel neuvěřitelných 61 ran. Nevím, zda je lepší se na to podívat před hrou (budete si dělat naděje na slušné skóre) nebo až po hře (krutá pravda bude o to více bolet).

První dvě jamky vedou podle pobřežní silnice, za ní je rozlehlý prostor pro obytné mobilhomy. V říjnu jsou prázdné, v sezóně to tady asi slušně hučí. Od trojky už jste mimo civilizaci. Nejznámější je jamka č. 5, White Rock, kde se hráči často fotí na greenu v pozadí s opravdu bílými útesy a romantickou zříceninou hradu Dunluce, po které se links jmenuje.

Každá jamka má své jméno. Třeba osmička - Himalayas. Pravý dogleg, fairway celkem rovná, ale vše vpravo v rafu opravdu připomíná velehory. Velké boule jedna za druhou po celé pravé straně. Člověk ne že by se vyhrával na fairway, vždy nejkratší cestou ke greenu. A to je chyba.

Už jen cesta po Himalayas je únavná. První devítku procházím jakž tak se ctí, ale pak to přichází. Čtrnáctka. Calamity Corner. Par 3, 195 yardů do lehkého kopce. Vše vpravo špatně, vše vlevo taky. Jediná šance na slušné skóre je rána končící poblíž greenu.

Při větru, kdy nelze udržet ani hlavu hole při založení v klidu, kdy se lehce pohybuje i natýčkovaný míček to fakt nejde. Jsem o dva míče chudší a pokračuji ke klubovně. Zde, na 14 a 15 začínám chápat rozdíl mezi oběma hřišti. Hřiště Valley je jak název říká v údolí a hráči dole vypadají celkem v klidu.

Tady na vrcholcích pekelně fouká. Hřiště je určitě skvělé, v žebříčcích top britských hřišť patří pravidelně mezi deset nejlepších. Však se tu také v roce 1951 konalo jediné British Open mimo "pevninskou“ Anglii a Skotsko.

Royal Portrush
Dunluce Links
6422 yardů, par 72
Ceny se pohybují od 145 do 165 liber.
www.royalportrushgolfclub.com


Reklama na ticho.

A závěrečná třešinka na dortu - Portstewart. Podobně jako Portrush, tak i Portstewart patří od viktoriánské éry mezi oblíbená výletní letoviska. Láká návštěvníky na dlouhé, bílé pláže, na kterých se vydovádí koupající i surfaři. A samozřejmě na špičkový golf.

Zajíždím ke klubovně hřiště Old Course a než zjistím, že mám teetime rezervován na hlavním hřišti Strand, dozvídám se od bodrých Irů v klubovně, že se hřiště opravdu vyplatí si obejít, neb cena za celou osmnáctku je 10 liber. Hřiště je sice krátké, pouze 4 400 metrů, par 64, ale za 300 stovky? Neberte to!

Rozloučím se a za 2 minutky vystupuji z auta před obrovskou klubovnou Portstewart Golf Clubu. Velká golfová výzva je hřiště Strand. Otvírá ho jedna z nejhezčích zahajovacích jamek v Irsku. Stojíte na vyvýšených odpalištích, vpravo se táhne dlouhé pobřeží a pod vámi v údolí zeje prázdno. Jamka je schovaná kdesi vpravo.

Už při bližším pohledu si všimnete, že součástí hřiště jsou vysoké písečné duny. Ty mě vyděsí hned na druhé jamce. Rány je třeba hrát do přesně vybraných míst, jakákoli nepřesnost znamená buď roli kamzíka a šplhání do zarostlých míst, nebo spíše hrát rovnou další míč.

Až hrobové ticho mezi dunami trochu narušuje moje chrochtající motorová bugyna. V tomto stylu se nese celá první devítka! Pokud ji zvládnete s dostatkem míčků v bagu, pokračujte na již milosrdnější druhou část. Ta je již sice otevřenější, i tak se ale mějte na pozoru.

Raději kratší a přesnější, než být byť kousíček v roughu. K hřišti Strand bylo v roce 2004 dobudováno další 18jamkové hřiště Riverside s parem 68.

Portstewart Golf Club
Strand Course 6606 yardů, par 72
Ceny se pohybují od 40 do 90 liber.
www.portstewartgc.co.uk


Ale putování po Irsku by nemělo být jen o golfu. Byl by hřích nezajet z městečka Portrush na nedalekou přírodní kuriozitu Giant Causeway (Obrův chodník), kterou tvoří 40 000 sloupců čediče sestupujících do moře. Ti odvážní se mohou projít po 20 metrů dlouhém provazovém žebříku na ostrov Carrick-a-Rede, který sloužil rybářům k lovu lososů.

A hned vedle si dát panáčka whiskey v Bushmills, nejstarší legální palírně na světě. Anebo se jen toulat po opuštěných plážích, dát si v hospůdkách čerstvé ústřice a k tomu řízný Guinness.

North & West Coast Links Golf
Organizace sdružující celkem 11 skvělých linksů na severu a západě Irska.
Pomohou Vám s plánováním a zajištěním jak ubytování, hracích časů, tak třeba i dopravy.
www.northandwestcoastlinks.com


První díl putování po Irsku naleznete ZDE.


4.9 / 5 (22×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.