Dvě Irska. Jeden skvělý golf: čistý links a irské "Průhonice", I. díl

Linksový golf mně učaroval. Nic proti palmám, jezírkům s fontánkami a barevným rostlinám na golfových hřištích. Ale pravý, syrový links, nevyzpytatelný vítr, bouřící moře a písečné duny jsou prostě moje krevní skupina. A Irsko má takových míst bezpočet.

Více o: Cestujeme , Evropská hřiště

Portmarnock---pohled-z-pokoje-na-cel__-h__i__t__.jpg
Kouzelný je výhled z balkonu hotelu na celé hřiště.
Foto: © Antonín Jan Grimm
Prohlédnout další fotky
  • Malone Golf Club
  • Malone Golf Club
  • Portmarnock Hotel & Golf Links

O smaragdový ostrov velký přibližně jako ČR se dělí dvě země. Irsko a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Golfista by si měl s sebou vzít eura i libry. A také si uvědomit rozdílné jednotky vzdáleností. V Irsku používají metrickou soustavu (metr, litr atd, prostě jako my).

Severní Irsko se drží imperiální soustavy s jednotkami vzdáleností v yardech a mílích, u piva v pintách. Pozor tedy na skórkarty, zda jsou vzdálenosti v yardech nebo metrech. U piva se až tak nespletete.

Po příletu do Dublinu si rychle půjčuji na letišti auto a zvykám si poprvé v životě na jízdu vlevo. Zkouška ale netrvá dlouho. Pouhých 10 km od dublinského letiště čeká první test linksového hřiště. Portmarnock Hotel & Golf Links. Kouzelný je výhled z balkonu hotelu na celé hřiště, tříštící se vlny a v pozadí na siluety Dublinu.

Takřka na dosah máte 1. a 18. jamku. Greenfee je 45 euro ve všední dny, o deset více pak o víkendu, což při představě, že jste nějakých 15 minut od centra Dublinu, je velmi solidní cena. Klasický links, pod jehož designem je podepsán Němec Bernhard Langer, spatřil světlo světa až v roce 1996.

Po prvních ranách začínám hřišti přicházet na chuť, přijde mi dost férové a nejsem zbytečně trestán. Je zde minimum slepých jamek. Fairwaye perfektně tvrdé a rány běhají i o 30 metrů dále než obvykle. A pokud patříte jako já mezi hráče se slabší krátkou hrou, nebojte se třeba 15 metrů před greenem vytáhnout putter.

Ten den hraji sám a flighty přede mnou mě sami vybízejí k předejití, a to asi čtyřikrát za hru. Vše s úsměvem a v klidu. Pak taky 18 jamek trvá necelé tři hodiny. U několika jamek je před greenem vodní překážka v podobě velkého vydřeveného příkopu, ale bez vody.

Občas na fairwayi proběhne zajíc. Nejsou tu žádné zbytečné barevné kolíky označující auty (špatná rána končí stejně v tak hluboké, neprostupné trávě, že v podstatě můžete hrát další míč), ani kolíky odstupňující vzdálenosti do greenů. Vše potřebné máte v pravidelných rozestupech uvedeno na sprinklerech.

Prostě čistý links. Nechybí ani hluboké "pot" bunkery, ze kterých se ale i díky solidní vrstvě písku dá vyhrávat. Nebojte, určitě je zkusíte. Na hřišti jich je celkem 98. Pokud zbude čas i síla, hned v sousedství čeká mnohem starší Portmarnock Golf Club s tradicí sahající do roku 1894.

Portmarnock Hote l& Golf Links
5737 metrů, par 71
Ceny se pohybují od 45 do 55 euro.
www.portmarnock.com


A hurá na sever

Taky do Irska, ale Severního. Cesta do hlavního města Severního Irska Belfastu po solidní dálnici trvá hodinu a tři čtvrtě. Mýto stojí 1,9 euro. Překvapuje mne takřka neznatelný přejezd hranic. Cestou by byl hřích si malinko nezajet do městečka Newcastle.

Velmi oblíbené výletní místo v sousedství pohoří Mourne, kde noc musíte strávit v hotelu Slieve Donard. Postaven ve viktoriánském stylu na konci devatenáctého století připomíná zámek. A jméno má po nejvyšší hoře Severního Irska (850 m.n.m), na kterou můžete koukat z oken hotelu.

Pár kroků od hotelu je jeden z největších golfových klenotů britských ostrovů - Royal County Down Golf Club, ale ten si nechám až na příště. Po rozmazlování jak v hotelovém spa, tak i v místní restauraci vyrážíme směrem k Belfastu. "V okolí Belfastu je asi 13 hřišť, ale určitě si musíš zahrát Malone," radí mi kamarádka Geraldina, místní rodačka.

Malone Golf Club založený roku 1895 je složen ze tří devítek. Drumbridge, Ballydrain a Edenderry. Pro turnaje se využívají první dvě jmenované. Drumbridge se nese v mírně zvlněném terénu, Ballydrain vás zase okouzlí nádhernými jamkami okolo jezera.

Hřiště připomíná velkou dendrologickou zahradu, mix různých odrůd stromů a keřů, barev, listnatých, jehličnatých a dalších mně neznámých, v říjnu nádherně zbarvených. Prostě jako procházka po Průhonickém parku s holemi. A zase žádné (zbytečné) kolíky na vzdálenosti, pokud hledáte, najdete jen žlutý bod na fairwayi.

A není to nakonec tak hezčí?

Malone Golf Club - Drumbridge a Ballydrain
6200 yardů, par 71
Ceny se pohybují od 75 do 85 liber.
www.malonegolfclub.co.uk


Praktické info:

Pronájem menšího auta v Dublinu na letišti na týden cca 5 000 Kč
Benzín cca 2 Kč/km, najedete klidně 1000 km za týden, jízda vlevo
Letenka s Air Lingus včetně golfového bagu cca 5000, přímý let z Prahy.


Druhý díl putování po Irsku naleznete ZDE.


4.9 / 5 (27×)
Zaujal vás tento článek? Ohodnoťte jeho kvalitu.
  • Home
  • GOLFee
  • GOLF42
  • GOLFfantasy
  • Golf & Style
GOLFee.cz
O nás | Průvodce po webu | Podmínky užití | FAQ | Kodex | RSS Zpravodajství | RSS Aktuality | Mapa stránek | Doporučte nás | Registrace
Kontakty a spolupráce
Partneři projektu | Reklama | Možnosti spolupráce | Resorty | Kluby | Credits | Kontakt
Součásti portálu
GOLFee.cz - informace GOLFfortwo - komunita GOLFescorecard - osobní výsledky a statistiky

Originální český golfový informační a komunitní portál

GOLFee.cz spatřilo světlo světa na první jarní den v roce 2011 s cílem přiblížit golf všem. Dokázat, že prohánět míčky po fairwayích a trápit se na greenech nemusí pouze profesionálové, nebo manažeři v kravatách, ale každý, kdo kouzlu bílého míčku propadl. Pro všechny přitom přináší obsah, který nejen že zaujme, ale každému dá navíc šanci se na stránkách seberealizovat a pomáhat tak propagovat golf a pomáhat ostatním. GOLFee.cz prostě ŽIJE GOLFEM, stejně jako vy.

CO SE ŠUSTLO

Důležité a zajímavé informace. Rozšířené zpravodajství z PGA Tour, European Tour, Ladies European Tour a Czech PGA Tour. Vše podstatné o hráčích jako Tiger Woods, Phil Mickelson, Rory McIlroy, Luke Donald, nebo třeba Alex Čejka či Klára Spilková. Sledujeme dění v České golfové federaci (ČGF), českých resortech a partnerských tour.

KLUBOVNA

Přehledně uspořádaný virtuální prostor interaktivního světa GOLFee. Seznam všech zaregistrovaných uživatelů (klubistů), trenérů a caddie. K dispozici je také speciální golfový bazar, soutěže o zajímavé ceny nebo golfové ankety. V klubovně se toho po každé hře také hodně nemluví, takže nechybí ani ty nejlepší hlášky ze světa golfu.

SERVIS

Přehled aktuálních golfových turnajů v České republice, doplněný o seznam domácích golfových tour a hcp dnů. K nahlédnutí je také přehled golfových prodejen, e-shopů a dalších komerčních subjektů zaregistrovaných na našich stránkách. A když nemáte chuť někam vyrazit, můžete prolistovat náš golfový televizní program.

KRONIKA

Golfová historie i současnost na jednom místě. Přehled slavných golfových legend minulosti i hvězd aktuálního dění. Profily všech profesionálních hráčů hrajících na nejprestižnějších golfových tour světa a přehledy jednotlivých golfových turnajů. K nahlédnutí je také golfová etiketa, golfová pravidla a pojmový i slangový golfový slovník.

KDE HRÁT

Česká golfová hřiště a jejich nejpodrobnější seznam na českém internetu. Detailní přehled golfových resortů, hřišť i klubů, doplněný o unikátní interaktivní mapky golfových hřišť. K získání barvitějších představ o jednotlivých hřištích a resortech můžete využít našich recenzí, na zapsání vašich výkonů pak čeká naše propracovaná e-score karta.

Developed by SHERWOOD Media

Copyright © 2009 – 2013 LITEHOUSE Media s.r.o. Copyright © ČTK, AP, ISIFA / GETTY IMAGES a fotobanka getphoto.cz.
Publikování nebo další šíření jakéhokoliv obsahu serveru GOLFee.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno.